بهارستان پنجشنبه‌ها از ساعت 17:00 به مدت 60 دقیقه

موفقیت مجلس در گرو توجه به فراکسیون هاست

عضو کمیسیون حقوقی وقضایی مجلس، موفقیت دوره یازدهم را درگرو توجه به فراکسیون‌ها و اعتباردهی به آن از سوی اعضای هیات رئیسه و کمیسیون‌ها دانست.

1399/05/19
|
09:45
|

حجت الاسلام حسن نوروزی در گفتگو با برنامه بهارستان رادیو گفت‌وگو اظهار کرد: فراکسیون ها بازوهای غیر موظف مجلس هستند که یکسری کارهای اساسی را دنبال کرده و آن کارهای اساسی زمینه ساز یکسری کارهای علمی،حقوقی و فنی در جهت اهداف مجلس خواهد بود.

وی عملکرد فراکسیون های مجلس دهم را مثبت ارزیابی کرد و گفت: حدود 10 فراکسیون به صورت فعال کار کرده که به طور مثال می توان به فراکسیون های شهرداری، مبارزه با مفاسد اقتصادی، امور بانوان، شاهد، قرآن و عترت، کارگران و غیره اشاره کرد.

عضو کمیسیون حقوقی مجلس بیان کرد: حضور در کمیسیون ها براساس دستور نیست بلکه نمایندگان به صورت داوطلبانه در کمیسیون ها حضور می یابند و اگر فراکسیونی توانسته باشد در مدت 4 سال دو جلسه برگزار کند و بر یک موضوع کار کرده باشد ما آن را موفق می دانیم.

حجت الاسلام نوروزی خاطر نشان کرد: فراکسیون و کمیسیون دو بازو و کمک کننده به یکدیگر هستند چرا که اگر کمیسیون در موضوعی کار نکرده باشد فراکسیون بر روی آن موضوع کار کرده و در اختیار کمیسیون قرار می دهد؛ اگر کمیسیون کار می کند اما سرعت لازم را ندارد فراکسیون به کمک آن می آید.

وی با بیان اینکه میان فراکسیون و کمیسیون هیچ تضادی وجود ندارد، تصریح کرد: باتوجه به اینکه فراکسیون ها در موضوعات لازم متخصص هستند می توانند از موضوع مطرح شده در صحن علنی دفاع کرده، رای جمع کرده و با شورای نگهبان مذاکرات لازم را انجام دهند.

نماینده مردم رباط کریم و بهارستان در مجلس بیان کرد: اگر بخواهیم نگاهی کوتاه به عملکرد فراکسیون شاهد در مجلس دهم داشته باشیم می توانیم به 40 هزار نامه ارسال شده به این فراکسیون در مجلس دهم اشاره کرد که تمامی آن ها مورد بررسی قرار گرفت و رایزنی ها و پیگیری های لازم انجام شد.

حجت الاسلام نوروزی گفت: اگر کمیسیون ها احساس تقابل نکرده بلکه با فراکسیون تعامل کنند می توان آن را یک سرباز پیاده نظام برای کمیسیون دانست.

وی درباره حضور خود در کمیسیون های مختلف مجلس گفت: بنده موسس فراکسیون ایثارگران مجلس شورای اسلامی بوده و در این دوره نیز عضو فراکسیون های مبارزه با مفاسد اقتصادی، فراکسیون مبارزه با آمریکا ، توسعه صادرات و یک فراکسیون در حیطه معلولین می باشم.

نماینده مردم رباط کریم و بهارستان در مجلس گفت: اگر پایه فراکسیون ها براساس اتحاد و انسجام باشد می توان به نتایج خوبی دست پیدا کند اما در صورتی که صرفا شعار دهیم که ما باید منسجم و متحد باشیم ولی قلبا صداقت لزم را نداشته باشیم به نتیجه ای دست نخواهیم یافت.

حجت الاسلام نوروزی با تاکید بر اینکه هیات رئیسه مجلس و کمیسیون ها باید دستگاه های مرتبط بپذیرند که فراکسیون ها وجود دارند و فعالیت می کنند، یادآور شد: مجلس برآمده از آرای عمومی بوده و آرای عمومی خطا نمی کند بلکه مجلس عصاره فضائل ملت است و هر جایی که حلقه مفقوده ای وجود دارد باید آن را پیدا کند.

عضو کمیسیون حقوقی مجلس در خاتمه گفت: این مجلس زمانی می تواند موفق شود که اگر رئیس فراکسیونی مراجعه کرد به دستگاه های مربوطه این دستگاه ها استقبال کرده و همکاری لازم را انجام دهند؛ به عبارت دیگر، رئیس مجلس، هیات رئیسه مجلس و هیات رئیسه کمیسیون ها باید به فراکسیون ها اعتبار دهند.

دسترسی سریع
بهارستان