صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 16:00 به مدت 75 دقیقه

رئیس اتحادیه املاک داران با بیان اینکه در این دولت 5سال به ساخت و ساز و به طور کلی حوزه مسکن بی توجهی شده، عنوان کرد: طرح مسکن ویژه که اخیرا مطرح شده به مسکن مهر بسیار نزدیک است.

برنامه "مناظره " با موضوع الگوی مسکن ویژه برای خانه دار شدن مردم با حضور مصطفی قلی خسروی ، رئیس اتحادیه املاک داران تهران و کشور روانه آنتن رادیو گفت وگو شد.

مصطفی قلی خسروی در آغاز با تاکید بر لزوم اعتماد به مسئولین برای حل معضل مسکن ، اظهار کرد : علیرغم اینکه مسئولان در وزارت راه و شهرسازی با مسئله بازسازی مناطق سیل زده مواجه هستند ، باز هم راهکارهایی برای حل مشکل مسکن جامعه در نظر دارند و در جهت خانه دار شدن دهک های پایین جامعه قدم برمی دارند.

وی افزود : در همین راستا وزارت مسکن تسهیلاتی برای خرید مسکن در نظر گرفته است و از سوی دیگر درصدد کاهش قیمت مصالح ساختمانی تولید داخل برآمده است.

رئیس اتحادیه املاک داران کشور به سفته بازی در بازار مسکن اشاره کرد و گفت : در حدود 10سال پیش سامانه املاک و مستغلات برای جلوگیری از این تخلفات ایجاد شد اما متاسفانه نهادهایی مانند سازمان ثبت ، وزارت اقتصاد و دارایی ، شهرداری و بانک ها همکاری لازم را عمل نیاوردند.

قلی خسروی در بخش دیگری از این برنامه مناظره به مسکن مهر اشاره کرد و گفت : این طرح تنها بازار مسکن را از نظر روانی اندکی آرام کرد اما از نظر مصالح ساختمانی ، ساخت و ساز و جانمایی درست عمل نکرد چون مسئولان با عجله این کار را انجام دادند.

وی با بیان اینکه در این دولت 5 سال به ساخت و ساز و به طور کلی حوزه مسکن بی توجهی شده است ، عنوان کرد : طرح مسکن ویژه که اخیرا مطرح شده است به مسکن مهر بسیار نزدیک است.

رئیس اتحادیه املاک داران در بخش دیگری از مصاحبه با رادیو گفت و گو عنوان کرد : صبر و اعتماد به مسئولین ، سرعت و برنامه ریزی در کارها از جمله عواملی است که در رفع چالش بازار مسکن موثر است. همچنین فرهنگ سازی و نگاه به انبوه سازان در کشور باید تغییر کند چون در کشور ما فرهنگ بساز و بفروش و سرمایه گذاری آنقدر کوچک شده است که سرمایه گذاران را پشیمان کرده است.

قلی خسروی در خصوص نقش دولت در سرو سامان دادن بازار مسکن تاکید کرد : دولت برای تعدیل قیمت مسکن باید تسهیلات ساخت اعطا کند.همچنین دولت توانایی کاهش قیمت مصالح را دارد چرا که کارخانجات سیمان و فولاد و ... در بخش صنعت و معدن در اختیار اوست .

وی با تاکید بر اینکه باید صنعت اجاره داری را فعال کنیم ، عنوان کرد: شهرداری ها می توانند با همکاری تامین اجتماعی در هر محله ، ساختمان های تجمیعی بنا کنند و به خانه اولی ها که تازه ازدواج کرده اند اجاره دهند.این متجمع ها می توانند حالت تنظیمی اجاره در هر محله را داشته باشند.

وی در خصوص نقش بانک مرکزی در طرح مسکن ویژه عنوان کرد : بانک مرکزی باید سیاستگذاری منسجم داشته باشد تا مردم سرمایه خود به بانک بسپارند و انبوه سازان برای ساخت و ساز تسهیلات دریافت کنند به معنای دیگر با مشارکت مردم بازار مسکن رونق بگیرد.

مرتبط با این خبر