مناظره شنبه تا چهارشنبه از ساعت 16:00 به مدت 75 دقیقه

رئیس اداره پیشگیری از حوادث سازمان اورژانس كشور: در هر ساعت دو نفر بر اثر تصادف کشته می شوند

حدادی گفت : در هر ساعت در کشور دو نفر بر اثر تصادف کشته می شوند و اگر همه نهادها و سازمان های مرتبط مطمئن هستند که وضعیت خوبی دارند نباید شاهد چنین تلفاتی در حوزه رانندگی باشیم.

1398/10/23
|
12:43

برنامه " مناظره " با موضوع نقش جریمه‌های بالا در کاهش تصادفات رانندگی ، یا نقش بازدارندگی با حضور دکتر مشیانه حدادی ، رئیس اداره پیشگیری از حوادث سازمان اورژانس کشور روانه آنتن رادیو گفت و گو شد.

مشیانه حدادی در ابتدای برنامه عنوان کرد : به نظر نمی رسد جریمه بتواند در کاهش تصادفات تاثیر زیادی داشته باشد . هدف از اعمال قانون تنها بالا بردن جرایم نیست بلکه باید شناسایی به موقع متخلفین را در دستور کار قرار دهیم.

وی افزود : بر اساس مستندات بین المللی در مورد تخلف سرعت اگر 50درصد افرادی که با سرعت بالا رانندگی می کنند را شناسایی کنیم، اعمال قانون نتیجه مطلوبی نخواهد داشت. در واقع مهمتر از نرخ جریمه رانندگی ، شناسایی و اعمال قانون متخلفین رانندگی ، جدی گرفتن نمرات منفی و توجه به مکانیسم وصول جرایم است .

رئیس اداره پیشگیری از حوادث سازمان اورژانس کشور در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه راننده چند درصد در بروز تصادف دخالت دارد ، عنوان کرد : در نظر گرفتن سهم تقصیر برای راننده ناشی از اشتباه در نگاه رویکرد ماست . در دنیا یک رویکرد به نام سیستم ایمن وجود دارد که بیان می کند انسان یک موجود جایزالخطا و آسیب پذیر است و سیستم باید از ایمنی برخوردار باشد تا خطای فرد را پوشش دهد.

حدادی در بخش دیگری از برنامه مناظره رادیو گفت و گو بیان کرد : در هر ساعت در کشور دو نفر بر اثر تصادف کشته می شوند و اگر همه نهادها و سازمان های مرتبط مطمئن هستند که وضعیت خوبی دارند نباید شاهد چنین تلفاتی در حوزه رانندگی باشیم.

وی با اشاره به تحریم ها و سخت بودن شرایط گفت : نگاه سازمانی به مسائل مشکلی را حل نخواهد کرد . باید کنار یکدیگر باشیم و این تفکر که راه ها بی نقص هستند ، خودروها از بالاترین کیفیت برخوردارند و خدمات پس از رخداد و اورژانس در سطح عالی قرار دارد را کنار بگذاریم .

رئیس اداره پیشگیری از حوادث سازمان اورژانس کشور در خصوص رسیدگی به مصدومان اظهار کرد : مدت زمان استاندارد برای رسیدن به مصدوم در سطح استاندارد بین المللی بین 8 تا 10 دقیقه است . با توجه به اینکه یک ساعت نخست پس از آسیب ، زمان طلایی برای نجات مصدومان است ، زمان رسیدن به افراد و زمان رساندن آنها به مراکز درمانی اهمیت بسیار زیادی دارد.

حدادی در پایان مصاحبه با رادیو گفت و گو بیان کرد : یکی از مشکلات عدیده در کشور نداشتن شماره واحد امدادی است . درواقع در کشورهای خارجی یک شماره برای مواقع خطر وجود دارد که سیستم آن تشخیص می دهد به کدام مرکز تخصصی هشدار دهد . به عنوان مثال در بسیاری از موارد ظاهر افراد ، نشانی از آسیب ندارد اما پس از ورود پلیس مشخص می شود راننده خونریزی داخلی داشته است و اگر نیروهای امدادی با پلیس وارد صحنه تصادف می شدند می توانستند از آسیب جدی جلوگیری کنند.

دسترسی سریع
مناظره