گفت و گوی روز ویژه برنامه مناسبتی از ساعت ---- به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي روز

یك رزمنده دوران دفاع مقدس: مقاومت و ایستادگی در برابر دشمنان درس بزرگ سوم خرداد است

داوود آذرنوش تاکید کرد: از تجربه آزادسازی خرمشهر به عنوان نماد ایستادگی و مقاومت در شرایط فعلی می توان استفاده کرد.

1398/03/03
|
14:21
|

برنامه «گفت و گوی روز» رادیو گفت و گو با موضوع بررسی مولفه های وقوع سوم خرداد و آزادسازی خرمشهر و تبعات آن بر روند جنگ تحمیلی و با حضور داوود آذرنوش از رزمندگان دوران دفاع مقدس به روی آنتن رفت.

داوود آذرنوش با اشاره به دلایل طمع نیروهای رژیم بعث صدام برای اشغال خرمشهر، گفت: نگاهی که صدام و حزب بعث به جنگ داشتند، فراتر از خرمشهر بود. آنها با یک برنامه ریزی کوتاه مدت اما با اهداف بلند، به قصد تصرف تهران این گام را برداشتند و به دلیل اینکه زمینگیر شدند و نتوانستند به اهداف اولیه شان برسند، هدفگذاری کردند و در طول چند هزار کیلومتر شروع به پیشروی در خاک ایران کردند.

وی با اشاره به سقوط خرمشهر بیان کرد: با توجه به اینکه در آن زمان نه سپاه آمادگی لازم را داشت چون یک نهاد نوپایی بود و ارتش نیز آن ساختار و سازمان و انسجام نظامی را نداشت، عراقی ها درطول مرز از اشنویه تا حدودا خلیج فارس که خرمشهر می شود، شروع به پیشروی به داخل مرزهای ما کردند.

این رزمنده در دوران دفاع مقدس با اشاره به ایستادگی و مقاومت مردم و شکست صدام برای رسیدن به اهداف شوم خود، یادآور شد: در بخش هایی مردم و نیروهای نظامی ایستادگی کردند اما نهایتا در این درگیری ها، نیتی که صدام برای تصرف تهران داشت و آن خیز بلندی که برداشته بود تا یک هفته ای خودش را به تهران برساند، در مرحله اول شکست خورد بنابراین به خوزستان قناعت کرد و استان خوزستان را که یک حس ناسیونالیسمی نیز نسبت به آن استان داشت، هدفگذاری و نقاطی از خرمشهر را اشغال کرد.

وی به پیچیدگی ها و شرایط فتح خرمشهر اشاره کرد و گفت: عملیات بیت المقدس دهم اردیبهشت ماه سال 1361 به وقوع پیوست و تا سوم خرداد طول کشید. این عملیات ویژگی های خاص خودش را داشت یعنی باید جنگ شهری می شد و نیاز به نفوذ به شهر بود.

آذرنوش ادامه داد: قبل از رسیدن به شهر چندین مرحله عملیات طول کشید. در خود شهر نیز پیچیدگی های وجود داشت بطوریکه دشمن در کوچه ها وخیابان ها مستقر بود و برای نیروهای ما که می خواستند به شهر ورود کنند بسیار سخت بود. از طرفی تجهیزات دشمن چه از جهت نیروی انسانی و چه از جهت ادوات نظامی بالا بود و عقبه قویی داشت و تجهیزات را به داخل خرمشهر از سمت شلمچه و رودخانه اروند به خرمشهر می رساند.

وی با اشاره به شاخصه هایی که رزمندگان ایرانی در عملیات بیت المقدس داشتند، عنوان کرد: با وجود محدودیت های نظامی که از جهت پیشرفته بودن سلاح ها و تعداد و حجم آنها داشتیم و از طرفی نامحدود بودن این تجهیزات در ارتش عراق در بکارگیری تجهیزات، جنگ را نابرابر می کرد. اما ویژگی های خاصی که رزمندگان ما در دفاع مقدس داشتند و بعد از آن هم ادامه پیدا کرد و در مدافعین حرم نیز به همین شکل بود، این ویژگی ها توانست خودش را بر دستگاه ها و تجهیزات و عدوات نظامی قالب کند.

این رزمنده دوران ددفاع مقدس اظهار داشت: فرماندهان ما که برخی شهید شده اند و برخی هنوز دارند خدمت می کنند، کسانی بودند که در آن سن نهایتا 25 سال داشتند اما به عنوان فرماندهان ارشد نظامی، در طرح ریزی ها آنچنان عمل کردند که بر تفکر ارتش کلاسیک عراق غلبه کردند.

وی افزود: از طرفی وجود رزمندگانی که عاشق شهادت بودند و جز اینکه به تکلیف شان عمل کنند، چیزی نمی دیدند. این شاخصه ها توانست ما را در عملیات بیت المقدس پیروز کند.

آذرنوش در ادامه با بیان اینکه تداوم جنگ بعد از آزادسازی خرمشهر می تواند چند دلیل داشته باشد، گفت: خوی درندگی صدام تضمینی نداشت که اگر ما پشت مرزهای بین المللی می ایستادیم، صدام مجددا تجاوز نمی کرد ضمن اینکه با این تجهیزات و نیروی انسانی که داشت دست به حمله نزنند و حتی مشاهده کردیم در اواخر جنگ هم که مباحث صلح پیش می آمد دومرتبه به خرمشهر حمله کرد.

وی با تاکید بر اینکه از تجربه آزادسازی خرمشهر به عنوان نماد ایستادگی و مقاومت در شرایط فعلی می توان استفاده کرد، عنوان کرد: چند محور اصلی در انقلاب وجود دارد که تاکنون راهگشای ما بوده و هست که اولین آن رهبری است. از قبل از انقلاب که منجر به انقلاب شد ما می توانیم نقش رهبری را در یکپارچگی، دادن قدرت پیش برندگی و برداشتن یاس و ناامیدی در جامعه و تنظیم امورات جامعه ببینیم که از شاخصه های اصلی است که در جنگ نیز خودش را نشان داد.

این رزمنده دوران دفاع مقدس با اشاره به شرایط کنونی و جنگ اقتصادی با دشمن، متذکر شد: چاره ای جز این نداریم که روی پای خود بیایستیم. از اول انقلاب این تحریم ها بوده است و روی پای خود ایستادن به این معناست که ما در بخش هایی با یک برنامه ریزی می توانیم خودمان رااز وابستگی هایی که داریم رهایی دهیم. البته بخش هایی از فشار اقتصادی ک داریم تحریم است و بخش های دیگری به مباحث مدیریتی که در کشور است مربوط می شود.

دسترسی سریع
گفت و گوی روز