بهارستان پنجشنبه‌ها از ساعت 17:00 به مدت 60 دقیقه

رئیس كمیسیون كشاورزی مجلس: مخالف حذف یارانه نهاده‌های کشاورزی هستیم

ساداتی نژاد در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو اظهار کرد: دولت ارز ترجیحی را از کود حذف کرده، این در حالی است که ما مخالف این هستیم که یارانه از نهاده‌های کشاورزی حذف شود.

1399/07/01
|
18:00
|

سید جواد ساداتی نژاد در مصاحبه با برنامه «بهارستان» رادیو گفت‌وگو با موضوع وضعیت گرانی‌ها در کشوروحل معضلات معیشی مردم، اظهار کرد: آنچه که به کمیسیون کشاورزی بر می‌گردد بحث قیمت محصولات غذایی است که شامل دامپروری، دام، طیور و کشاورزی بوده که بخش مهمی از سبد خانواره بوده و امنیت غذایی خانوار به آن مرتبط است.

وی افزود: جلسات بسیار زیادی با دولت در رابطه با قیمت تخم مرغ، گوشت مرغ داشتیم.

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: یکی از موضوعاتی که امروزه رخ داده افزایش قیمت کود شیمیایی، فسفات و پتاسه است و وقتی نهاده های کشاورزی افزایش قیمت می یابد، طبیعتا قیمت آن محصول در بازار گران خواهد شد.

ساداتی نژاد گفت: دولت ارز ترجیحی را از کود حذف کرده و طبیعتا نهاده ها نیز افزایش قیمت داشته است، این در حالی است که ما مخالف این هستیم که یارانه از نهاده های کشاورزی حذف شود و این یک طرف ماجرا است.

وی تصریح کرد: طرف دیگر آن تولید است، چراکه اگر تولیدی انجام نشود دیگر چیزی وجود نخواهد داشت. بنابراین باید صرفه اقتصادی برای کشاورز وجود داشته باشد؛ اکنون قیمت کود چند برابر شده و در پی آن قیمت تمام شده برای محصولات تولیدی کشاورز نیز افزایش می یابد و به همین دلیل محصولات با نرخ بالاتری تولید شده و در نهایت با افزایش قیمت به دست تولید کننده می‌رسد.

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس یازدهم گفت: یکسری از اقلام وجود دارد که دارای قیمت تضمینی بوده و دولت آن را قیمت گذاری می کند و لذا اگر تولید برای کشاورز به صرفه و اقتصادی نباشد محصول دیگری را می کارد و دیگر محصول استراتژی را نمی کارد.

ساداتی نژاد با یادآوری اینکه اگر مواردی همچون گندم، دانه های روغنی که محصولات اساسی بوده و اگر نباشد امنیت غذایی دچار مشکل می شود، خاطر نشان کرد: اکنون با افزایش نرخ کود شیمیایی در حداقل یک کیلو گندم 4500 تومان هزینه دارد و ما شنیده ایم که دولت قرار است این قیمت را 3200 تومان اعلام نماید که در صورتی که این مهم رخ دهد دیگر کشاورز گندم نخواهد کاشت و به سراغ محصول دیگری خواهد رفت.

وی تصریح کرد: در صورتی که کشاورز گندم هم بکار دیگر از کود استفاده نخواهد کرد و ما با افت تولید روبرو خواهیم شد به طوری که در سال آینده 5 میلیون تن کاهش تولید گندم خواهیم داشت و حتی اگر ارز آن هم باشد کیلویی 6 هزار تومان قیمت خواهد خورد؛ بنابراین، به جای آنکه بخواهیم به کشاورز یک کشور دیگر یارانه دهند به کشاورز خودمان یارانه دهیم تا با کیلویی 4500 تومان تولید کنند.

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس با تاکید بر اینکه اگر ما در داخل کشور قیمت را واقعی تعیین کنیم نه تنها برای مصرف مان و حتی برای ذخیره استراتژی مان هم کافی است، گفت: اگر قیمت واقعی تعیین شود ما با افت تولید مواجه نخواهیم شد.

دسترسی سریع
بهارستان