مناظره شنبه تا چهارشنبه از ساعت 16:00 به مدت 75 دقیقه

رئیس اداره حفاظت محیط زیست تهران: اگر فعالیت سازمان های مسئول نبود تهران قابلیت زیست نداشت

زندی با بیان اینکه بسیاری از سازمان ها تکالیف خود را در راستای کاهش آلودگی هوا انجام داده اند ، گفت : اگر این اقدامات نبود تهران قابلیت زیستن نداشت.

1398/10/14
|
13:39

برنامه " مناظره " با موضوع آلودگی هوا و عملکرد مسئولین با حضور مهندس مسعود زندی ، معاون مدیرکل و رئیس اداره حفاظت محیط زیست تهران روانه آنتن رادیو گفت و گو شد.

مسعود زندی در آغاز با بیان اینکه آلودگی یک چالش چند وجهی است ، عنوان کرد : همانگونه که عوامل متعددی در بروز این پدیده نقش دارند ، عوامل زیادی نیز در کاهش آن دخیل هستند.

وی به برنامه جامع کاهش آلودگی هوا اشاره کرد و گفت : یکی از محورهای اصلی این برنامه که از دهه 70 آغاز شد ، هوشمند سازی شهر و استفاده از خدمات الکترونیکی برای کاهش حضور فیزیکی افراد بود. متاسفانه پس از گذشت 20 سال از برنامه ریزی ها چندان اقبالی در این حوزه نداشته ایم.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهر تهران افزود : در همین راستا موضوع دورکاری در دستگاه های دولتی و شناورسازی کارمندان بخش های دولتی و بانک و ... در محل کار یک مقوله مهم در حوزه مدیریتی است که به دلیل عدم وجود زیرساخت ها طرح موفقی نبود و نتوانستیم از عهده آن براییم.

زندی در بخش دیگری از برنامه مناظره رادیو گفت و گو به مسئولیت سازمان ها درخصوص آلودگی پرداخت وعنوان کرد: سازمان محیط زیست از سال 90 تا به امروز چندین مصوبه داشته است و تکالیف همه دستگاه های مرتبط با زمان بندی خاص مشخص شده است .

وی تصریح کرد : خیلی از دستگاه ها به مسئولیت خود عمل کرده اند و نمی توان فعالیت های انجام شده را نادیده گرفت چرا که اگر این اقدامات انجام نمی شد ، تهران قابلیت زیست نداشت.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست تهران درباره نقش سازمان ها در این حوزه گفت : وزارت نفت بر روی سوخت سرمایه گذاری کرده است و حاصل آن را مشاهده می کنیم . همچنین تولید موتور سیکلت کاربراتوری منسوخ شده است و نوع انژکتوری با استاندارد یورو 4 تولید می شود. البته در حال حاضر موتور سیکلت های کاربراتوری در سطح شهر دیده می شود چون فرآیند خارج کردن آنها زمان بر است و تا زمانی که اسقاط آن ها اجباری نشود به همین وضعیت خواهد بود.

وی ادامه داد : در سال های گذشته که واردات خودرو ممنوع نبود به ازای واردات هر خودروی سواری ، 4 خودروی سواری فرسوده از چرخه تردد خارج می شد ، اگر این موضوع برای موتورسیکلت ها معادل سازی شود تعداد زیادی موتور سیکلت باید از چرخه خارج شوند.

به عقیده زندی ، ظرفیت ، بارگذاری جمعیتی و تراکم منابع آلاینده در شهر تهران از عوامل بسیار مهم در ایجاد آلودگی است که مورد بی توجهی قرار گرفته است . همچنین خارج کردن خودروهای فرسوده و بهسازی حمل و نقل شهری بسیار تاثیر گذار است.

وی در خاتمه اظهار کرد : سازمان محیط زیست نگرانی زیادی در خصوص منابع آلاینده ثابت ندارد و آنچه که اهمیت دارد منابع متحرک و مسائل مربوط به آن یعنی معاینه فنی و خروج خودروهای فرسوده است.

دسترسی سریع
مناظره