صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

جمعه ها از ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

خضری گفت: در بحث اشتغال و مبارزه با بحران بیکاری می بایست وام ها برای حمایت از افراد کارآفرین با درصد سود صفر درنظر گرفته شود.

رسول خضری، نماینده مردم پیرانشهر و سردشت و عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، در برنامه بهارستان رادیو گفت و گو در خصوص ایرادات و مشکلات مصوبه وام اشتغال روستایی، اظهار کرد: به دنبال تصویب برداشت یک و نیم میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای اشتغالزایی روستاییان و مرزنشینان از مجموع دو شهرستان پیرانشهر و سردشت برای هر کدام بالغ بر 22 میلیارد تومان در قالب وام های فراگیر مصوب شده است.

وی در ادامه افزود: عمده مشکلات مردم در دریافت این وام ها مربوط به وثایق بانکی است و مورد بعدی هم بحث های مربوط به صدور مجوزهاست.

نماینده مردم پیرانشهر و سردشت در مجلس شورای اسلامی تشریح کرد: با توجه به اینکه ما به دنبال تسهیل فضای کسب و کار هستیم، لذا باید بانک ها و کمیته ای تخصصی برای اعطای وام ها در سطح استان امور را تسهیل کنند.

خضری با اشاره به مشکلات طرح اشتغال فراگیر روستایی بیان کرد: 10 درصد از این وام باید به عشایر اختصاص پیدا می کرد، اما این امر رخ نداده است و از نقایص عمده این طرح بوده که باید اصلاح شود و از طرف دیگر درصد سودهای نیز مناسب نیست.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی گفت: در بحث اشتغال و مبارزه با بحران بیکاری می بایست وام ها برای حمایت از افراد کارآفرین و آنهایی که به دنبال تولید و اشتغال هستند با درصد سود صفر درنظر گرفته شود.

وی در پاسخ به این سوال که موفقیت این طرح تا چه اندازه می تواند به مهاجرت معکوس کمک کند، توضیح داد: این امر بستگی به توجیه اقتصادی طرح ها و ایده ها دارد، زیرا در حال حاضر بزرگترین مشکل ما نبود سند ملی راهبردی آمایش سرزمینی است که بر این اساس باید ظرفیت سنجی در کشور صورت می گرفت اما متاسفانه انجام نشده است.

خضری در ادامه این بحث در رادیو گفت وگو گفت: تا زمانی که نقشه راه به کارآفرینان ارائه داده نشود قطعا طرح های توجیهی به همان نسبت دور از واقعیت خواهد بود، مانند وام های زودبازده که در دولت نهم و دهم داده شد، بسیاری از بیکارانی که این وام ها را دریافت کردند در حال حاضر بیکار بدهکار در زندان هستند.

مرتبط با این خبر

  • دولت با چاپ پول بدون پشتوانه به جیب مردم نفوذ می کند

  • مبارزه با فساد تنها با ایجاد سازمان امکان پذیر نیست

  • برخی سازمان های مبارزه با فساد دچار خلل شده اند

  • نگاهی به الزامات طرح تشکیل سازمان مبارزه با مفاسد اقتصادی

  • صادرات باید معاف از مالیات باشد

  • مصرف کننده نهایی باید مالیات بر ارزش افزوده بپردازد

  • بخش تولید و صادرات نباید از مالیات معاف باشد

  • نگاهی به قانون مالیات بر ارزش اقزوده و الزامات اصلاحیه بعضی از قوانین آن

  • تشکیل وزارتخانه میراث فرهنگی اولویت مجلس نیست

  • تجلی اقتصاد مردمی در صنعت گردشگری