صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

ویژه برنامه مناسبتی از ساعت ---- به مدت 60 دقیقه

یاسری گفت: مطابق دیدگاه شهید مطهری مهم ترین تهدید و آفت انقلاب از درون انقلاب است ما از آمریکا هیچ ترسی نداریم همه ترس ما از افکار غرب گرا و آمریکاگرا است.

ویژه برنامه " گفت و گوی روز " به مناسبت فرارسیدن سالروز شهادت استاد آیت الله مرتضی مطهری با نگاهی به مهم ترین آفت های پیش روی انقلاب اسلامی از دیدگاه شهید مطهری و با حضور دکتر ابوذر یاسری مدرس دانشگاه از شبکه رادیویی گفت و گو به روی آنتن رفت.

یاسری در ویژه برنامه " گفت و گوی روز " با اشاره به شاخصه های انقلاب اسلامی از منظر شهید مطهری گفت: انقلاب در یک فضا و عرصه بین المللی و در نظمی که بعد از جنگ جهانی دوم در عالم حاکم شده بود، شکل گرفت.

وی افزود: در این زمان یک نظام دو قطبی بر جهان حاکم شده بود و کشورهای دنیا با محوریت آمریکا و اتحاد جماهیر شوروی سابق، به دو دسته شرقی و غربی تقسیم می شدند و راهی به جز پیوستن به یکی از این دو قطب وجود نداشت. در چنین شرایطی صداهای آزادی خواهی و عدالت خواهی که در نقاطی از جهان همچون هند سر داده می شد در نطفه خفه می شد و راه به جایی نمی بردند.

این مدرس دانشگاه با اشاره به ویژگی اصلی این دوقطب یعنی ایدئولوژیک بودن و مادی گرایی آن ها بیان داشت: رویکرد این دوقطب بر محور نفی دین و الوهیت و آموزه های وحیانی استوار بود.

یاسری همچنین با اشاره به ویژگی این دوقطب از منظر رویکرد استاد مطهری گفت: آیت الله شهید مطهری می فرمایند: "این دو قطب به مثابه دو لبه قیچی برای تقسیم کردن جهان بین خود هستند و محور مشترک بین این دو لبه صهیونیزم بین الملل است." این تبیین بسیار دقیق شهید مطهری حکایت از شناخت نظم موجود بین المللی دارد.

وی خاطرنشان ساخت: در این نظام دو قطبی، کشورها از جمله ایران باید وابسته می شدند. از زمان ایران باستان تا به دوران معاصر وابسته ترین رژیم، رژیم پهلوی است. در چنین فضایی، تبیینی که توسط شهید مطهری ارائه می شود بر پایه استقلال است یعنی از منظر ایشان انقلاب اسلامی یعنی استقلال در مکتب، ایدئولوژی، تفکر و عرصه های فرهنگی، سیاسی و اقتصادی.

مدرس دانشگاه یادآور شد: استاد مطهری در مصاحبه هایی که دارند به صراحت اعلام می کنند ما باید راه دیگری را غیر از راه های شرقی و غربی انتخاب کنیم.

یاسری با اشاره به تأکید مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب گفت: مقام معظم رهبری فرمودند: "کار ویژه ای که انقلاب اسلامی انجام داد تبدیل فضای دو قطبی جهان به فضای سه قطبی بود." یعنی پرچم دین را در عرصه جهانی بالا برد و به تدریج پس از ده سال قطب شرق از هم فروپاشید و جهان عملاً به عرصه تقابل اسلام با استکبار تبدیل شد.

وی در ادامه مطلب با اظهار اینکه جایگاه کشور ما از لحاظ دارایی های ملی و جمع ذخایر طلا و ارز در دنیا بسیار بالاست افزود: ذخایر طلا و ارز ایران 133 میلیارد دلار و میزان ذخائر طلا و ارز آمریکا 117 میلیارد دلار است.

این مدرس دانشگاه ادامه داد: باید بررسی کرد که با وجود این همه ذخائر اما مشکل ما در عرصه داخلی چیست و چرا ما چاله هایی از فقر و نداری را می بینیم و در برخی موارد هم شاهد کوه ها و قله هایی از سرمایه های انباشته شده هستیم؟

یاسری در توضیح این مطلب گفت: این مسئله به التقاط، نفوذ و کوتاه آمدن از قضیه استقلال برمی گردد. ما در دولت های مختلف بعد از انقلاب شاهد حزب های مستقلی نبودیم. ما به جای اینکه برنامه توسعه را به اقتصاد انقلاب اسلامی سوق دهیم اما به سراغ جهانی شدن می رویم و شعار می دهیم که برجام پله اول برای ارتباط با کل جهان است؛ البته جهانی از هم گسیخته و دارای شکاف طبقاتی عمیق.

