صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 16:00 به مدت 75 دقیقه

کارشناس بازار مسکن عنوان کرد: متاسفانه کسی مسئولیت بازار مسکن را بر عهده نمی گیرد و دولت و حاکمیت این بخش را به حال خود رها کرده است.

برنامه " مناظره " با موضوع بررسی چالش ها و موانع گزینه های جدید ساماندهی بازار رهن و اجاره با حضور فرشید ایلاتی ، کارشناس بازار مسکن و بیژن خطیبی ، کارشناس حوزه مسکن و عضو هیئت مدیره نظام مهندسی ساختمان استان تهران روانه آنتن رادیو گفت و گو شد.

فرشید ایلاتی در آغاز با بیان اینکه در حوزه مسکن شاهد یک رهاشدگی هستیم ، اظهار کرد : متاسفانه کسی مسئولیت این بازار را بر عهده نمی گیرد و دولت و حاکمیت این بخش را به حال خود رها کرده است.

وی به آمار و ارقام این حوزه اشاره کرد و گفت : بر اساس سرشماری سال 75 ، مسکن ملکی در حدود 73 درصد بوده است و در سرشماری 95 این شاخص به 62 درصد رسیده یعنی با وجود اجرای طرح مسکن مهر شاهد کاهش مالکیت مسکن بوده ایم .

کارشناس بازار مسکن ادامه داد: این آمار نشان می دهد ما باید یک نگاه کیفی و یک نگاه کمی به موضوع عرضه و تقاضا داشته باشیم. شاید به لحاظ کمی اختلاف فاحشی میان عرضه و تقاضا وجود نداشته باشد اما از نظر کیفی چالش هایی وجود دارد . بر اساس آمار مسکن تولید می شود اما به دست مصرف کننده نمی رسد ، گویی توزیع کیفی صورت نمی گیرد.

ایلاتی در بخش دیگری از برنامه مناظره رادیو گفت و گو در خصوص سیاست دولت برای وضعیت فعلی عنوان کرد : تصمیم گیران باید میان سیاست مسکن ملکی و اجاره ای یکی را انتخاب و مکانیزم مختص به آن را اجرا کنند. با توجه به شرایطی که در بازار وجود دارد بهتر است به سمت مسکن ملکی حرکت و خانوار را صاحب خانه کنیم.

وی با بیان اینکه رنجیره مالی در بازار مسکن وجود ندارد ، اظهار کرد : زمانی می توان تسهیلات مسکن در نظر گرفت که زنجیره مالی وجود داشته باشد.از آنجایی که پروسه تولید و تامین مبلغ خرید مسکن طولانی است ، بانک ها و وزارت مسکن باید زنجیره مالی متناسب را طراحی کنند یعنی بخش اجاره ، تولید و تقاضا در آن بسته در نظر گرفته شود.

کارشناس بازار مسکن خاطر نشان کرد: لزوم ثبت معاملات در سامانه کدرهگیری این است که حاکمیت در خصوص بحث رها شدگی تصمیم بگیرد که آیا می خواهد دخالت موثر داشته یا خیر. از سوی دیگر سیاستگذار ابزاری برای پیگیری ندارد چون زیرساخت های اطلاعاتی مناسبی در این خصوص ندارد.

در ادامه برنامه مناظره رادیو گفت و گو ، بیژن خطیبی با تاکید بر اینکه نباید نگاه تک پارامتری به بازار مسکن داشته باشیم ، عنوان کرد : در یک برهه زمانی تمام نقدینگی به سمت خرید سکه گسیل می شود و پس از مهار به سوی بازار دیگری سوق داده می شود.بنابراین تمام بازارها به صورت دستوری کنترل می شود و علاوه بر شاخص عرضه و تقاضا ، پارامترهای دیگری تاثیر گذار خواهد بود.

وی به تمرکز خدمات و امکانات در کلان شهرها اشاره کرد و گفت : یکی از راهکار های حل مشکلات مانند بسیاری از کشورهای توسعه یافته ایجاد رغبت برای سکونت مردم ر شهرهای کوچک و حتی روستاهاست.

این کارشناس حوزه مسکن در خصوص ثبت الکترونیک معاملات عنوان کرد: در کشورهای دیگر معاملات مسکن در سامانه ثبت می شود و افزایش نرخ اجاره با توجه به نرخی است که دولت تعیین می کند و هیچ مالکی حق ندارد بیش از مقدار تعیین شده مبلغ را افزایش دهد.

خطیبی در پایان مصاحبه با برنامه مناظره رادیو گفت و گو خاطر نشان کرد : بسته مسکن نمی تواند کوتاه مدت و جزیره ای باشد یعنی نمی توان برای رونق آن در یک دوره تسهیلات و در دوره دیگر مسکن مهر در نظر گرفت. در واقع این حوزه باید به صورت یک زنجیره مالی باشد.

مرتبط با این خبر

  • با اجرایی شدن مالیات های مازاد بر سرمایه می توان مانع از جهش قیمت مسکن شد

  • دولت بانک ها را برای پرداخت وام بلند مدت مسکن متقاعد کند!

  • رونق بازار مسکن نیازمند گوشه چشم تشویق های مالیاتی است +صوت

  • تقویت قدرت خرید مردم راهکاری در جهت رونق بازار مسکن

  • باید در سیاست گذاری حوزه مسکن به یک طرح ملی دست پیدا کنیم

  • سرمایه گذاری دولت در مسکن امر موجهی نیست

  • دولت با مشوق های بجا می تواند باعث رونق بازار مسکن شود

  • نسبت به رونق بازار مسکن خوشبینی وجود ندارد

  • اعطای تسهیلات راهگشای بازار مسکن نیست

  • سکوت دولت بر مشکلات بازار مسکن و مسائل اقتصادی دامن می زند