مناظره شنبه تا چهارشنبه از ساعت 16:00 به مدت 75 دقیقه

دكتر نقی زاده: حذف دانشگاه از مسیر شرکتهای دانش بنیان خسارت محض است

دکترای تخصصی سیاست گذاری علم و فناوری گفت: در حال حاضر دانشگاه ها از مسیر ایجاد نهضت شرکت های دانش بنیان حذف شده اند و این بزرگ ترین ضربه است.

1398/01/20
|
08:45

برنامه " مناظره " رادیو گفت و گو با موضوع چگونگی ایجاد نهضت شرکت های دانش بنیان نوپا و استارت آپها و با حضور دکتر رضا نقی زاده دکترای تخصصی سیاست گذاری علم و فناوری و عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور، دکتر مژگان سمندر اشتهاردی دکترای تخصصی اقتصاد نوآوری از دانشگاه سانتانا و عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور و مهندس مهرداد امانی مدیرعامل صندوق توسعه صادرات و تبادل فناوری کشور و مدیر سابق توسعه بازار صندوق نوآوری و شکوفایی روانه آنتن شد.

نقی زاده در ابتدای این مناظره رادیو گفت و گو بیان کرد: ما یک سیاست یکپارچه در حوزه دانش بنیان ها به معنای ایجاد یک نهضت در کشورمان نداریم.

وی در توضیح این مطلب افزود: در دنیا دو مسیر حمایتی برای ایجاد شرکت های دانش بنیان وجود دارد که مهد آنها عمدتاً دانشگاه هاست. با تصویب قانون شرکت های دانش بنیان توسط مجلس در سال 1389 صندوق نوآوری و شکوفایی راه اندازی شد و همه توجه حمایتی، مالی و سیاست گذاری به انتهای زنجیره یعنی بخش تجاری سازی معطوف گردید.

عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور گفت: در حال حاضر دانشگاه ها از مسیر ایجاد نهضت شرکت های دانش بنیان حذف شده اند و این بزرگ ترین ضربه است چراکه ایجاد شرکت دانش بنیان بدون دانشگاه امکانپذیر نیست و این شرکت هایی هم که هم اکنون وجود دارند مربوط به پانزده سال قبل است.

نقی زاده ادامه داد: حذف دانشگاه از مقوله ایجاد شرکت های دانش بنیان به دلیل موازی کاری های معاونت علمی و وزارت علوم نتیجه ای جز خسران و توقف این فرآیند نخواهد داشت. لذا یکی از سیاست های کلیدی ما باید ایجاد همکاری و تعادل بین این دو بخش باشد.

دکترای تخصصی سیاست گذاری علم و فناوری در مصاحبه با رادیو گفت و گو تصریح کرد: در حال حاضر دانشگاه های ما در نان شب خود ه مانده اند چگونه می توان از آنها توقع شرکت های دانش بنیان داشت؟ با وجود اینکه الان وزارت علوم توانایی مدیریتی ندارد اما نباید از این بازار کنار گذاشته شود.

عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور همچنین یادآور شد: تقویت حوزه پژوهش و فناوری در وزارت علوم به معنای تضعیف معاونت علمی، وزارت بهداشت و وزارت صنعت نیست.
بنابراین یکی از راهکارها برای ایجاد نهضت شرکت های دانش بنیان در سال های آتی تقویت شدید پژوهش و فناوری وزارت علوم و دانشگاه ها از نطر مالی و سیاست گذاری است.

در ادامه مناظره رادیو گفت و گو، دکتر سمندر اشتهاردی گفت: جنبش و حرکت هایی رو به جلو در زمینه ایجاد شرکت های دانش بنیان در ایران شکل گرفته اما در این میان نظام انگیزشی و امیدوارکننده برای حرکت هرچه بیشتر و سریعتر جوانان به این حوزه نیز حائز اهمیت است.

وی با بیان اینکه اکوسیستم اقتصادی کشور ما دچار ایراداتی است افزود: سیستم مالی کشور ما شفاف نیست و به همین دلیل صندوق نوآوری و شکوفایی هم نمی تواند اعتماد لازم را نمی کند و در نتیجه دست به اقدامات ناکارآمدی همچون گرفتن ضمانت و غیره می زند. عدم شفافیت اکوسیستم اقتصادی ما و برخورد موردی با مسائل، سیستم نوپا را هم تحت تاثیر قرار خواهد داد.

عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور در رابطه با نقش دانشگاه ها در ایجاد شرکت های دانش بنیان نوپا گفت: در حال حاضر نقش دانشگاه ها در این زمینه بسیار کمرنگ شده زیرا منوط به چند دانشگاه مادر در کشور است هرچند در برخی دانشگاه ها حرکت هایی روبه جلویی آغاز شده اما در منابع مالی مشکل داریم.

همچنین در ادامه این مناظره از شبکه رادیو گفت و گو، مهندس امانی بیان کرد: نهضت شرکت های دانش بنیان شکل گرفته و در حال فعالیت است. این نهضت از دهه 70 آغاز و در دهه 80 جدی شد و در دهه 90 تا حدودی هم شکوفا شد البته نقایصی هم دارد که باید آن ها را برطرف کرد.

مدیرعامل صندوق توسعه صادرات و تبادل فناوری کشور گفت: متأسفانه ما هنوز در بسیاری از مناطق کشورمان با مشکل بروکراسی اداری دست و پنجه نرم می کنیم و نظام اعتباری کشور ما هنوز به درستی کار نمی کند بنابراین نباید انتظار داشت که در حوزه فناوری به یک کار عظیم و بزرگ جهانی دست یابیم.

این مقام مسئول متذکر شد: به جرأت می توان گفت در حوزه نانو، بیو، آی تی و صنایع دفاعی موفقیت های خوبی کسب کردیم. شرکت های دانش بنیان نوپا نیازمند حمایت هستند اما حمایت نباید به صورت مستمر و پول پاشی نباشد.

امانی در رابطه با نقش دانشگاه ها در ایجاد شرکت های دانش بنیان نوپا مطرح کرد: آنگونه که منابع مالی نشان می دهند گویا دانشگاه ها از اکوسیستم ایجاد شرکت های دانش بنیان حذف شده اند.

دسترسی سریع
مناظره