صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا پنجشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رنجبر گفت: بی شک علی قاضی برای فیلمبرداری "مسخره باز" پدیده جشنواره امسال بود و نمی توان نمونه آن را در تاریخ سینمای ایران مثال زد درحالیکه فیلمبرداری فیلم تختی از نظر دکوپاژ پر از اشکالات است.

ویژه برنامه "سودای سیمرغ" رادیو گفت و گو با موضوع بررسی فیلم های جشنواره فیلم فجر و با حضور دکتر سید بشیر حسینی عضو هیئت علمی دانشگاه صداوسیما، علی فرهمند عضو انجمن منتقدین سینما و مستندساز و امید رنجبر عضو انجمن منتقدین سینما، فیملنامه نویس و فیلمساز روانه آنتن شد.

حسینی در رابطه با اعلام نامزدها و اسامی فیلمها جشنواره فیلم فجر گفت: فضا برایم کاملاً طبق انتظار بود ضمن اینکه داوری کار واقعا سختی است.

منتقد سینمایی افزود: رضایت تابعی از سطح توقع است بنابراین توقع و انتظارمان از سینما برمی گردد به اینکه سطح توقعمان را چگونه تعریف کرده ایم. شاید لازم باید در جایگاه سینما بازنگری کنیم.

وی در رابطه با اهدای سیمرغ بلورین بهترین نقش اول زن به الناز شاکردوست برای فیلم "شبی که ماه کامل شد" بیان داشت: با وجود اینکه به نظرم شبی که ماه کامل فیلم کاملی نبود اما مستحق این جایزه بود.

در ادامه این ویژه برنامه، فرهمند در رابطه با همگرایی نظر مردم، منتقدان و داوران در مورد فیلم های جشنواره گفت: این یک مکانیزم است که چندین سال در سینمای ایران شکل گرفته و ناشی از رویکرد غلط جشنواره است.

این منتقد سینمایی افزود: در حال حاضر شرایط به گونه ای پیش می رود که سینما منحصراً و اختصاصاً به سینمای دولتی تبدیل شود. ما سینمای دولتی داریم اما افرادی هستند که سودای فیلمسازی در سر دارند و فیلم خود را به هر طریقی و با حمایت دولتی و فارابی می سازند.

وی بیان کرد: واقعا شرم آور است که فیلم "زهرمار" و "پالتوشتری" و "وکیل مدافع" در لیست وجود دارند ما جز ابتذال چیز دیگری در این فیلم ها ندیدیم.

فرهمند در رابطه با اهدای سیمرغ بلورین بهترین نقش مکمل زن به فرشته صدر عرفایی برای فیلم "شبی که ماه کامل شد" گفت: این انتخاب به حق بود هرچند که خانم عباسی هم در "ناگهان درخت" می توانست این جایزه را بگیرد.

این مستندساز گفت: تا اگر کسی مدعی شد بگویند ما یک جایزه داشتیم و مشخص است که جشنواره فجر می خواهد دل به دست بیاورد.

وی در رابطه با اهدای جایزه بهترین فیلمنامه به فیلم "قصرشیرین" گفت: قصر شیرین بر اساس یک ایده درست شده اما ما چیزی به عنوان فیلمنامه و پدیده مهندسی شده دراماتیک ندیدیم.

همچنین امید رنجبر منتقد سینما در مصاحبه با رادیو گفتگو اظهارکرد: لیست شب گذشته هیئت داوران نشان می دهد که نسل جوانی در حال ورود به سینماست که نسل قبلی را به کلی کنار می زند. در سه بخش بهترین فیلم، بهترین کارگردانی و بهترین فیلمنامه ما با نامهای جوان مواجه هستیم .

وی افزود: فیلم خانم آبیار و محمدحسین مهدویان سویه دولتی و نگاه آرمانی و ارزشی سینما را به خود اختصاص دادند. فیلم هایی مانند "سرخ پوست"، "مسخره باز" و "متری شیش و نیم" تقریباً یک تفکر استقلال طلبانه در رابطه با مفاهیم اجتماعی دارند که البته مسخره باز ساختارها را کنار زده و یک ساختار جدیدی را در سینمای ایران پیشنهاد داده که می تواند نقطه عطفی باشد.

رنجبر متذکرشد: سینمای ایران هنوز در برخی الفباها مشکل بنیادی دارد. تکرار در درون مایه و ساختار و نقطه دید، مخاطبان را از تماشای فیلم ها خسته کرده است. فیلم "سرخ پوست" تلاش کرده داستان گویی اصولی را بنویسد و منحنی شخصیت را به ما ارائه دهد که تا حدودی موفق شده اما در برخی موارد هم قابل بحث است. کارگردان این اثر با رعایت اندک اصول و فرمولها مخاطب خود را سرگرم کرده است.

وی عنوان کرد: فیلم خانم آبیار و مهدویان موضوعات پرتنش و ملتهبی را مطرح کردند و خیلی ها فریب همین موضوعات را می خورند بدون توجه به اینکه آیا اصول داستان گویی در آنها رعایت شده یا خیر و همین اشتباه را در انتخاب هیئت داوران هم می بینیم.

رنجبر در رابطه با اهدای سیمرغ بلورین بهترین فیلمبرداری به فیلم "تختی" گفت: بی شک علی قاضی برای فیلمبرداری "مسخره باز" پدیده جشنواره امسال بود و نمی توان نمونه آن را در تاریخ سینمای ایران مثال زد که چگونه پشت دوربین حرکات ترکیبی را بدون کمترین غلط اجرا کند. درحالیکه فیلمبرداری فیلم تختی از نظر دکوپاژ پر از اشکالات است و از این انتخاب واقعا تعجب می کنم و به نظرم هیئت انتخاب باید یکبار دیگر فیلمها را می دیدند.

عضو انجمن منتقدین سینما در رابطه با اهدای سیمرغ بلورین بهترین نقش اول مرد به هوتن شکیبا گفت: انتخاب بهترین بازیگرها بر اساس گریم ها بوده است. هیئت داوران به شدت مقهور اقلیم نمایی فیلم "شبی که ماه کامل شد" شده اند وگرنه ما در این فیلم با بازی های پیچیده و شگفت انگیزی مواجه نبودیم.

رنجبر درباره جایزه ویژه هیئت داوران به فیلم "سرخ پوست" گفت: مشخص نیست این جایزه به چه علت به سرخ پوست تعلق گرفت. این بیشتر توهین به فیلمساز و فیلمنامه نویسی است که سالها روی اثر خود کار کرده است.

مرتبط با این خبر

  • سینماگران باید از سواد رسانه ای خوبی برخوردار باشند

  • امیدوارم دارکوب مورد استقبال تماشاگران و منتقدان قرار بگیرد

  • جشنواره فجر سرمایه ملی است‎

  • اتفاق ویژه جشنواره فیلم فجر96، کوچک سازی آن است

  • «کامیون» یک فیلم برای جشنواره های بین المللی است

  • برای ساخت انیمیشن فقط می توانیم روی هوش بچه های ایرانی حساب کنیم

  • حضور فیلم کامیون پس از 19 سال در جشنواره فیلم فجر

  • "شعله ور" و "بمب" ؛ دو فیلم تاثیر گذار جشنواره فجر

  • فیلم "بمب" پیمان معادی تحسین برانگیز است

  • فضای جشنواره فیلم فجر هر شب گرم تر می شود