مناظره شنبه تا چهارشنبه از ساعت 16:00 به مدت 75 دقیقه

مرتضی خدایی: قاچاق کالا و ارز منتفی می شود اگر...

سرپرست مجمع ویژه رسیدگی به پرونده های قاچاق کالا و ارز عنوان کرد : اگر سامانه رصد کالا بر اساس مقررات و مولفه های تبیین شده عمل کند ، موضوع قاچاق منتفی است.

1398/08/21
|
12:33
|

برنامه " مناظره " با موضوع قاچاق کالا و ارز، سامانه ها و روشهای مبارزه با واردات قاچاق با حضور دکتر مرتضی خدایی ، سرپرست مجمع ویژه رسیدگی به پرونده های قاچاق کالا و ارز روانه آنتن رادیو گفت و گو شد.

مرتضی خدایی در آغاز افزایش تعداد پرونده های قاچاق در استان تهران را ناشی از اقدامات و طرح های جدید دانست و عنوان کرد : افزایش قاچاق را نمی توان از طریق رشد پرونده ها اثبات کرد چرا که شاخص های بررسی این دو مقوله متفاوت است. موضوع کمبود ارز ، تخصیص ارز ارزان قیمت برای چند کالا ، قاچاق معکوس و بسیاری از موارد دیگر شاخص های تاثیرگذار در افزایش پرونده های قاچاق است.

وی با بیان اینکه هدف از مبارزه با قاچاق ، صیانت از تولید داخل است ، اظهار کرد : زمانی که از قاچاق جلوگیری می کنیم ، تولیدات داخلی را تقویت می کنیم اما اینکه در جریان این مبارزه ، از صنعت داخلی در جهت افزایش تولید حمایت کنیم نیز شاخص مهمی در آسیب شناسی قاچاق است.

سرپرست مجمع ویژه رسیدگی به پرونده های قاچاق کالا و ارز در بخش دیگری از برنامه مناظره رادیو گفت و گو با تاکید بر اینکه قاچاق تنها کولبری نیست و قاچاق سازمان یافته نیز وجود دارد ، عنوان کرد : ما باید وارد مبارزه در حوزه قاچاق های سازمان یافته شویم که تاکنون به صورت جدی به آن نپرداخته ایم.

خدایی به آمار پرونده های ریز و درشت سازمان تعزیرات اشاره کرد و گفت : 73 درصد از پرونده ها در تعزیرات حکومتی استان تهران قاچاق زیر 10 میلیون تومان است. در واقع می توان گفت مبارزه با قاچاق در سطح کلان و کشوری تنها 10 درصد باید به صورت قهری و 90درصد به صورت زیرساخت مبارزه با قاچاق یا همان پیشگیری انجام شود.

وی به موضوع چندگانگی در اعطای مجوز اشاره کرد و گفت : مرجع صدور مجوز باید یک ارگان باشد و سازمان مربوطه باید از لحاظ کیفیت کالای وارداتی را تایید کند . بنابراین تنها سازمانی که باید مجوز واردات را صادر کند وزارت صمت است تا بتواند اوضاع حاکم را رصد کند.

سرپرست مجمع ویژه رسیدگی به پرونده های قاچاق کالا و ارز تاکید کرد : اگر سامانه رصد کالا بر اساس مقررات و مولفه های تبیین شده عمل کند ، موضوع قاچاق منتفی است. قاچاق در همه دنیا وجود دارد و وظیفه گمرک ایجاد تعادل و نظارت بر تمامی دستگاه های مرتبط است .

خدایی در پایان مصاحبه با رادیو گفت و گو از آیین نامه ها و دستورالعمل های تدوین شده در خصوص واردات در برخی سازمان ها انتقاد کرد و گفت : گاهی همین مقررات نسنجیده قاچاق را توسعه می دهد . به عنوان مثال در دستورالعمل وزارت بهداشت برای مجوز واردات رعایت استانداردهای بین المللی بیان شده که مفهوم عینی ندارد ، این در حالی است که ما دارای یک استاندارد ملی هستیم که هرآنچه که وارد و تولید می شود باید بر اساس آن قالب بندی شود.

دسترسی سریع
مناظره