گفت و گوی روز ویژه برنامه مناسبتی از ساعت ---- به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي روز

كارشناس مسائل بین‌الملل: حمله موشکی به سوریه نتوانست توازن قوا را به نفع آمریکا تغییر دهد

یک کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: به نظر می‌رسد حمله موشکی به سوریه، تلاشی برای ایجاد توازن قوا به نفع تروریست‌هاست که این هدف میسر نشد، زیرا دولت سوریه و متحدانش همچنان با تروریست‌ها جنگ خواهند کرد.

1397/01/26
|
09:12

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (ابعاد مختلف حمله انگلیس، فرانسه و آمریکا به سوریه) با حضور دکترحسن عابدینی روانه آنتن شبکه رادیو گفت‌وگو شد.

حسن عابدینی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو بیان کرد: ایالات متحده در چارچوب شکست خورده خودش در غرب اسیا که در طی یک ساله گذشته تلاش مستمرش بر این بود که دولت سوریه را مورد هجوم قرار دهد، این حمله رخ داد البته این نخستین بار نیست که موشک‌های آمریکایی از دریای مدیترانه به سوریه اثابت کرده است.

وی افزود: در سال گذشته نیز در چنین روزهایی با 51 فروند موشک پایگاه هوایی را در نزدیکی حمص مورد حمله قرار گرفت که ویرانی چندانی بر جای نگذاشت، همین طوری که امروز نیز با مشارکت انگلیس و فرانسه به سوریه حمله شد و گفته‌ها حاکی از شلیک 110 موشک به این کشور است. خبرها نشان از این دارد که تا کنون آماری از کشته‌ها در بر نداشته و مجروحان نیز زیر 10 نفر برآورد شده است. به عبارتی هر موشکی که بیش از یک میلیون دلار هزینه برمی‌دارد، میزان ویرانی و تلفاتی که در بر داشته، بسیار اندک بوده است.

این کارشناس مسائل بین‌الملل ادامه داد: طی 10 روز گذشته دونالد ترامپ با تغییراتی که در کابینه خودش ایجاد کرد و به ویژه جان بولتون را به سمت مشاور امنیت ملی برگزید، کابینه جنگ را تدارک دید و زمینه را برای عملیاتی فراهم کرد که همه ناظران و تحلیلگران سیاسی معتقد هستند این تغییرات برای تاثیرگذاری بر دستگاه تصمیم‌گیری دوستان و دشمنان است تا دوستان بدانند ایالات‌متحده همچنان یک قدرت بزرگ است و بر سر وعده‌هایی که می‌دهد، ایستاده است.

حسن عابدینی گفت: تاثیرگذاری بر قدرت محاسبه دشمنان و کشورهای غیرهمسو از این بابت که آنها را دچار تردید در حمایت از محور مقاومت و دولت قانونی که در سوریه بر سر کار است. اما حمله‌ایی که سحرگاه امروز به سوریه روی داد، دارای چند نکته اصلی است که در نگاه نخست می‌توان به توئیت‌هایی اشاره کرد که طی روزهای گذشته از سوی ترامپ نوشته و منتشر شد که از آنها به عنوان شیپور جنگ باید یاد کرد.

وی افزود: توئیت‌هایی که حکایت از عملیات گسترده بر ضد سوریه داشت، در صورتی که دیدیم آنچه که اتفاق افتاد با آنچه که روی داد، بسیار فاصله داشت. اما نکته دیگر، موشک‌بارانی که از سوی فرانسه، انگلیس و آمریکا صورت گرفت، تاثیر تعیین‌کننده‌ای بر توازن قوا در سوریه نداشته است و نکته سوم، اینکه شاهد بودیم طی یک ماه گذشته ارتش و گروه‌های مقاومت عملیات سنگینی علیه تروریست‌ها در غوطه‌شرقی داشتند و تقریبا غوطه‌شرقی که یکی از آخرین دژهای تروریست‌ها در نزدیکی دمشق بود، فرو ریخت.

این کارشناس مسائل بین‌الملل ادامه داد: به نظر می‌رسد حمله موشکی به سوریه، تلاشی برای ایجاد توازن قوا به نفع تروریست‌هاست که این هدف میسر نشد، زیرا دولت سوریه و متحدانش همچنان بر مبارزه با تروریست‌ها تا آخرین باقی مانده ترویست‌ها جنگ خواهند کرد. اما آنچه که در این حمله می‌توانیم شاهد آن باشیم سه عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل عملا بدون مجوز شورای امنیت اقدام به یک عملیات نظامی علیه یک کشور مستقل کردند. حمله‌ای که باعث شد میخی را این سه دولت شرارت‌پیشه بر تابوت سازمان ملل متحد بکوبند.


دسترسی سریع
گفت و گوی روز