صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

ویژه برنامه مناسبتی از ساعت ---- به مدت 60 دقیقه

ناخدا یکم احمد شمسی زاده علوی گفت: بعد از هفتم آذر اقتصاد عراق که بر پایه صدور نفتش بود و نیروی دریایی اش منهدم شد و اگر کمک دولت های مرتجع و دولت های غربی نبود، جنگ تمام شده بود.

برنامه «گفت و گوی روز» رادیو گفت و گو ویژه هفتم آذر روز نیروی دریایی، با موضوع نیروی دریایی استراتژیک و بازدارندگی هوشمند و با حضور ناخدا یکم فرید آگه دل از فرماندهان سابق نیروی دریایی و ناخدا یکم احمد شمسی زاده علوی از فرماندهان سابق نیروی دریایی به روی آنتن رفت.

ناخدا یکم فرید آگه دل با اشاره به اینکه روز نیروی دریایی در 7 آذر به مناسبت عملیات «مروارید» نامگذاری شده است، یادآور شد: ما در 31 شهریور ماه سال 1359 وارد جنگ ناخواسته ای شدیم که آن لحظه حتی برای شروع جنگ آمادگی ذهنی نداشتیم اما از 31 شهریور تا هفتم آذر که 67 روز می گذرد ما نیز خودمان را پیدا کردیم و توانستیم به صورت تهاجمی برویم سراغ مکانی که صادرات عراق در آنجا انجام می شد.

وی افزود: تمام نفت عراق از سکوهای البکر و العمیه به خارج از خلیج فارس صادر می شد ولیکن ما هدف را بر تخریب گذاشتیم و طی عملیات «مروارید» در روز هفت آذر توانستیم کل سکوهای نفتی عراق را جمع کنیم طوریکه در طول جنگ حتی نگذاشتیم یک لیتر نفت رژیم بعث عراق از خلیج فارس خارج شود.

فرمانده سابق نیروی دریایی به نتایج عملیات «مروارید» اشاره و عنوان کرد: کل نیروی دریایی عراق طی این عملیات منهدم شد. ما با سه فروند ناوچه وارد عملیات شدیم که در در راس این سه فروند تیم تکاوران یا کلاه سبزهای نیروی دریایی بودند. این تکاوران همیشه خط شکن هستند.

وی افزود: ما دوستان تکاور را بر روی این دو سکو پیاده کردیم و بقیه عملیات را این افراد انجام دادند به طوریکه مواد منفجره را بر روی سکوها جاسازی و آن ها را منفجر کردند و در نهایت با اسارت 71 تکاور عراقی که بر روی آن سکو ها بودند، سکو را خالی کردند و به داخل شناورها منتقل شدند. در مرحله آخر که سه فروند در حال بازگشت به سواحل خودی بودند یکی از آن ها مورد اصابت موشک دشمن قرار گرفت.

ناخدا یکم آگه دل با اشاره به اینکه طی جنگ 41 فروند شناور عراقی غرق شد و به زیر آب رفت، بیان کرد: نیروی دریایی و نیروی هوایی با همکاری یکدیگر این اقدامات را انجام می دادند و ما تا آخر جنگ شناوری از عراقی در خلیج فارس ندیدیم و اینها به سبب تفکر و استراتژی است که آن زمان پیاده شد و هدف جلوگیری از صادرات نفت و منهدم کردن نیروی دریایی عراق بود که خوشبختانه به صورت کامل انجام شد.

وی متذکر شد: عملیات «مروارید» در دانشگاه ها تدریس می شود و به عنوان یک تجربه برای دیگر کشورها مطرح است.

فرمانده سابق نیروی دریایی یاد آور شد: بعد از این عملیات دیگر رژیم بعث عراق نیروی دریایی نداشت که حمله کند و از سواحل خود با شلیک موشک هایی که مستقر کرده بودند فعالیت هایی را می کردند که مشخص نبود آیا به هدف می خورد و یا خیر.

در ادامه ناخدا یکم احمد شمسی زاده علوی با اشاره به عملیات «مروارید» گفت: صدام از موقعیت ایران در ابتدای انقلاب اسلامی سوء استفاده کرد و برنامه اش به این صورت بود که یک روزه خرمشهر و سه روزه خوزستان را اشغال کند و روز هفتم در میدان آزادی تهران سخنرانی کند ولی تنها 34 روز در پشت دروازه های خرمشهر متوقف شد و این جز این نبود که تکاوران نیروی دریایی و نیروهای مردمی با جانفشانی هایی که کردند نیروهای عراقی را در پشت دروازه های خرمشهر معطل کردند و تمام برنامه های ضدام بهم خورد.

