صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا پنجشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

فرهمند گفت: با اینکه این اثر، مستند است اما ما به دنبال تخیلات و رویاهای چند کودک جنگ زده نیز هستیم.

ویژه برنامه "سودای سیمرغ" رادیو گفت و گو با موضوع بررسی فیلم های جشنواره فیلم فجر و با حضور رضا فرهمند کارگردان فیلم مستند " نت های مسی یک رویا " به روی آنتن رفت.

فرهمند در برنامه "سودای سیمرغ" رادیو گفت و گو بیان داشت: امسال برای اولین بار موضوع سوریه را تجربه کردم. با توجه به اینکه جنگ در سوریه تمام شده بود، بخشی از اتفاقات پس از جنگ را به تصویر کشیدم و با کودکان کار کردم.

کارگردان مستند " نت های مسی یک رویا " افزود: در این اثر کاراکتر اصلی کودکان بودند و البته کار با کودکان بسیار سخت و طاقت فرسا است. حدود دو ماه کامل در "دمشق" و "یرموک" سوریه بودیم و زمان تولید و پس تولید نیز سه ماه زمان برد و این مستند با بودجه خیلی کم و حدود 200 میلیون تومان در خارج از ایران ساخته شد.

وی گفت: "یرموک" یکی از مهم ترین مناطق سکونت فلسطینیان پس از مهاجرت هفتاد سال قبل به سوریه است و فقط سه ماه بود که این منطقه آزادسازی شده بود و این به تولید ضربه می زد.
چراکه ممکن بود هر لحظه بمب های خنثی نشده در خیابان ها باعث انفجار شود و تولید را دچار مشکل کند اما برای گروه ما مهم به نتیجه رسیدن این کار بود که همه عوامل تلاش کردند و در حقیقت از جان خود مایه گذاشتند.

فرهمند در رابطه با داستان مستند " نت های مسی یک رویا " عنوان کرد: خط داستانی این مستند درباره کودکانی است که خانه های آنها در منطقه کاملاً ویران شده یرموک است. این کودکان تلاش می کنند با فروختن سیم هایی که در خانه های ویران شده وجود دارد کنسرتی را در این منطقه برگزار کنند.

این مستندساز همچنین اظهار داشت: با اینکه این اثر، مستند است اما ما به دنبال تخیلات و رویاهای چند کودک جنگ زده نیز هستیم.

کارگردان مستند " نت های مسی یک رویا " گفت: مهم ترین مسئله این مستند حفظ واقعیت وجودی کودکان و ماجرای داستان است. فیلم با ادعا و تخیل برگزاری یک کنسرت شروع می شود اما هرچه جلو می رویم می بینیم که این کنسرت نمی تواند اجرا شود و به واقعیت وجودی این بچه ها نزدیک تر می شویم.

وی در پایان گفت: این بچه ها در نهایت به آرزوی خود رسیدند یعنی با همان میکروفون ساده و موبایل این کار را انجام دادند و این کار، سینمایی تر و با درام بالاتری همراه است.

مرتبط با این خبر