بهارستان پنجشنبه‌ها از ساعت 17:00 به مدت 60 دقیقه

حجت الاسلام موسی غضنفر آبادی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو مطرح كرد؛ برکناری نماینده مجلس در هر زمان در صورت سلب صلاحیت

سخنگوی هیات نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس گفت: در اصلاحیه‌ پیشنهادی تایید صلاحیت نماینده صرفا مربوط به ایام انتخابات نیست و کسی که صلاحیتش در هر لحظه‌ای رد شد باید برکنار شود.

1399/06/22
|
14:00
|

حجت الاسلام موسی غضنفر آبادی در مصاحبه با برنامه «بهارستان» رادیو گفت‌وگو اظهارکرد: قانون نظارت بر رفتار نمایندگان شامل دو بخش بوده که بخش نخست آن این است که اگر فردی بر علیه نماینده در رابطه با سخنرانی که انجام داده شکایت کند، دادسرا موظف است از هیات سوال کند که این نطق در راستای ایفای وظایف نمایندگی بوده یا خیر که پس از آن هیات تصمیمات لازم را می‌گیرد.

وی افزود: بخش دیگر وظایف این هیات، گزارشاتی است که از مردم و نهادهای دیگر در رابطه با نماینده به هیات برسد که آن‌ها مورد بررسی قرار گرفته و پس از آن تصمیمات لازم از سوی هیات لازم بر رفتار نمایندگان گرفته می‌شود.

سخنگوی هیات نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس با بیان اینکه بحث اصلی هیات، بحث صیانتی بوده که فرد و افرادی، نماینده و مجلس را به انحراف نکشند، گفت: از مجلس دهم، 42 پرونده باقی مانده که به مجلس یازدهم منتقل شده و علت آن هم این است که گزارشات بسیاری وجود دارد که زمان بسیاری را در بر می‌گیرد.

حجت الاسلام غضنفر آبادی در خاتمه گفت: در اصلاحیه‌ای که در کمیسیون آئین نامه داخلی مجلس پیشنهاد شده تایید صلاحیت نماینده صرفا مربوط به ایام انتخابات نیست و کسی که صلاحیتش در هر لحظه‌ای رد شد باید برکنار شود.

در ادامه این گفتگو، حجت الاسلام حسن نوروزی با تاکید بر اینکه ما باید هیات نظارت بر رفتار نمایندگان را تقویت کنیم، اظهار کرد: باید از منابع اطلاعاتی همچون سربازان گمنام امام زمان علیه السلام، سپاه، نیروی انتظامی و غیره استفاده کرده و نظارت جدی داشته باشیم.

وی گفت: در مجالس قبلی جای نظارت بر رفتار نمایندگان خالی بوده که خوشبختانه اکنون این خلا برطرف شده است و افراد عضو این هیات باید بر رفتار نمایندگان نظارت جدی داشته باشند.

این نماینده مجلس خاطر نشان کرد: هیات نظارت بر رفتار نمایندگان به مباحثی همچون مسائل اقتصادی و مالی، اخلاقی و سایر مسائل می‌پردازد و این هیات مراقبت می‌کند که عده‌ای، مجلس را به سمت و سوی غیر قانونی سوق ندهند.

حجت الاسلام نوروزی با بیان اینکه تذکرات پیشگیرانه بسیار مهم بوده و ارزشمند است، بیان کرد: طرح قانون نظارت بر رفتار نمایندگان نیازی به اصلاح نداشته است، بلکه باید به این قانون دقیق عمل شود و اینکه بخواهیم افرادی را از خارج از مجلس به جهت این مهم وارد کنیم صحیح نیست.

وی در خاتمه گفت: نکته بسیار مهم این است که نظارت باید تقویت شود و در آن شکی نیست، اما راهش این نیست که در وسط کار مرجعی همچون شورای نگهبان بخواهد نماینده‌ای را عزل کند.

دسترسی سریع
بهارستان