مناظره شنبه تا چهارشنبه از ساعت 16:00 به مدت 75 دقیقه

یك مقام مسئول در سازمان حمایت: با شرکت های دولتی متخلف برخورد می شود

ایزدی مطرح کرد: بالا رفتن قیمت کالا به دلیل افزایش نرخ بنزین از طریق سازمان حمایت به صورت جدی پیگیری خواهد شد و حتی با شرکت های دولتی متخلف نیز برخورد خواهد شد.

1398/09/05
|
15:30
|

برنامه " مناظره " با موضوع چالش های پیش روی مقاومت کالاها در برابر کاهش قیمت ها در ارتباط تلفنی با مهندس مهرداد ایزدی، مدیرکل دفتر مطالعات بررسی اقتصادی سازمان حمایت از تولیدکننده و مصرف کننده روانه آنتن رادیو گفت و گو شد.

مهرداد ایزدی در آغاز ، تنها راهکار رهایی از فشار تغییرات و نوسانات نرخ ارز را در گسترش اقتصاد درون نگر دانست و عنوان کرد : اگر تکیه به تولید و توان داخلی افزایش یابد ، مطمئنا تاثیر منفی تغییرات نرخ ارز بسیار کاهش خواهد یافت چراکه افزایش کیفیت کالای ایرانی ، از وابستگی به نمونه خارجی و ارز مربوطه می کاهد.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا کالاهایی که ارز 4200 تومانی دریافت می کنند با قیمت گران تر به مردم عرضه می شوند ، توضیح داد : این کالاها در اختیار یک شبکه واردات و توزیع است یعنی با یک قیمت مشخص ، از طریق کانال خود وارد و توزیع می شود.

مدیرکل دفتر مطالعات بررسی اقتصادی سازمان حمایت ادامه داد : همزمان با واردات این کالا ، ممکن است محصولاتی با ارز بالاتر به منظور ایجاد فضای رقابتی وارد بازار شوند اما کالای دولتی همواره توسط مکان های مشخص و اعلام شده ، توزیع می شود و بر آن شبکه ، نظارت هم وجود دارد.

به عقیده ایزدی اقتصاد آزاد یک فضای غیرواقعی است که در کتاب ها به میزان زیاد دیده می شود . در اقتصادهای بزرگ نیز تنظیم بازار وجود دارد که نظارت بر آن اهمیت بسیار بالایی دارد.

وی اضافه کرد : سازمان حمایت وظیفه نظارت بربازار و نحوه تامین کالاهای اساسی مردم را برعهده دارد تا جامعه کمبودی از این لحاظ احساس نکند. این نهاد برای رسیدن به این هدف همواره میزان تولید ، واردات و صادرات و قیمت کالاها را رصد می کند.

این مقام مسئول در سازمان حمایت تاکید کرد : قطعا با متخلفان در جایگاه تولیدکننده ، توزیع و وارد کننده در عرضه تنظیم بازار برخورد می شود همانطور که در ابتدای سال جاری تعدادی شرکت بزرگ تولید لبنیات به تعزیرات معرفی شدند. در واقع حمایت از تولید کننده به معنای این نیست که به او اجازه می دهیم از قانون و مقررات عدول کند.

ایزدی در ادامه برنامه مناظره رادیو گفت و گو ، در خصوص افزایش قیمت ها پس از تغییرات نرخ بنزین تصریح کرد : با هر شرکت و نهادی حتی در بخش دولتی که اقدام به افزایش قیمت محصولات نماید شدیدا برخورد خواهد شد.

وی گفت : سازمان حمایت به صورت جدی درخصوص افزیش قیمت ها پیگیری می کند و هفته آینده گزارشی از عملکرد شرکت های متخلف که به هشدارها توجه نکرده اند ارائه خواهد داد .

مدیرکل دفتر مطالعات بررسی اقتصادی سازمان حمایت در پایان اظهار کرد : واقعیت این است که قیمت بنزین در داخل کشور با قیمت جهانی متفاوت است که تبعات بسیار زیادی از جمله افزایش مصرف و قاچاق به دنبال دارد . به دلیل حساس بودن این موضوع ، تصمیم گیری در خصوص آن در سطح کلان مدیریتی کشور انجام شده است.

دسترسی سریع
مناظره