گفت و گوی روز ویژه برنامه مناسبتی از ساعت ---- به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي روز

از رادیو گفت و گو بشنوید؛ بررسی هفته جهانی خلع سلاح در گفتگوی روز

شبکه رادیویی گفت و گو به مناسبت 24 تا 30 اکتبر، هفته جهانی خلع سلاح ویژه برنامه ای را با عنوان گفتگوی روز روی آنتن می برد.

1398/08/02
|
09:00
|

به گزارش رادیو گفت و گو، یکی از اهداف تاسیس سازمان ملل متحد پاسداشت صلح جهانی بوده است، به همین منظور در مقدمه منشورسازمان ملل متحد آمده است : "ما مردم ملل متحد با تصمیم به محفوظ داشتن نسل های آینده از بلای جنگ که دو بار در مدت یک عمر انسانی افراد بشر را دچار مصائب غیر قابل بیان نموده و با اعلام مجدد ایمان خود به حقوق اساسی بشر و به حیثیت و ارزش شخصیت و تساوی حقوق بین مرد و زن و همچنین به ملت ها اعم از کوچک و بزرگ و ایجاد شرایط لازم برای حفظ عدالت و احترام به الزامات ناشی از عهد نامه ها و سایر منابع حقوق بین المللی و کمک به ترقی اجتماعی و شرایط زندگی بهتر با آزادی بیشتر و برای نیل به هدف هایی چون تساهل ، مدارا کردن و زیستن در حال صلح بایکدیگر و به منظور متحد ساختن قوای خود برای نگهداری صلح و امنیت بین المللی و قبول اصول و ایجاد روش هایی که عدم استعمال نیروی سلاحها را جز در راه منافع مشترک تضمین نماید و...مصمم شده ایم که برای تحقق این مقاصد تشریک مساعی نماییم .

لذا همه ساله از 24 تا 30 اکتبر به عنوان هفته جهانی خلع سلاح گرامی داشته می شود، بی شک ایجاد جهانی عاری از سلاحهای مختلف از جمله آرزوهای بشر امروزی است، جهانی که در آن نشانی از جنگ و کشتار و نمودی از سلاحهای مخرب نباشد .

البته سازمان ملل متحد در این راستا تنها به توصیه به کشور های برهم زننده صلح جهان بسنده نمی کند، به همین منظور شورای امنیت سازمان ملل متحد بر اساس ماده 39 منشور وجود هرگونه تهدید علیه صلح ، نقض صلح و تجاوز را احراز و به کشور های بر هم زننده صلح جهانی توصیه می کند و چنانکه توصیه کفایت نکند بر اساس مواد 41 و 42 منشور دست به محاصره اقتصادی می زند و اجازه اقدام و توسل به زوررا صادر خواهد کرد .

امروزه کشورهای غربی بویژه ایالات متحده آمریکا که خود داعیه دار خلع سلاح جهانی هستند، بیشترین میزان سلاح را در سطح جهان تولید می کنند .

در این راستا شبکه رادیویی گفت و گو ویژه برنامه ای را با عنوان گفتگوی روز با حضور دکتر یاسر برخورداری(کارشناس مسایل بین الملل)، دکترهادی ثروتی(استاد دانشگاه) و دکتر مصطفی صادقی(دبیر تحریریه هفته نامه مثلث) و با بررسی موضوع هفته جهانی خلع سلاح ساعت 16:00 دوم آبان تقدیم مخاطبان می کند.

علاقمندان می‌توانند از طریق سامانه پیامکی 300001035 و شماره تماس 27861035 با این برنامه و دیگر برنامه های رادیو گفت و گو همراه باشند.

دسترسی سریع
گفت و گوی روز