وی با اشاره به چرایی عدم توجه به اقتصاد مقاومتی و سیاست های اقتصاد انقلاب اسلامی گفت: ریشه این موضوع به عوامل درونی در خود مدیران ما برمی گردد.

این استاد دانشگاه یادآور شد: طبق این گفته استاد مطهری که" اگر عدالت محقق نشود انقلاب شکست می خورد." می توان نتیجه گرفت که انقلاب در برخی دولت ها تضعیف و در برخی دولتها هم تقویت شد. لذا باید مراکز فکر و اندیشکده هایی در کشور وجود داشته باشد تا به سمت تقویت انقلاب حرکت کنیم.

یاسری با اشاره به تعریف آزادی از منظر شهید مطهری گفت: شهید مطهری می فرمایند " آزادی لازمه رشد است." با این تعریف آزادی یعنی برداشتن موانع در مسیر رشد. ضمن اینکه استاد مطهری بین آزادی تفکر و عقیده تفکیک قائل می شوند. یعنی آزادی عقیده امر ممدوحی نیست اما آزادی تفکر یعنی افراد سخن خود را به شکل منطقی و در جای خود بیان کنند و افراد دیگر هم پاسخ دهند تا تضارب آراء به صورت علمی شکل بگیرد و الان هم ما به این موضوع نیاز داریم.

این استاد دانشگاه همچنین در ادامه ویژه برنامه "گفت و گوی روز" رادیو گفت و گو یادآور شد: جریان های دگراندیش در دوره هایی جمعی از جوان اهل فکر را به دنبال خود کشاندند این درحالیکه بود که این جریانات حرف تازه ای نداشتند. برخی اساتید در رشته جامعه شناسی و گرایش های علوم سیاسی حرف مارکسیست ها و لیبرالیست ها را به اسم علم و بعضاً اسلام به خورد جوانان ما می دهند.

یاسری افزود: یکی از دعواهای اساتید متدین و اهل دانش ما این است که ما به اسم جمهوری اسلامی چوب ایدئولوژی بودن را می خوریم و به ما می گویند که ایدئولوژیک هستید درحالیکه در کلاس های درس ما ایدئولوژی های مارکسیستی و لیبرالیستی به اسم علم تدریس می شود.

وی با بیان اینکه نظام جمهوری اسلامی ایران یک نظام مردم سالار و اسلامی است گفت: از این رو مردم باید آزادی نقد و آزادی اعتراض در مسیرهای قانونی و متعارف داشته باشند اما مشخص نیست چرا برخی مسئولان از انتقاد، از رفتن به جمع دانشجویان و متخصصان علم سیاست و اقتصاد واهمه دارند.

مدرس دانشگاه با اشاره به توصیه های مقام معظم رهبری در این باره گفت: خود مقام معظم رهبری به این مسئولان فرمودند: "حدأقل از اقتصاددانان جناح خودتان کمک بگیرید." که متاسفانه این اتفاق هم نیفتاد. ما باید آزادی ملت خود را در عرصه جهانی حفظ کنیم تا دچار خسران و حقارت نشویم.

یاسری با اشاره به تعبیر مقام معظم رهبری از استاد مطهری به عنوان قوی ترین ایدئولوگ انقلاب اسلامی گفت: مطابق دیدگاه شهید مطهری مهم ترین تهدید و آفت انقلاب از درون انقلاب است ما از آمریکا هیچ ترسی نداریم همه ترس ما از افکار غرب گرا و آمریکاگرا است که امام خمینی (ره) نیز در سخنانی به این موضوع اشاره فرموده بودند.

وی در پایان مطلب با بیان اینکه پیشرفت نظام و انقلاب اسلامی در عرصه دولت نیازمند تمرکز و آگاهی بیشتر مردم در انتخاب مسئولان و مطالبه گری از مسئولان است تأکید کرد: مسئولان نیز در پاسخگویی به مردم نفاق ورزی نکنند.

مرتبط با این خبر

  • نقش امام خمینی و استراتژی های مواجهه با ضد انقلاب داخلی و خارجی

  • نقش امام خمینی در انقلابی گری و پای فشاری بر آرمان های انقلاب اسلامی

  • محمدرضاپهلوی توان و امکانی برای ادامه ی سلطنت نمی دید +صوت

  • فضای مجازی در مقابل فضای اسلامی قرار دارد

  • منافع ملی ما در گرو حمایت از سوریه است

  • جسارت ،‌ قاطعیت و دوراندیشی امام (ره) نقش تعیین کننده در پیشبرد نهضت داشت

  • عقلانیت به دنبال باز کردن بن‌بست‌ها و پیشرفت است

  • عادی سازی روابط با آمریکا به منزله رفتن زیریوغ استکبار است

  • حضور استعمارگران باعث افول قدرت ایران در منطقه شد!

  • شعار نه شرقی و نه غربی، بازگشت ایرانی به هویت خویش است