گفت و گوی روز ویژه برنامه مناسبتی از ساعت ---- به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي روز

عضو هیئت علمی دانشگاه: افکار عمومی از مهمترین ضمانت های اجرایی احکام دیوان بین المللی دادگستری است

عباس کوچ نژاد: غالبا آرایی که دیوان بین المللی دادگستری صادر می کند، رعایت می شود، در غیر اینصورت کشوری که رای به نفعش صادر شد به شورای امنیت مراجعه می کند. هرچند امریکا در شورای امنیت نفوذ دارد ولی فشار افکار عمومی جهانی خیلی مهم است.

1398/02/27
|
14:37

برنامه «گفتگوی روز» با موضوع بررسی نقض عهدنامه مودت 1955 توسط ایالات متحده آمریکا به علت وضع مجدد تحریم های هسته ای مطرح در دیوان بین المللی دادگستری و با حضور دکتر عباس کوچ نژاد عضو هیئت علمی دانشگاه به روی آنتن رفت.

عباس کوچ نژاد وی با اشاره به عهدنامه مودت با وجود روابط خصمانه ای که هم اکنون بین ایران و امریکاست، تصریح کرد: در زمان رژیم شاهنشاهی، روابط بین امریکا و دولت وقت ایران دوستانه بوده است و می خواستند با این پیمان هم بحث تجاری بین اتباع دو طرف و هم روابط کنسولی به نحو احسنت انجام شود.

وی با اشاره به بیان اینکه بعد از انقلاب، روابط امریکا با ایران خصمانه شد ولی به دلایلی هردو طرف خواستند تا این معاهده را حفظ کنند، تصریح کرد: البته نه اینکه دوستی را حفظ کنند بلکه این معاهده را حفظ کنند تا اگر احیانا در تجارت طرف دیگر، اختلال ایجاد شد بتوانند به دیوان بین المللی دادگستری برای شکایتی که بخواهند داشته باشند، مراجعه کنند.

عضو هیئت علمی دانشگاه در گفتگو با رادیو گفت و گو با تاکید بر اینکه دلیل اصلی ماندگاری این معاهده دوستی نیست، متذکر شد: اکنون در این معاهده دوستی نمی بینیم ولی در این 40 سال هر دو طرف چه در دیوان بین المللی دادگستری و چه در دیوان داوری ایران و امریکا به عهدنامه مودت استناد کرده اند.

وی به دلایل امریکایی ها برای خروج از عهدنامه مودت اشاره کرد و بیان داشت: در 11 مهر سال گذشته، بعد از دستور موقتی که دیوان در مورد تحریم هایی که امریکا علیه ایران اعمال کرده بود، صادر کرد که فورا باید اجرا می شدند. پمپئو در مصاحبه ای رای دیوان را زیر سوال برد و از طرف دیگر گفت به دلیل مسایلی که بین ایران و امریکاست و روابط غیر دوستانه ای که داریم، ایران دارد از این معاهده سو استفاده می کند تا از ما طرح شکایت کند، بنابراین ما از این معاهده بیرون می آییم.

کوچ نژاد با یادآوری ماده 23 عهدنامه مودت مبنی بر اجازه خروج از این معاهده، گفت: طبق این ماده، هریک از وزرای خارجه طرفین، به صورت کتبی می تواند اعلام کند که از معاهده خارج شود منتها لازم الاجرا شدن این خروج ، یکسال بعد از اعلام کتبی است. یعنی هنوز امریکا تا 11 مهر سال بعد عضو معاهده است و ایران اگر احساس می کند عهدنامه مودت، نقض شده باز هم می تواند از امریکا شکایت کند.

وی با اشاره به اینکه در دیوان بین المللی دادگستری، ایران دارای دو پرونده است، توضیح داد: در قضایای اخیر دو پرونده وجود دارد یکی مرتبط با اموال ایران در امریکا که حدود 2 میلیارد دلار است که در بانک مرکزی امریکا توقیف شده و ایران طرح شکایت کرد و به این تعهدنامه مودت استناد کرد و اخیرا دیوان گفته شد که دیوان صلاحیت دارد.

عضو هیئت علمی دانشگاه ادامه داد: یک دعوا هم در مورد تحریم ها بود که ایران علاوه بر دادخواست، خواستار دستور موقت هم شد و گفت ممکن است اقداماتی که امریکا می کند زیان غیر قابل جبرانی داشته باشد و تا رای صادر شود ممکن است 10 سال طول بکشد.

وی افزود: بنابراین ایران از دیوان درخواست کرد تا دستور موقت صادر کند. دیوان در دستور موقتی که صادر کرده گفته که در مورد تحریم دارو، غذا و لوازم کشاورزی و همین طور لوازم یدکی هواپیماهای کشوری، امریکا نباید نسبت به ایران تحریم ها را اعمال کند و از دو طرف خواست که شرایط را بحرانی تر نکنند.

کوچ نژاد در رابطه با ضمانت اجرایی احکام صادره از طرف دیوان بین المللی دادگستری، گفت: غالبا آرایی که دیوان صادر می کند، رعایت می شود، اما موردهایی بوده که رعایت نکرده است. ضمانت اجراییش هم این است که اگر رعایت نشود آن کشوری که رای به نفعش صادر شد به شورای امنیت مراجعه کند. هرچند امریکا در شورای امنیت نفوذ دارد ولی فشار افکار عمومی جهانی خیلی مهم است.

وی با اشاره به اینکه نمی شود رابطه مستقیمی بین برجام و معاهده مودت برقرار کرد، عنوان کرد: بعد از خروج امریکا از برجام، امریکا تحریم هایی را علیه ایران برقرار کرد. ایران هم دادخواست داد و فقط بر برجام تاکید نکرده و بر تحریم ها اشاره کرد و در این میان از برجام نیز سخن گفت. چرا که در غیر این صورت دیوان می گفت من صلاحیت ندارم و برجام باید در کمیسیون مشترک رسیدگی بشود.

دسترسی سریع
گفت و گوی روز