بهارستان پنجشنبه‌ها از ساعت 17:00 به مدت 60 دقیقه

نایب رئیس فراكسیون اقتصاد دانش بنیان در رادیو گفت‌وگو مطرح كرد؛ ارز 4200 تومانی؛ یارانه‌ای به ثروتمندان برای ثروتمندتر شدن

نماینده مردم تهران در مجلس گفت: ارز 4200 تومانی خدمت به کشور و نیازمندان جامعه نبود بلکه عملا یارانه به ثروتمندان بود.

1399/07/01
|
11:14
|

مجتبی رضاخواه در گفتگو با برنامه بهارستان رادیو گفت‌وگو اظهار کرد: ما از ابتدای مجلس بر مبحث اقتصاد و معیشت متمرکز شده‌ایم و جلساتی را با اعضای دولت در مجلس داشته‌ایم.

وی افزود: علی رقم وعده‌های مکرری که از سوی دولت به خصوص رئیس بانک مرکزی، برای کنترل نرخ ارز داده شده بود ما همچنان شاهد افزایش نرخ ارز هستیم.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اکنون کشور با تحریم مواجه بوده و صادرات کشور کاهش یافته است، گفت: طبق وعده‌های رئیس بانک مرکزی قرار بود در ماه شهریور قیمت ارز کاهش یابد اما مسائل سیاسی و به خصوص سیاست خارجی بر افزایش نرخ ارز تاثیر داشته است؛ واقعیت این است که معیشت مردم تحت تاثیر این مهم بوده و در کالاهای مختلف شاهد گرانی هستیم که این مهم برای مردم قابل قبول نیست.

رضا خواه گفت: در جلسه غیر علنی، رئیس بانک مرکزی دلایلی که در این ورطه وجود دارد را توضیح دادند و برخی از توضیحات قابل قبول بود اما ما معتقد هستیم که در سالیان اخیر بانک مرکزی اشتباهاتی را داشته که متعلق به دوره قبل از آقای همتی است که یکی از مهم‌ترین آن‌ها حراج زدن به ذخیره بانک مرکزی در سال 97 بوده که اگر این اتفاقات رخ نداده بود شرایط بهتر می‌بود.

وی تصریح کرد: ما معتقد هستیم که زمانی که تحریم‌ها اعمال می‌شود، در کوتاه مدت باید چاره‌ای برای آن ایجاد کرد و باید تغییرات ساختاری در این شرایط ایجاد کرد که این مهم به اصلاح بودجه بر می‌گردد چرا که ما می‌دانیم که آمریکا همیشه اذیت‌های خود را خواهد داشت و ما بعد از 40 سال باید به یک ثبات اقتصادی رسیده باشیم و نباید بگوییم که ما دچار تحریم شده‌ایم.

نایب رئیس فراکسیون اقتصاد دانش‌بنیان، با تاکید بر اینکه ما در مجلس بنای همکاری با دولت را داریم چرا که موضوع معیشت مردم است، گفت: باید این را بپذیریم دلیل بسیاری از مشکلات در شرایط فعلی، مدیریت بد داخلی است و ما نمی‌توانیم تمام مشکلات را به گردن تحریم بیاندازیم.

رضاخواه در رابطه با اینکه وزارت صمت، مدت‌ها است که وزیری ندارد، گفت: این جا وزارت‌خانه‌ای است که فقط وزیر ندارد اما وزارت خانه‌های دیگر هم هستند که وزیر دارند اما سیاست مشخصی ندارند؛ به طور مثال، هم اکنون ما به وزارت اقتصاد و دارایی اشکالات جدی داریم چرا که ما نمی‌توانیم مسائل بورس را به تحریم ربط دهیم بلکه این اتفاقات ناشی از مدیریت ناکارآمد است.

وی تصریح کرد: در طی سالیان اخیر، رشد سرمایه‌گذاری منفی بوده و تورم هم وجود داشته و نقدینگی هم افزایش پیدا کرده و با آنکه سرمایه‌گذاری منفی بوده اما دولت می‌گوید که سه میلیون اشتغال ایجاد کرده که این‌ها از لحاظ اقتصادی قابل درک نیست.

نماینده مردم تهران در مجلس یازدهم گفت: من معتقدم دولت هنوز به اشتباهات خود در رابطه با مسائل مختلف به ویژه مسائل بازار پی نبرده و یا اگر پی برده هنوز اصلاح نکرده است.

رضا خواه با تاکید بر اینکه اصلاح ساختار بودجه سبب حل شدن نابسامانی‌ها می‌شود، گفت: تنظیم بازار یکی از وظایف ذاتی دولت است و سرمنشا همه این موارد افزایش قیمت ارز است.

وی در خاتمه در رابطه با ارز 4200 تومانی گفت: ارز 4200 تومانی خدمت به کشور و نیازمندان جامعه نبود بلکه عملا یارانه به ثروتمندان بود که رفتند کالاهای اساسی و غیر اساسی وارد کرده و پس از آنکه ارز بالا رفت آن را به قیمت آزاد فروختند و این به ضرر مردم شد.

دسترسی سریع
بهارستان