مناظره شنبه تا چهارشنبه از ساعت 16:00 به مدت 75 دقیقه

یك متخصص طب اورژانس: بسیاری از مجروحان در لحظه تصادف کشته می شوند

دکتر پژمان آقازاده اظهار داشت: فوتی ها و جراحت های ناشی از سوانح ترافیکی آسیب های روحی و روانی متعددی را برای خانواده ایجاد می کنند.

1398/08/04
|
09:45

برنامه گفت و گوی اجتماعی با موضوع بررسی سوانح رانندگی و پیامدهای اجتماعی و اقتصادی آن، با حضور دکتر پژمان آقازاده (متخصص طب اورژانس و معاون آموزشی سازمان اورژانس کشور) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

پژمان آقازاده با اشاره به این که آمارهای تلفات سوانح ترافیکی در ایران اعدادی تکان دهنده دارند، گفت: تلفات ناشی از تصادفات جاده ای در عوامل متعددی ریشه دارند و هیچ گاه یک عامل در ایجاد فوتی موثر نیست.

وی افزود: عوامل انسانی و خودروها و جاده ها نقش اساسی و پر رنگی را در سوانح ترافیکی ایفا می کنند.

این متخصص طب اورژانس با اشاره به این که عوامل انسانی دخیل در تصادفات به فرهنگ رانندگی مردم یک کشور مربوط می شوند، عنوان کرد: بسیاری از کشورهای توسعه یافته از سنین قبل از مدرسه فرهنگ رانندگی صحیح را به مردم خود آموزش می دهند.

وی با اشاره به این که استانداردسازی خودروها می تواند نقش موثری را در کاهش تصادفات داشته باشد، اظهار داشت: شایسته است که مسئولین و صنایع کشور بیش از پیش به فکر استانداردسازی خودروهای تولیدی کشور باشند.

آقازاده با اشاره به این که عوامل جاده ای زیرساخت تصادفات را شکل می دهند، تصریح کرد: سازمان اورژانس زمانی به حوزه تصادفات ورود می کند که عوامل مختلف دخیل در واقعه، سانحه را ایجاد کرده باشند.

وی افزود: سازمان اورژانس در راستای کاهش میزان فوتی در حوادث ترافیکی سعی کرده تا پایگاه ها و نیروهای انسانی و توان علمی و عملیاتی خود را افزایش دهد.

معاون آموزشی سازمان اورژانس کشور با اشاره به این که حدود نیمی از فوتی های ناشی از تصادفات جاده ای در صحنه حادثه اتفاق می افتند، تصریح کرد: فعالیت های سازمان اورژانس نمی توانند تاثیر چشمگیری در کاهش میزان فوتی ها داشته باشند.

وی افزود: فوتی ها و جراحت های ناشی از سوانح ترافیکی آسیب های روحی و روانی متعددی را برای خانواده ایجاد می کنند.

پژمان آقازاده با اشاره به این که بسیاری از افراد فوت شده در تصادفات نیروی مولد جامعه به شمار می آیند، عنوان کرد: اکثر فوتی های سوانح ترافیکی نقش های اقتصادی مهمی را در خانواده بر عهده دارند.

دسترسی سریع
مناظره