مناظره شنبه تا چهارشنبه از ساعت 16:00 به مدت 75 دقیقه

دبیر انجمن اقتصاد سلامت ایران: عملکرد جزیره ای دولت، طرح تحول را با مشکل مواجه کرد

توفیقی گفت: جزیره ای فکر کردن و یا ناهماهنگی بین اجزای دولت باعث شد طرح تحول سلامت با مشکل مواجه شود.

1397/12/15
|
14:20

برنامه " مناظره " رادیو گفت و گو با موضوع ضرورت رهایی از نگرش های جزیره ای و تک بعدی در حوزه سلامت و با حضور دکتر احمد فیاض بخش عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران، دکتر شهرام توفیقی دبیر انجمن اقتصاد سلامت ایران، دکتر علی محمد مصدق راد عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران و ارتباط تلفنی با دکتر ایرج حریرچی سخنگو و قائم مقام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی روانه آنتن شد.

فیاض بخش در مصاحبه با رادیو گفت و گو اظهار کرد: جزیره ای عمل کردن ذاتاً منفی نیست اما به دلیل رواج آن در مسیر منفی باعث شده آن را امری مذموم و منفی بدانیم.

وی افزود: همه مسئولان کشور در همه برهه ها از این واژه استفاده کردند، به عنوان مثال اخیراً دکتر نوبخت عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، بحث عملکرد بیمه ها را نسبت به یکدیگر با واژه جزیره ای عمل کردن مورد نقد قرار داد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: جزیره ای عمل کردن دقیقاً نقطه مقابل هماهنگ عمل کردن است و هیچ عقل سلیمی با هماهنگی و هم افزایی مخالفتی ندارد.

همچنین در ادامه برنامه " مناظره " رادیو گفت و گو، دکتر توفیقی بیان داشت: وظایفی که در وزارت بهداشت در سه حیطه بهداشت، درمان و آموزش می بینیم تقریباً هیچ ارتباطی با یکدیگر ندارند و همین تفکر باعث شد ساختار قطعه قطعه شود زیرا هر بخش فقط به مأموریت خود توجه دارد درحالیکه اگر قرار است سلامت مردم محقق شود بهداشت و درمان و آموزش باید مکمل هم باشند.

دبیر انجمن اقتصاد سلامت ایران گفت: وقتی منابع ما برای انجام همه اقدامات کافی نیست مجبور به اولویت بندی می شویم. از این نظر نمی توان ایراد گرفت که چرا طرح تحول همه مسائل را دربر نگرفته است. آموزش تحولی در راستای ماموریت سلامت مردم انجام نداد و حتی باعث افزایش هزینه های سلامت شد. اگر حلقه اتصال یعنی مأموریت واحد وزارت بهداشت برای به حداکثر رساندن سلامت عامه مردم تبدیل به هدف هر یک از معاونت ها شود یقیناً جزیره ای کار کردن به حداقل خواهد رسید و بیمه هم جایگاه خود را پیدا خواهد کرد.

وی یادآور شد: جزیره ای فکر کردن و یا ناهماهنگی بین اجزای دولت باعث شد طرح تحول سلامت با مشکل مواجه شود. طرح تحول در هشت برنامه اول خود کاملاً در جهت عدالت اجتماعی و مبتنی بر برنامه ها و سیاست های کلان بودند.

در ادامه دکتر مصدق راد در مصاحبه با رادیو گفت و گو بیان کرد: صنعت سلامت ویژگی های خاصی دارد که آن را مستعد پراکندگی و جزیره ای کار کردن می کند. تحقیقات ثابت کرده اند که این پراکنده کاری باعث کاهش کیفیت و افزایش هزینه ها و نرسیدن به نتیجه مطلوب خواهدشد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به دو عامل اصلی در پراکندگی حوزه سلامت گفت: نخست اینکه ما بهداشت و درمان را تحت سیطره پزشکی قرار دادیم درصورتیکه علوم پزشکی فراتر از اینهاست. عامل دوم، سیاسی کاری است. با توجه به اهمیت سلامت مردم سیاسیون می توانند از این موضوع برای امور تبلیغاتی خود استفاده کنند.

وی یادآور شد: این پراکندگی و جزیره ای کار کردن در حوزه بیمه ها نیز وجود دارد. ما در بخش های مختلف ارائه کنندگان خدمات، بیماران و بیمه شاهد جزیره ای وار کار کردن و پراکندگی هستیم. ما تعداد زیادی بیمه داریم که هر کدام ساز خود را می زنند که این صدماتی را به نظام سلامت وارد می کند.

در پایان برنامه" مناظره " رادیو گفت و گو، دکتر ایرج حریرچی سخنگوی وزارت بهداشت اظهارداشت: نگرش جزیره ای محکوم است و از همان ابتدا هم مشخص بود که نگرش فراگیر و جامعی نیست و باید اصلاح شود.

وی افزود: حداکثر تفاوت بار مراجعه بستری ما بعد و قبل از طرح تحول سلامت، 10 درصد است. در گذشته اینگونه بود که در بیمارستان دولتی پذیرش نمی کردند و بیمار به بیمارستان خصوصی می رفت که توانایی آن را هم نداشت. متوسط روز بستری ما در بیمارستان های دولتی کشور به هیچ وجه افزایش پیدا نکرده بلکه با کاهش جزئی نیز همراه بوده است.

سخنگوی وزارت بهداشت اعلام کرد: اوج بستری ها بعد از طرح تحول به ازای نفر، 118 در هزار و میزان تخت روز بستری ما 2.7 دهم درصد بوده و این رقم نسبت به کشورهای مشابه ما به شدت کمتر است.

حریرچی گفت: دید جزیره ای صد درصد محکوم است اما تحلیل جزیره ای و کوچک هم به ما کمکی نخواهد کرد.

دسترسی سریع
مناظره