بهارستان پنجشنبه‌ها از ساعت 17:00 به مدت 60 دقیقه

مفسده ای دیگر در دولت؛ وقتی خریدار و فروشنده یکی است

نماینده مجلس از بی اراده بودن دولت در واگذاری شرکت ها که همراه با فساد بوده ابراز گلایه کرد و آن را مصداق یکی بودن خریدار و فروشنده دانست.

1399/04/07
|
10:03
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت و گو، احمد علیرضا بیگی نماینده مردم تبریز در مجلس یازدهم در برنامه بهارستان با موضوع «تحلیل و بررسی علل و عوامل عدم رسیدگی دقیق به پرونده تحقیق و تفحص های مجلس» گفت: نظارت و تحقیق اگر در مجلس وسیله بده بستان ها شود تأثیری نخواهد داشت.
وی با بیان اینکه در مجالس قبل نظارت ها موثر نبوده یا کمتر موثر بوده است، گفت: نظارت ها هرچقدر در چارچوب باشد و سامان مند باشد موثرتر است.

*شرکت هایی که بد واگذار شدند!

نماینده مردم تبریز با بیان اینکه موضوع خصوصی سازی شرکت ماشین سازی تبریز را در مجلس پیگیری کردم و متوجه شدم فسادها در مجموعه شرکت های هپکو اراک، شرکت هفت تپه و کشت و صنعت مغان وجود دارد، خصوصی شدن این شرکت ها را مصداق به هدر دادن سرمایه های کشور عنوان کرد.
علیرضا بیگی گفت: ضعف کارکردها و نقص فرایندها موجب این فسادها شده است و سازمان خصوصی سازی توانسته بود اراده مسموم خود را در آنها وارد کند. به طوری که یک «مش قربان علی» که اسم خود را نمی توانست بنویسد شرکت ماشین سازی تبریز را خریده بود، افرادی که در این کار دخیل بودند با معاملات ارزی توانسته بوند این معاملات را انجام دهند.
وی تأکید کرد: اگر بتوانیم واکاوی و آسیب شناسی در زمینه این پرونده ها انجام دهیم می توانیم قانون را اصلاح کنیم. در گذشته قانون –در زمینه واگذاری ها- مشکل داشته است.

*تاراج سرمایه های کشور

علیرضا بیگی با بیان اینکه در سال های قبل ضعف قانون و دستگاه های اجرایی وجود داشت، گفت: مجلس هم ضعیف بوده است، به عنوان مثال کمیسیون اصل 90 به عنوان یک ابزار نظارتی؛ این شرایط باعث شده تا هزاران میلیارد از سرمایه کشور به یغما رفته است.
وی درباره بعضی از شرکت های واگذار شده در خصوصی سازی گفت: بعضی از این شرکت ها که کارشان به قوه قضائیه رسید سرمایه های شان برگشته است.
وی با بیان اینکه قرار نبوده همین تحقیق و تفحص های مجلس به نتیجه برسد، گفت: به ناچار از مسیر قوه قضائیه ورود کردیم و برای بازگرداندن سرمایه ها و ابطال معاملات اقدام شد.

*مشکل در اراده دولتی هاست

این نماینده مجلس گفت: دولت هم اراده ای برای بازگرداندن سرمایه ها نداشت. اینها باعث شدند دچار خسارت بزرگی شویم.
وی درباره این بی اراده بودن دولت گفت: رئیس جمهور در یک جلسه هیأت دولت دو وزیر دادگستری و اقتصاد را خطاب می کند که امضای خود را درباره اعاده اموال واگذار شده پس بگیرند و از مواضع خودشان عدول کنند. این نشان می دهد که در ماجرای واگذاری ها خریدار همان فروشنده بوده است. به همین دلیل صاحب مال دنبال برگرداندن آن نبوده است! [اشاره به بی تفاوتی دولت در بازگرداندن اموالی که نادرست واگذار شده اند]

*تخلفاتی بسیار واضح

علیرضا بیگی گفت: انقدر تخلفات در واگذاری ها واضح و آشکار است که نیازمند یک اراده قوی در دستگاه قضایی است تا به این وضعیت خاتمه بدهد. امید که بتوانیم این فرایند را در مجلس خاتمه دهیم، مجلس باید ید واحد باشد، کمیسیون اصل 90 و دیوان محاسبات و... هم ابزارهای نظارت هستند.
وی با بیان اینکه مجلس باید از خودش هم نظارت کند، افزود: در سال های قبل 35 میلیارد دلار و 60 تن طلا به بازار ریخته شد و سبب شکل گیری سلطان های سکه و طلا شدیم. خودمان موجب شکل گیری این سلطان ها شدیم.
این نماینده مجلس با اشاره به اینکه گرفتار کتابهای قانون و موضوعات نباید بشویم، سپس گفت: مقام معظم رهبری می گوید در عدالت دچار پسرفت شده ایم چون مسئولان نتوانستند این را پیاده کنند. قبیله سازی سیاسی رخ داده و کار حزبی انجام شده است.

*شریعتمداری و ماجرای جا به جایی وزارتخانه اش

وی در ادامه گفت: در مورد خودروسازی وزیر صنعت وقت (شریعتمداری) مورد ظن قرار می گیرد بعد از 2 هفته این شخص وزیر کار می شود، باید نمایندگان بگویند چطور به این فرد رأی اعتماد دادند!؟
این نماینده مجلس سپس گفت: مجلس خودش باید نظارت مردم را بپذیرد؛ این نظارت با شفافیت رخ می دهد. مردم باید بدانند من نماینده با چه چیزی همراه هستم و با چه چیزی همراه نیستم.
لذا مجلس باید نظارت مردم را بپذیرد، چون ما نوکر مردم هستیم.

*انحراف از موضوع شفافیت در مجلس قبل

وی افزود: مجلس قبل مانع شفافیت آرا شد و گفتند شفافیت یعنی تفتیش عقاید و این موضوع را به گمراهی کشاندند.
این نماینده مجلس در ادامه با اشاره به آئین نامه های داخلی درباره شفاف نشدن مذاکرات شورای نگهبان به طرح این موضوع پرداخت که مجلس باید نظارت مردم را قبول کند.
وی ادامه داد: اولین موضوعی که به عنوان طرح به صحن مجلس یازدهم رسید و امضای رئیس مجلس در صدر لیست آن نشست، شفافیت است.

دسترسی سریع
بهارستان