مناظره شنبه تا چهارشنبه از ساعت 16:00 به مدت 75 دقیقه

معاون سازمان خصوصی سازی: سران سه قوه مجوز واگذاری کامل ایران خودرو و سایپا را صادر کردند

عالی پور گفت:وزارت اقتصاد مجوز واگذاری باقی مانده سهام دولت در دو شرکت خودرو سازی را از سران سه قوه دریافت کرده است. در واقع حدود 14درصد ایران خودرو و 17 درصد سایپا باید به فروش گذاشته شود.

1398/04/23
|
08:53
|

برنامه " مناظره " با موضوع نگاهی به خصوصی سازی صنعت خودرو سازی کشور و الزامات آن با حضور دکتر علی خاکساری ، عضو هئیت علمی مکانیک خودرو دانشگاه علامه طباطبایی و ارتباط تلفنی با خانم دکتر زهره عالی پور ، عضو هئیت عامل و معاونت واگذاری سهام و بنگاههای سازمان خصوصی سازی روانه آنتن شد.

علی خاکساری در آغاز به تبیین خصوصی سازی واقعی پرداخت و عنوان کرد : خصوصی سازی فرآیند انتقال یک صنعت یا بنگاه و فعالیت خدماتی از بخش عمومی به بخش خصوصی است.همچنین بر اساس دیکشنری کمبریج ، خصوصی سازی فروش و انتقال یک صنعت ، شرکت یا بنگاه دولتی به بخش خصوصی جهت مالکیت و مدیریت است.

وی افزود : هدف خصوصی سازی تعادل بخشیدن میان دولت و دیگر بخش های اقتصادی از جمله تعاونی و خصوصی و ایجاد رقابت کامل میان بخش ها و حصول بیشتر کارایی اقتصادی و اجتماعی است.

عضو هئیت علمی دانشگاه علامه طباطبایی با بیان اینکه در خصوصی سازی واقعی مدیریت بر عهده بخش خصوصی است ، خاطر نشان کرد : همانطور که می بینیم ایران خودرو و سایپا روی کاغذ خصوصی هستند چرا که سهم دولت کمتر از 50 درصد است اما مدیرعامل این دو شرکت توسط دولت تعیین می شود.حتی سیستم عریض و طویل سازمان خصوصی سازی که مسئولیت واگذاری بنگاه ها را به آن سپرده شده ، خود دولتی است.

خاکساری صنعت قطعه سازی را برخودروسازی حاکم دانست و عنوان کرد : چند قطعه ساز خاص بر تمام سیاستگذاری خودروسازی کشور حاکم شده اند و مدیران عامل خودروسازی را نیز همان چند قطعه ساز برمیگزینند.

در ادامه برنامه مناظره رادیو گفت و گو ، زهره عالی پور عنوان کرد : وزارت اقتصاد مجوز واگذاری باقی مانده سهام دولت در دو شرکت خودرو سازی را از سران سه قوه دریافت کرده است. در واقع حدود 14درصد ایران خودرو و 17 درصد سایپا باید به فروش گذاشته شود.

وی افزود : به موجب قانون ، دولت به هیچ عنوان نمی تواند در موارد گروه یک سرمایه گذاری کند یا مالکیت آنها را در دست داشته باشد . در خصوص گروه دوم که صنایع بزرگ نیز شامل آن می شود ، قانون تا جایی به دولت اجازه سرمایه گذاری داده است که سهمش در آن رشته در بازار بیشتر از 20درصد نشود.

معاون واگذاری سهام و بنگاههای سازمان خصوصی سازی در خصوص وضعیت سهام دولت در خودروسازی های کشور توضیح داد : بخشی از این سهام در وثیقه است که با توجه به جلساتی که با وزیر صنعت داشته ایم قرار است رفع شود و با توجه به اینکه بورسی است در تابلوی بورس به فروش می رسد.

عالی پور موضوع اهلیت در واگذاری را مبهم دانست و عنوان کرد : با توجه به اینکه در قانون به داشتن اهلیت جهت واگذاری تاکید شده لازم است نمایندگان مجلس یک تعریف جامع و کامل از اهلیت ارائه دهند چرا که هر شخص از نگاه خود تعبیری از اهلیت دارد و به ظن خود برخی از واگذاری ها را مردود می داند.

وی تاکید کرد : باید ادبیات و چارچوب مشخص و روشن بین همه نهادها از جمله مجلس شورای اسلامی وجود داشته باشد تا هم نگرانی ها را پاسخ دهد و هم از سواستفاده های احتمالی جلوگیری کند.در واقع باید دستورالعمل قانونی و مستند حقوقی برای این بند قانونی در نظر گرفته شود.

معاون واگذاری سهام و بنگاههای سازمان خصوصی سازی از تهیه پیش نویسی برای بررسی اهلیت افراد در موضوع واگذاری خبرداد و گفت : این سند در سازمان خصوصی سازی آماده شده و در اختیار هیات واگذاری قرار گرفته است.

عالی پور به نحوه اطلاع رسانی درخصوص واگذاری ها اشاره کرد و گفت : ممانعتی با این موضوع وجود ندارد و تا کنون موردی از فروش در پستو یا به خانواده مسئولبن مربوطه وجود نداشته است.

وی در پایان خاطر نشان کرد : اطلاعیه واگذاری چندین مرحله در دو روزنامه کثیرالانتشار آگهی می شود ، همچنین اطلاعیه آن به طور ویژه برای هر استان و نماینده مجلس مربوط به آن حوزه ارسال می شود.

دسترسی سریع
مناظره