بهارستان جمعه ها از ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بهارستان

عضو كمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی: مجموعه ای از قوانین مزاحم با تنقیح قوانین حذف شدند

نقوی حسینی بااشاره به عملکرد مجلس دهم گفت : برای اولین بار در حوزه های مختلف، تنقیح قوانین صورت گرفت و قوانین مازاد گذشته تطبیق و مجموعه ای از آرا و قوانین مزاحم حذف شد .

1396/09/14
|
12:00

سید حسین نقوی حسینی عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی در برنامه بهارستان رادیو گفت و گو در خصوص نقاط ضعف و قوت مجلس دهم بیان کرد: مجلس دهم بر خلاف مجلس هشتم و نهم یک مجلس ترکیبی است ودر مجلس های قبل آن تقریبا یک طیف سیاسی مسلط در آن حضور داشت و یک اکثریت قاطع وجود داشتند.

وی ادامه داد: در مجلس هفتم،هشتم و نهم یک اکثریت وجود داشت که بیش از 250 کرسی متعلق به اصول گرایان بود و اقلیت در آن مجالس معنا نداشت، اما مجلس دهم یک مجلس ترکیبی است و طیف های مختلف و فراکسیون های مختلف وجود دارد و حداقل سه فراکسیون اصول گراها، فراکسیون امید و فراکسیون مستقل ها در آن فعالیت میکنند.

حسینی در خصوص حسن های مجلس ترکیبی گفت: در مجلس ترکیبی یک نکته مثبت وجود دارد آن هم اینکه تعاملات و تعارض افکار ها و بحث ها خیلی جدی می شود زیرا هرگروه نمی تواند رای مسلط در مجلس بیاورد به همین دلیل سعی میکند در مخالفت ها استیضاح ها نمایندگان دیگر را اغنا کند.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی افزود: مجلس ترکیبی یک نکته منفی هم دارد که چون یک جناح مسلط در مجلس نیست و نمی تواند رای مسلط داشته باشد مجبور به کنار آمدن و تعامل می شود و از نظر خودش بگذرد.

این نماینده مجلس تصریح کرد:از نظر نظارتی مجلس تضعیف شده و نمیتواند نظارت خودش را به خوبی اعمال کند. برای مثال یکی از فراکسیون ها تشخیص میدهد که یکی از وزیران در کار خود عملکرد خوبی ندارد و تصمیم به استیضاح آن می گیرد و یا رای اعتماد خود را از وی پس می گیرید ولی گاهی این رای اکثریت نمی گیرد و مجبور به مذاکره با بقیه ی فراکسیون ها می شود.

وی تاکید کرد: با این روند کارآمدی آن وزیر مورد قضاوت قرار نمی گیرد و فقط نظر سیاسی است که اعمال می شود و ما در همین مجلس مواردی بود که وزیری توانایی اداره وزارت خانه خود را نداشته و پس از استیضاح به دلیل اینکه نمایندگان خواستار بودند که وزیر را نگه دارند نظر سیاسی غالب شد و آن وزیر از نظر عملکرد مورد قضاوت قرار گرفته نشده و این اشکال است .

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس بااشاره به عملکرد مجلس دهم در برخی موارد اظهار داشت: برای اولین بار در حوزه های مختلف، تنقیح قوانین صورت گرفت و قوانین مازاد گذشته جمع اوری و تطبیق داده شد و آن دسته از قوانینی که کارامدی و تاثیری ندارند و حتی گاهی مانع هستند را به صورت طرح به دولت ارائه داد و یک مجموعه ای از آرا و قوانین مزاحم حذف شد .
نقوی حسینی بیان کرد: ما هفت ساختار اصلی در کشور داریم که اگر مجلس تمام حواس خود را بر روی آن بگذراد یک خدمت بزرگ به ملت کرده چون در غیر این صورت ما حتما دچار مشکلاتی خواهیم شد و در حال حاضر اصلاح قوانین مالیاتی،بانکداری،کار و اشتغال باید در اولویت قرار گیرد و تمامی قوانین اینحوزه جمع آوری و بازنگری گردد.

وی ادامه داد: یکی از اولویت ها حوزه کار و اشتغال است که ما الان در این بخش مشکلات زیادی داریم اخیرا یکی از بانک ها حدود 600 نفر از کارکنان خود را اخراج کرد که این امر نشان از لزوم اصلاح قوانین و ایجاد امنیت مشاغل را بیش از پیش نمایان می کند.

انتهای پیام/

دسترسی سریع
بهارستان