وی افزود: بعد از اینکه خرمشهر به دست عراق اشغال شد به فاصله یک هفته یعنی نهم آبان نیروی دریایی عملیات «اشکان» را بر روی سکوی البکر و العمیه آغاز کرد و بعد از هفت روز از این عملیات، عملیات «شهید صفریان» را در شانزدهم آبان ماه سال 59 آغاز شد این عملیات با ابتدایی ترین تجهیزات ولی با مدیریت و برنامه ریزی دقیقی به منظور تخریب دو سکوی البکر و العمیه انجام شد.

فرمانده سابق نیروی دریایی با اشاره به اینکه دو سکوی نفتی البکر و العمیه برای رژیم بعثی عراق مهم بود، اظهار کرد: منبع درآمدی و شاهرگ حیاتی عراق از نظر اقتصادی این دو سکوی نفتی بودند و عراق تمام نیروهایش را بسیج کرد تا این دو سکو را بازسازی کند. مجددا نیروی دریایی ارتش در هفت آذر سال 59 عملیات «مروارید» را آغاز کرد. عراق تمام نیروی دریایی اش را بر این دو سکو متمرکز کرده بود. با همکاری نیروی هوایی و دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، ظرف مدت سه روز توان رزمی نیروی دریای عراق به طور کلی منهدم شد و تا پایان جنگ در خلیج فارس حضور فعالی نداشت. هرچند وقت یکبار کارهایی انجام می داد که از سوی ایران منهدم می شد.

وی خاطر نشان شد: در 68 روز اول جنگ، کار نیروی دریایی عراق تمام شده بود و این باعث افتخار برای نیروی دریایی ارتش بود که در همان اول جنگ توانست اقتدار خودش را بر آب های سرزمینی و خلیج همیشه فارس برقرار کند.

ناخدا یکم شمسی زاده علوی با بیان اینکه عراق بعد از عملیات «مروارید» قادر به ادامه جنگ نبود، در عین حال گفت: بعد از هفتم آذر اقتصاد عراق که بر پایه صدور نفتش بود و نیروی دریایی اش منهدم شد و اگر کمک دولت های مرتجع و دولت های غربی نبود، جنگ تمام شده بود. متاسفانه دولت های منطقه و دولت های غربی و شرقی به رژیم بعث عراق کمک کردند و مهم ترین سلاح ها را در اختیارش گذاشتند که بعضا اجاره ای بودند.

وی در رابطه با آمادگی نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در ابتدای شروع جنگ تحمیلی گفت: از خصوصیات یک نظامی این است که باید همیشه و در همه حال آماده باشد و نیروی دریایی نیز جز این نبود. از طرفی بعد از انقلاب بخشنامه ای آمد که هرکسی هرجایی که می خواهد برود آزاد است و این باعث تقلیل نیروها و ضعیف شدن کادر فنی و عملیاتی شد ولی با شروع جنگ، و مقاومت 34 روزه، با وجود اینکه سلاح سنگینی نداشتیم و جنگ چریکی و ابتکار عمل و ایثار بود سبب شد تا استراتژی عراق در ابتدای جنگ بهم بریزد و بعد از نهم آبان ماه جنگ دریایی عراق شروع شد که خوشبختانه ما ظرف مدت کمی به نتایج مطلوبی رسیدیم.

مرتبط با این خبر

  • مرور دستاوردهای علمی نیروی دریایی روی موج گفت و گو

  • امنیت و استقلال کشتیرانی جمهوری اسلامی را در آبهای آزاد برقرار می کنیم

  • چابهار؛ تنها بندر آزاد شده از بند تحریم ها +صوت

  • نداجا حافظ امنیت مرزها و آبهای داخلی و همچنین خطوط مواصلاتی کشور است +صوت

  • نیروی دریایی ارتش علمدار و طلیعه دار حرکت توسعه دریا است +صوت

  • اسکورت بیش از چهار هزار فروند نفت کش و شناورهای ایرانی در خلیج عدن توسط نداجا

  • رشد علمی کشور در حوزه دریا در آینده نزدیک

  • معاون تربیت آموزش نیروی دریایی: افزایش توان راهبردی نیروی دریایی در سطوح زیردریا، هوا و موشکی! +صوت

  • نیروی دریایی ارتش در ده سال گذشته، توسعه و پیشرفت سریعی داشته است

  • تکمیل زنجیره دفاعی زیر سطحی با پیوستن زیردریایی بومی "فاتح"