مناظره شنبه تا چهارشنبه از ساعت 16:00 به مدت 75 دقیقه

معاون اسبق خدمات آزمایشگاه سازمان انتقال خون ایران: حجامت همچنان یک رفتار پر خطر محسوب می شود

معاون اسبق خدمات آزمایشگاه سازمان انتقال خون ایران عنوان کرد : حجامت از نظر بهداشتی یک رفتار پر خطر محسوب می شود و به نظر می رسد مزایایی نسبت به روش های معمول پزشکی ندارد.

1398/01/27
|
12:44

برنامه " مناظره " با موضوع حجامت آری یا خیر؟ با حضور دکتر مجید مختاری ، معاون اسبق خدمات آزمایشگاه سازمان انتقال خون ایران و دکتر علیرضا ابوالفضلی ، پژوهشگر سبک زندگی و دکترای طب سنتی روانه آنتن شد.

در ابتدای مناظره رادیو گفت و گو ، دکتر مجید مختاری عنوان کرد : با رعایت تمام موارد بهداشتی و اصولی ، باز هم حجامت یک رفتار پر خطر محسوب می شود چرا که این روش درمانی تحت کنترل نیست و همه آن در مراکز بیمارستانی صورت نمی گیرد.

وی افزود : با اشاره به اینکه از نظر قانونی و پزشکی شخصی که حجامت انجام می دهد نمی تواند خون اهدا کند ،گفت : سازمان بهداشت جهانی حجامت را منع کرده است و سازمان انتقال خون نیز موظف به تبعیت از آن است.

معاون اسبق خدمات آزمایشگاه سازمان انتقال خون ایران گفت : اگر روزی برسد که بتوانیم مراجع را قانع کنیم که حجامت رفتار پر خطر نیست و تمام موارد بهداشتی و اصولی در آن رعایت می شود ممکن است استانداردها تغیر کند اما آنچه که امروز شاهد آن هستیم عدم کنترل است.

مختاری گفت : ما برای اینکه بتوانیم حجامت را تحت کنترل دربیاوریم باید سرمایه های هنگفتی را در نظر بگیریم اما سوال اینجاست که فایده این کار چیست.حجامت چه ویژگی هایی دارد که انتقال خون و سایر روش های مرسوم در پزشکی نمی توانند جای آن را بگیرند.

وی خاطرنشان کرد : مطمئنا اگر حجامت قادر بود تومورها را درمان کند قطعا نامزد دریافت جایزه نوبل می شد و بر اساس آنچه که مشاهده می شود این روش درمانی مزیتی نسبت به روش های مرسوم پزشکی ندارد.

در ادامه این گفت و گو ، دکتر ابوالفضلی با بیان اینکه نگاه ما به حجامت و انتقال خون یک نگاه پارادوکسی است ، خاطرنشان کرد : این دو دقیقا در راستای یکدیگر هستند ، ما باید حتما خون تمیز را به سازمان انتقال خون اهدا کنیم .

وی گفت : نگاهی که به حجامت وجود دارد حاصل سیاستگذاری هایی است که در وزارت بهداشت در طی چندین سال ایجاد شده است که باید تصحیح شود.

این پژوهشگر طب سنتی با تاکید بر اینکه این روش درمانی مختص به ایران نیست ، گفت : در انگلستان 16 مرکز حجامت وجود دارد که در حال بررسی و تحقیق در این خصوص نیز هستند.

ابوالفضلی خاطرنشان کرد : حجامت بدون اهدای خون را رد می کنم بنابراین بهتر است افرادی که حجامت می کنند در مراکز معتبر این کار را انجام دهند و سپس برای انتقال خون اقدام کنند ، از این رو باید ساز و کاری باشد که بتوان مرکز معتبر را شناسایی نمود.

دسترسی سریع
مناظره