بهارستان پنجشنبه‌ها از ساعت 17:00 به مدت 60 دقیقه

نماینده مردم تهران در مجلس: طرح گشایش دولت منطق اقتصادی ندارد/مجلس اعتراض دارد

نماینده مردم تهران در مجلس یازدهم معتقد است که اجرای طرح گشایش اقتصادی از لحاظ منطق اقتصادی عاقلانه نیست.

1399/06/01
|
12:03
|

مجتبی رضا خواه در گفت وگو با برنامه بهارستان رادیو گفت وگو اظهار کرد: موضوع گشایش اقتصادی از چند جنبه قابل بررسی است اما اولین آن این است که آیا این مهم نیاز به قانون دارد یا خیر؟ ؛ ما معتقدیم که این کار نیاز به قانون دارد و این موضوع بدون تصویب مجلس قانونی نیست.

وی افزود: دولت برای اینکه مستمسکی برای مشروعیت کاری خود داشته باشد در شورای عالی اقتصادی این طرح را مطرح کرده اما موضوعی که رهبری فرمودند این است که موارد امنیتی و فوری در آن جا بررسی شود در حالی که این موضوع نه امنیتی است نه فوری بلکه این موضوعی است که مرتبط با بودجه است.

نماینده مردم تهران در مجلس یازدهم گفت: در جلسه شورای عالی اقتصادی روشی که مد نظر بوده از ابتدا مورد تایید قرار نگرفته است .

رضا خواه بیان کرد: مجلس شدیدا نسبت به این موضوع معترض است و کمیسیون برنامه و بودجه و شخص رئیس مجلس نسبت به کاری که می‌خواهد انجام دهد مخالفت‌هایی ابراز کرده و در شورای عالی اقتصادی هم از سوی رئیس مجلس تایید صورت نگرفته است.

وی گفت: شرکت‌های دولتی که از سوی دولت در بورس عرضه می‌شود به این خاطر است که دولت منابع جدیدی پیدا کند و این نقدینگی از بازار جمع شود.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: این اسم‌اش گشایش نیست بلکه نام‌اش قرض کردن بوده و صرفا بدهکار کردن دولت بعدی است. اینکه ما برای تامین هزینه‌های‌مان پول قرض کنیم ایده خوبی نیست و این عدد 40 درصد بودجه عمومی کشور است.

رضا خواه با بیان اینکه این طرح از از لحاظ منطق اقتصادی عاقلانه نیست، بیان کرد: دولت می‌خواهد این بشکه‌های نفت را براساس قیمت بازار آزاد ارز بفروشد که اگر این مهم انجام شود عملا شما یک مجوزی داده‌اید برای افزایش قیمت ارز و عملا شما قیمت ارز را در پایه 20 هزار تومان تجویز و تایید کرده‌اید.

وی تصریح کرد: این مهم از لحاظ شکلی مشکل دارد و روش اداره کشور به این گونه نیست بلکه به ضرر اقتصاد کشور بوده و نه تنها دستاوردی ندارد بلکه ضرر زیاد دارد.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: دولت با قرض کردن نمی‌تواند کشور را بچرخاند بلکه باید ساختار بودجه اصلاح شود و منابع پایدار درآمدی ایجاد شود و کار صحیح این است که منابع جدید ایجاد کنیم.

رضا خواه در خاتمه گفت: این طرح نه به صورت علمی درست است و نه به صورت اجرایی، عملی است.

دسترسی سریع
بهارستان