گفت و گوی روز ویژه برنامه مناسبتی از ساعت ---- به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي روز

رئیس سابق دفتر حفاظت منافع ایران در مصر: با ترور قاسم سلیمانی و المهندس، جریان مقاومت در منطقه سرکوب نمی شود

امانی بیان کرد: ترامپ اگر فکر می کند با ترور حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس، جریان مقاومت در منطقه را سرکوب کند، دچار اشتباه شده است.

1398/10/14
|
17:00

ویژه برنامه «سردار بدون مرز» رادیو گفت و گو با حضور مجتبی امانی رئیس سابق دفتر حفاظت منافع ایران در مصر به روی آنتن رفت.

مجتبی امانی در آغاز با بیان اینکه مدتی است که عقلانیت کمتری در تصمیمات آمریکایی ها مشاهده می کنیم، گفت: تصمیم آمریکا برای ترور قاسم سلیمانی، عواقب زیادی دارد اما به هر حال به نظر می رسد بر اساس ارزیابی هایی که صورت گرفته است، این اقدام واکنش های منفی به ویژه در منطقه به همراه داشته باشد.

وی بیان کرد: شاید تا دو هفته، این اقدام در فضای داخلی آمریکا یک شرایط مثبتی برای وی ایجاد کند اما موج حاصل از این ترور علیه همان اهدافی که ترامپ به دنبال آن بوده است، عمل خواهد کرد که شاید مهمترین هدف وی، پیروزی در انتخابات آمریکا است.

رئیس سابق دفتر حفاظت منافع ایران در مصر اقدام آمریکا در ترور قاسم سلیمانی را با کار منافقین در ابتدای انقلاب مقایسه و اظهار کرد: منافقین در سال 60 با بمب گذاری در دفتر حزب جمهوری، 72 نفر را به شهادت رساندند و تصور می کردند با این کار، زمینه برای بازگشت آن ها و براندازی حکومت جمهوری اسلامی محقق می شود اما نتیجه کاملا برعکس شد.

وی ادامه داد: ترامپ اگر فکر می کند با ترور امثال قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس، جریان مقاومت در منطقه را سرکوب کند، دچار اشتباه شده است. ترامپ گمان می کرد از طریق ترور این دو شخصیت برگزیده، می تواند ملت ایران و عراق را از هم جدا کند اما این نتیجه عکس داد و درون ایران و عراق یک اتحاد قوی ایجاد شد. تشییع جنازه امروز سردار سلیمانی در عراق نشان داد، اقدامات آمریکا نتیجه ای عکس داده است.

امانی تصریح کرد: متاسفانه عقلانیت لازم در مقامات آمریکایی دیده نمی شود و در این اقدام نیز کاملا این موضوع را می توان مشاهده کرد. بر خلاف آمریکایی، ایران در نوع پاسخگویی خود یک نوع عقلانیت خواهد داشت. در یک کار اطلاعاتی و امنیتی دقیق، برای هر اقدام باید ابعاد مختلف آن را بررسی کرد و در نظر داشت. در هنگام هدف قرار دادن پهپاد آمریکایی، در چند کیلومتری آن، یک هواپیمای آمریکایی با 35 سرنشین همزمان پرواز می کرد اما ایران تصمیم به هدف قرار دادن پهپاد می کند در حالی که فرصت اصابت هواپیما را نیز داشت.

دسترسی سریع
گفت و گوی روز