مناظره شنبه تا چهارشنبه از ساعت 16:00 به مدت 75 دقیقه

اسلامی: طرح اقدام ملی تاثیری بر بازار سفته بازانه مسکن ندارد

دبیرکل کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران گفت : با توجه به تمرکز طرح اقدام ملی بر کلان شهرها و طبقه متوسط جامعه ، نمی توان انتظار داشت سفته بازی در بازار مسکن سر و سامان پیدا کند.

1398/10/12
|
11:00

برنامه " مناظره " با موضوع طرح اقدام ملی مسکن و تاثیر آن بر خانه دارشدن افراد در ارتباط تلفنی با دکتر سعید اسلامی ، دبیرکل کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران روانه آنتن رادیو گفت و گو شد.

سعید اسلامی در آغاز شرایط آشفته فعلی اقتصاد کشور را ناشی از عدم سیاستگذاری دقیق دانست و عنوان کرد : مطمئنا تمام بدنه دولت در ایجاد وضع موجود نقش داشته اند و بی شک بخش خصوصی نیز وظایف خود را به درستی انجام نداده است.

وی ضمن انتقاد از فعالیت های بخش خصوصی ، آنها را رانت جویانه خواند و اظهار کرد : اغلب شرکت های خصوصی در حال مذاکره برای دریافت وام های یارانه ای هستند و اساسا درکی از شرایط اقتصادی کشور ندارند و اگر رانت برخی از پروژه های بخش خصوصی حذف کنیم توجیه اقتصادی برای ادامه روند خود ندارند.

دبیرکل کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران در بخش دیگری از مصاحبه تلفنی با رادیو گفت و گو ، درصد موفقیت طرح ملی مسکن را بسیار کم ارزیابی کرد و گفت : در صورتی که سطحی از موفقیت را برای این طرح در نظر بگیریم نیز تاثیر زیادی بر بازار سفته بازی مسکن نخواهد داشت.

اسلامی در توضیح مطلب فوق افزود : این طرح سهم بسیار کمی در تامین نیاز مسکن کشور دارد پس قدمی بزرگی در برطرف کردن کمبود مسکن نخواهد داشت و تنها می تواند اندکی در ساختار های عرضه و تقاضای در طبقات اجتماعی تاثیر گذار باشد.

وی ادامه داد : بسیاری از اقدامات سفته بازانه در کلان شهرها رخ می دهد و طبقه متوسط که هدف این پروژه هستند در این مسائل نقشی ندارد . از این رو طرح اقدام ملی که توجهی به کلان شهرها ندارد و بر طبقه نیازمند متمرکز شده است چالش های اصلی بازار مسکن مانند سفته بازی را حل نخواهد کرد.

دبیرکل کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران با تاکید بر اینکه شرایط بازار مسکن صرفا تحت تاثیر سیاست های اقتصاد مسکن قرار ندارد ، بیان کرد : بخش بزرگی از جهش قیمتی مسکن در چند سال اخیر حاصل شرایط اقتصادی کشور از جمله رشد بی رویه نقدینگی است.

اسلامی در پایان برنامه مناظره رادیو گفت و گو خاطر نشان کرد : اگر ما بهترین سیاستگذاری در حوزه تامین مسکن و سایر بخش های مرتبط داشته باشیم اما متغیرها و شاخص های کلان اقتصادی رها باشد مطمئنا دچار نوسانات جدی در حوزه دارایی های قابل سرمایه گذاری از جمله مسکن خواهیم شد.

دسترسی سریع
مناظره