صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 16:00 به مدت 75 دقیقه

اسفنانی گفت: یکی از دلایل کاهش قاچاق در کشور به ویژه در حوزه پوشاک و لوازم خانگی، افزایش قیمت ارز خارجی است.

برنامه " مناظره اقتصادی " با موضوع کلاف سردرگم قاچاق و مبارزه با این پدیده در کشور، قاچاق پوشاک و لوازم خانگی و با حضور دکتر محمدعلی اسفنانی مدیرکل تعزیرات حکومتی استان تهران از شبکه رادیویی گفت و گو روانه آنتن شد.

اسفنانی در مصاحبه با رادیو گفت و گو بیان داشت: یکی از دلایل کاهش قاچاق در کشور به ویژه در حوزه پوشاک و لوازم خانگی، افزایش قیمت ارز خارجی است. یکی از محاسن کار قاچاق از منظر قاچاقچیان ارزان بودن قیمت کالای قاچاق نسبت به کالای تولید داخل است.

مدیرکل تعزیرات حکومتی استان تهران افزود: امسال ورودی پرنده ها به مراتب بیشتر از سال گذشته بود اما حجم کالای قاچاقی که در سطح بازار مشاهده می شود به مراتب کمتر از سال گذشته است.

وی با بیان اینکه مبارزه با قاچاق در آخرین حلقه حمایت از تولید داخل و بازار قرار می گیرد گفت: تأمین بازار پوشاک و لوازم خانگی باید از طریق تولید داخل و واردات لحاظ شود و نمی توان ادعا کرد که تحت هیچ شرایطی نیازی به واردات پوشاک و لوازم خانگی نداریم.

اسفنانی همچنین، واردات را بخشی از اقتصاد معرفی کرد و گفت: واردات جزئی از اقتصاد است اما وقتی به درستی مدیریت نشود سر از قاچاق در می آورد.

این مقام مسئول با اذعان اینکه مبارزه با قاچاق در کشور ما خیلی موفقیت آمیز نبوده است افزود: به عنوان مثال ما در مبارزه با مفاسد اقتصادی، مواد مخدر، قاچاق کالا و ارز و همچنین مفاسد اجتماعی خیلی موفق نبودیم و علت آن هم به کارگیری روش های غیرمنطقی و جزیره ای نگاه کردن است.

مدیرکل تعزیرات حکومتی استان تهران اظهار داشت: یکی از وظایف مهم ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، سیاست گذاری است اما این سیاست گذاری باید از صفر تا صد باشد نه اینکه واردات پوشاک و لوازم خانگی به طور مطلق ممنوع و تولید داخلی با هر کیفیتی انجام شود. از طرف دیگر وقتی هر کالایی با هر کیفیت و قیمتی وارد شود به قاچاق دامن زده خواهد شد.

اسفنانی ابراز داشت: مایه افتخار است که کشور ما به گونه ای تولید کند که ضمن تامین بازار داخلی، مردم هم رغبتی برای خرید کالای خارجی پیدا نکنند. اگر به چنین جایگاهی رسیدیم یعنی مبارزه با قاچاق را به درستی انجام داده ایم نه اینکه تنها کار ما این باشد که مرزها را ببندیم و ته لنجی ها را بگیریم و مجازات کنیم.

وی در پایان گفت: ما باید به حدی برسیم که نخواهیم کالای تولید شده در ایران را مخفی کنیم و آن را شبیه به کالای خارجی جلوه دهیم تا مردم آن را بخرند. ما باید با افتخار کالای داخلی را با برند ایرانی ارائه دهیم.


مرتبط با این خبر

  • میزان تحقق اهداف سند تحول سنجیده نمی شود

  • تحلیل معیارهای سند تحول برای سنجش کارآمدی و ناکارآمدی آموزش و پرورش

  • دولت از ورود به بازار مسکن چه هدفی را دنبال می کند!...

  • آنها که با لابی مانع دریافت مالیات شدند حالا کجا هستند؟

  • آیا طرح ملی مسکن می تواند از التهابات بازار بکاهد؟

  • دانشگاه نسل سوم راهکار کوچک شدن دولت است

  • مدیران و مسئولان بی تخصص، صنعتی باقی نگذاشته اند

  • دانشگاه های ما آخر خط هستند / مجلس برای رسیدگی وارد عمل شد

  • مزیت استفاده از انرژی های تجدیدپذیر در مقابل سوختهای فسیلی

  • دولت بازار مسکن را رها کرده است