صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

ویژه برنامه مناسبتی از ساعت ---- به مدت 60 دقیقه

ابوالفضل ظهره‌وند تاکید کرد: تاثیرات سیاسی و استراتژیکی انتقام سخت ایران به مراتب بیشتر از تعداد تلفات و خسارت هایی است که به پایگاه عین الاسد وارد شده است.

ویژه برنامه «انتقام سخت» رادیو گفت و گو با حضور دکتر ابوالفضل ظهره‌وند دیپلمات با سابقه کشور به روی آنتن رفت.

ظهره‌وند با اشاره به حمله موشکی سپاه در انتقام از خون سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی گفت: این حرکت نشان از توان و قدرت جمهوری اسلامی ایران است. توانی که آمریکایی ها سال هاست که بر آن واقفند و نگران.
وی گفت: این اقدام، گام نخستی از آن اقدام بایسته ای است که افکار عمومی جامعه ما از این حادثه تروریستی آمریکایی ها انتظار داشت.

دیپلمات با سابقه کشور با اشاره به اینکه حادثه بامداد امروز وضعیت آمریکایی ها را بهم ریخته است، اظهار کرد: ترامپ با ضربه ای که خورد باید 2020 را فراموش کند چون اکنون تمامی جناح های داخلی، افکار عمومی و جریانات سیاسی، انگشت تقصیر و اتهام را به طرف ترامپ نشانه می روند و نشان می دهند که بی جهت با یک اقدام نابخردانه و بدون محاسبه کاری را کرده که امروز آمریکایی ها باید سرافکنده منطقه را ترک کنند.

وی تاکید کرد: تاثیرات سیاسی و استراتژیکی این اقدام به مراتب بیشتر از تعداد تلفات و خسارت هایی است که در پایگاه عین الاسد وارد شده است.

ظهره‌وند با اظهار به اینکه نقطه ای که انتخاب شده بسیار هوشمندانه بوده است، تصریح کرد: پایگاه عین الاسد در استان الانبار و در جایی بود که آمریکایی ها تصور می کردند اگر قرار باشد سایر پایگاه ها را ترک کنند در آن پایگاه امنیت خواهند داشت و به شرارتهای خودشان در منطقه ادامه خواهند داد. لذا اکنون کاملا سردرگم اند و شاید مناسبت ترین راه حل برای آمریکایی ها این است که برای اینکه سیلی های بعدی را نخورند کلا چراغ خاموش منطقه را ترک کنند.

وی با اشاره به استعفای 6 فرمانده آمریکایی از وزارت دفاع در روزهای گذشته، بیان کرد: این نشان می داد که اقدامی که ترامپ کرده در یک حلقه بسته در کاخ سفید با دوستان قماربازش تصمیم گرفتند و به هیچ عنوان فرآیندهای تصمیم گیری و تصمیم سازی در ایالات متحده را راعایت نکردند و این برای کشوری که 800 پایگاه در سرتاسر جهان دارد و می خواهد به عنوان قدرت اول مدیریت کند و قدرت خودش را تحمیل کند، وحشتناک است.
امروز فضاحت و ابتذال تصمیم گیری و سیاست در داخل ایالات متحده به چنین فرجام و پایه ای رسیده است.

دیپلمات با سابقه کشور وضعیت ترامپ را در بد شرایطی دانست و گفت: حتی شاید جمهوری خواهان به استیضاح ترامپ رای دهند و استراتژیست های غرب و آمریکا هم اذعان داشتند که اساسا ژئوپلتیک منطقه و ژئو اکونومیک منطقه به دلیل در هم تنیدگی های راهبردی در آن بخش از آسیا به گونه ای است که اجازه اینکه بخواهند درگیری ویژه ای را داشته باشند و به اصطلاح قلدری کنند وجود ندارد.

وی متذکر شد: تهدید اصلی برای آمریکا در کاخ سفید و شخص ترامپ است و نه در غرب آسیا و یا در منطقه ای که آن ها می گویند مرکز فعالیت و نفوذ است.

ظهره‌وند در خاتمه با اظهار به اینکه این هدف هوشمندانه مکان یابی شد، عنوان کرد: این اقدام قبل از اینکه واجد یک پاسخ نظامی باشد که البته باید بیش از اینها به آمریکایی ها جواب داد، واجد یک پیام سیاسی بسیار عمیق برای آمریکا و غرب و خصوصا شخص ترامپ است.

مرتبط با این خبر

  • انتقام موشکی ایران هیمنه نظامی جبهه استکبار و استعمار را در هم شکست

  • موضع قدرت ایران مانع از اقدام جدید آمریکا خواهد شد

  • بزرگ ترین وجه انتقام ایران، خروج کامل آمریکا از عراق است

  • انتقام ایران از آمریکا مشروع و قانونی بود

  • هیمنه آمریکایی ها در دنیا شکسته شده است

  • هزینه موشک ها را هم از آمریکا خواهیم گرفت

  • حمله موشکی سپاه نشان داد ادعای آمریکا مبنی بر قدرت سیستم‌های راداری گزاف است

  • آمریکایی‌ها توان درگیری با ایران جهت تثبیت یا موازنه قدرت نظامی را ندارند

  • غافلگیری آمریکایی ها ادامه خواهد داشت

  • شکاف انداختن بین عراق و سوریه؛ مهمترین نقش پایگاه آمریکایی عین الاسد