صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 16:00 به مدت 75 دقیقه

مناظره علمی که به چالش موضوعات روز اختصاص دارد، بیست و چهارم مهر به بررسی موضوع ماهیت مصرف محصولات تراریخته می پردازد.

به گزارش رادیو گفت و گو، واکاوی موضوعات و مسائل گوناگون در حوزه های علمی، فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی مبحثی است که در برنامه مناظره رادیو گفت و گو مورد توجه قرار می‌گیرد.

مناظره علمی که به چالش موضوعات روز اختصاص دارد، بیست و چهارم مهر با حضور دکتر سیروس زینعلی(رئیس انجمن بیوتکنولوژی ایران)، دکتر آزاد عمرانی(عضو هیئت مدیره انجمن ارگانیک ایران)، علی رزمخواه(مدیر اجرایی و کارشناس کارگروه حقوقی موسسه توسعه پایدار و محیط زیست) و ارتباط تلفنی با دکتر شیخی(عضو هیئت علمی دانشگاه و کارشناس اقتصاد کشاورزی) به بررسی موضوع ماهیت مصرف محصولات تراریخته می پردازد.

دکتر علی متولی زاده اردکانی، دبیر انجمن زیست فناوری سلامت ایران گفت: تجربه جهانی از محصولات تراریخته در 20 سال گذشته که اکثرا در آمریکا و اروپا بوده نشان می‌دهد، گزارش‌هایی از برخی بیماری‌ها در آمریکا وجود دارد و مقالاتی نیز ارائه شده که سم گلایفازیت که همراه با گیاهان تراریخته استفاده می‌شده را باعث ایجاد این بیماری‌ها می‌داند.

وی ادامه داد: از طرفی برخی هم ‌ممکن است بگویند خود گیاه تراریخته مشکلی ایجاد نمی‌کند اما گفتنی است تاکنون کسی نتوانسته ثابت کند تغییرات و دستکاری‌های ژنتیکی ایجاد شده در گیاه تراریخته بر سلامت تاثیر نداشته است، حتی برخی سموم شیمیایی که بعد از جنگ جهانی در اروپا تایید شده بود اکنون سرطان زا بودن آن تایید شده است پس هیچگونه تضمینی وجود ندارد که در 30 سال آینده سلامت گیاهان تراریخته تایید شود.

متولی زاده اردکانی با اشاره به اینکه در مورد کشت محصولات تراریخته دو موضوع در حوزه سلامت انسان و محیط زیست مطرح است، گفت: هنوز محصولات تراریخته بر روی انسان‌ها تست نشده ولی مطالعات آزمایشگاهی بر روی برخی حیوانات نشان داده که نشانه‌هایی از اثرات مصرف تراریخته در دراز مدت یعنی بیش از 6 ماه در سطح بافت مولکول وجود دارد که می‌تواند منفی باشد.

این برنامه که یکشنبه تا چهارشنبه ساعت 16:00روی موج اف ام ردیف 5/103 مگاهرتز تقدیم مخاطبان فرهیخته رادیو گفت و گو می‌شود، هر روز به چالش موضوعات یکی از حوزه ها اختصاص دارد.

علاقمندان می‌توانند از طریق سامانه پیامکی 300001035 و شماره تماس 27861035 با این برنامه و دیگر برنامه های رادیو گفت و گو همراه باشند.

مرتبط با این خبر

  • وزارتخانه ها و کمیته های مختلف برمحصولات تراریخته نظارت می کنند

  • باید قبل از ورود محصول تراریخته‌ای به کشور، آزمایشات لازم نسبت به سلامت آن انجام شود

  • واردات و تولید محصولات تراریخته بخش کشاورزی مورد بررسی و ارزیابی خطر قرار می گیرند

  • ایران محصول کشاورزی تراریخته تولید نمی کند

  • محصولات تراریخته در صورت مصرف در کشور تولید کننده، اجازه واردات دارند

  • محصولات تراریخته نسبت به آفات مقاوم شده اند

  • خود اظهاری در ارزیابی های محصولات تراریخته، ضعف قانون ایمنی زیستی است

  • بیشترین عوارض محصولات تراریخته متوجه اندام های گوارشی است

  • تولید محصولات تراریخته یک برنامه ترور فراگیر است

  • تراریخته؛ نابودگر ذخیره ژنی