صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا پنجشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رئیسیان گفت: صحبتهای آقای داروغه زاده با بنده و عوامل فیلم باعث شد فکر کنم اگر فیلم را به جشنواره ندهم حقی از آنها ضایع شود اما ای کاش فیلم را به جشنواره نمی دادم.

ویژه برنامه "سودای سیمرغ" رادیو گفت و گو با موضوع بررسی فیلم های جشنواره فیلم فجر و در ارتباط تلفنی با علیرضا رئیسیان کارگردان فیلم "مردی بدون سایه" روانه آنتن شد.

کارگردان فیلم "مردی بدون سایه" اظهار داشت: این فیلم تا پایان برای مخاطبان رضایت بخش بود و هیچ کس سالن را ترک نکرد. بیرون از سالن ها هم بازخورد خوبی گرفتم البته برخی از تماشاگران هم فیلم را دوست نداشتند و برخی هم سوالاتی را مطرح می کردند.

رئیسیان افزود: سینمای ایران بگونه ای شده که تماشاگران جدی سینما از بخش عمده ای از منتقدان هم جلوتر زده اند و نکات ریزی را بیان می کنند که البته برای ما مفید است.

وی خاطرنشان کرد: من داوطلب شرکت در جشنواره نبودم و فیلم را تا دقیقه نود هم ارائه نداده بودم. تقریبا مطمئنم بودم فضای جشنواره در این دو سال و بویژه امسال بیشتر فضای هیجانی است و من هم خیلی اهل این مسابقات نیستم لذا بدون اینکه هیچ فیلمی را دیده باشم مسیر جشنواره کاملا برایم روشن بود.

این کارگردان گفت: صحبت های آقای داروغه زاده با بنده و عوامل فیلم باعث شد فکر کنم اگر فیلم را به جشنواره ندهم شاید حقی از آنها ضایع شود اما دیشب متوجه شدم که ای کاش همان تصمیم خودم را عملی می کردم و اصلاً فیلم را به جشنواره نمی دادم.

رئیسیان با بیان اینکه ساختار جشنواره معیوب و دچار اشکالات جدی دارد افزود: اینگونه هیجانات و پر از گفتگوهای دور از شأن هنرمند و منتقد ضرورتی ندارد. امسال یکی از بدترین دوره های داوری بود و نمی شود هم گفت چرا. چون هر گروه دیگری هم که بودند این اتفاق می افتاد و این ساختار است که ایراد دارد.

وی اظهار کرد: تا زمانی که جشنواره فیلم فجر اینگونه اداره شود دیگر هیچ فیلمی به جشنواره نخواهم داد. امسال هم اشتباه کردم و تمایل خودم را تحت تاثیر توصیه های دیگران زیرپا گذاشتم.

کارگردان فیلم "مردی بدون سایه" با انتقاد از از نوع داوری های این جشنواره گفت: این شیوه های داوری ضد سینماست. نمی شود جشنواره و سینمای ایران فقط متکی بر چند فرد خاص در هر سال و متکی بر آثار آنها باشد. این ارزش گذاری توسط داوران انجام می شود و اشتباه است. غیرممکن است نظر داور با تماشاچی عادی یکسان باشد.

رئیسیان در پایان در رابطه با اکران عمومی فیلم خود بیان کرد: فیلم تقریباً آماده اکران عمومی است و باید به دست پخش کننده و سینمادار بدهیم.

مرتبط با این خبر

  • نمایش سانسور شده و توقیفی نداشتیم

  • خدمات رسانی تئاتر شهر به 2 هزار نفر در روز

  • اعتقاد به حضور مردم در صحنه رمز بقای انقلاب اسلامی است

  • روابط خارجی رژیم پهلوی یک طرفه بود

  • امنیت پایدار؛ دستاورد انقلاب اسلامی برای نظام است

  • قرار دادن جوانان نخبه در ویترین المپیاد منجر به مهاجرتشان به غرب می‌شود

  • سند آموزش اسلامی به دنبال حل مشکلات معیشتی معلمان

  • باید به دنبال ملموس کردن دستاوردهای علمی کشور برای مردم باشیم

  • ضرورت هم سو بودن نهادهای فعال در حوزه فناوری

  • شناخت جایگاه ادبیات انقلاب بعد از گذشت 40سال احساس می شود