سودای سیمرغ شنبه تا جمعه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

سوداي سيمرغ

بهنام شریفی: فیلم " سینما شهر قصه " عاشقان سینما را به وجد می آورد

کارشناس سینما گفت: فیلم "سینما شهر قصه"عاشقان سینما را به وجد می آورد و با این فهمیدیم که سینمای دهه 90 چقدر از ذات خودش دور شده است.

1398/11/22
|
11:30

ویژه برنامه "سودای سیمرغ" رادیو گفت و گو با موضوع بررسی فیلم های جشنواره فیلم فجر و با حضور بهنام شریفی و محسن شرف الدین از کارشناسان و منتقدان سینما از محل پردیس سینمایی ملت روانه آنتن شد.

شریفی در رابطه با فیلم "پوست" گفت: "پوست" یکی از بهترین فیلم های این دوره از جشنواره است چون به خوبی توانسته افسانه های محلی را با تجربه حرکت در ژانر وحشت تلفیق کند و در عین حال فیلمساز آن هم درک خوبی از مفاهیم روانشناسی دارد.

وی افزود: کل فیلم درباره روند مردانگی شخصیت آراز هست و این روند با استفاده از افسانه ها و فرهنگ آذربایجان ادامه پیدا کرده است. فیلم "پوست" بومی است و می تواند به عنوان پیشنهاد سینمای ایران برای یک فیلم بومی در ژانر وحشت مطرح باشد.

کارشناس سینما با بیان اینکه فیلم پوست" تمام الگوهای ژانر وحشت را رعایت کرده متذکر شد: البته در یک جاهایی هم از قواعد ژانری عدول می کند.

شریفی همچنین درخصوص فیلم "عنکبوت" گفت: این فیلم از آنچه که در ویکی پدیا درباره قاتل مشهدی می بینیم فراتر نمی رود. کارگردانی و فیلمنامه در حد سینما نیستند و شخصیت ها هیچ حسی در مخاطب ایجاد نمی کنند و گویا فیلمساز فقط این رویداد را انتخاب کرده و بی ظرافت آن را ساخته است.

وی درباره مشکل شخصیت پردازی این فیلم بیان داشت: ما باید پیش زمینه های ذهنی فردی که جنایت های مختلف می کند را بفهمیم و رابطه این فرد با همسرش و جامعه را درک کنیم. به نظرم بزرگ ترین مشکل فیلم موضع نداشتن آن درباره شخصیت و اتفاقات است.

شریفی یادآور شد: بازی محسن تنابنده در این فیلم استاندارد است اما به دلیل اینکه فیلمنامه پرداخت مناسبی ندارد نهایتاً بازی محسن تنابنده هم یک بازی معمولی در کارنامه او محسوب می شود.

وی در رابطه با فیلم "سینما شهر قصه" ساخته کیوان علی محمدی بیان کرد: تمام فیلم هایی که با محوریت عشق به سینما ساخته می شوند عموماَ حال و هوای خوبی دارند اما مسئله مهم این است که حجم ارجاعات بتواند پیوند خوبی با داستان برقرار کند.

کارشناس سینما ادامه داد: این فیلم عاشقان سینما را به وجد می آورد و یک دستاوردش این بود که بفهمیم سینمای دهه 90 چقدر از ذات خودش دور شده و دومین دستاوردش هم این بود که همچنان عشق به سینما می تواند حال ما را خوب کند.

شریفی مطرح کرد: حجم ارجاعات در برخی جاها پیوند مناسبی با اتفاقات زندگی شخصیت های اصلی این فیلم برقرار نمی کند و فقط در حد ارجاع باقی می ماند.

وی همچنین درخصوص فیلم "خورشید" ساخته مجید مجیدی گفت: سینمای مجید مجیدی همیشه راجع به دنیای کودکان به ویژه کودکانی که در فضای طبقه اجتماعی محروم زندگی می کنند موفق عمل کرده است. الگوهای فیلمنامه در آن به خوبی رعایت شده هرچند که در برخی موارد درگیر نمادهایی است.

شریفی اظهار داشت: به نظرم بهترین بازیگران این دوره از جشنواره، پیمان معادی در فیلم "درخت گردو" و فرامرز قریبیان در فیلم "خروج" است و بازی هادی حجازی فر در "آتابای" هم بازی خیلی خوبی بود.

در ادامه این ویژه برنامه، شرف الدین بیان کرد: من با فیلم "پوست" ارتباط زیادی برقرار نکردم چون از حوصله مخاطب خارج است مخصوصاً زبان ترکی که یک فاصله مجددی بین مخاطب و فیلم ایجاد می کند.

وی با بیان اینکه فیلم "پوست" آنگونه که باید بر اساس قاعده ژانر نیست افزود: می توان این فیلم را در ژانر ترسناک دسته بندی کرد اما نمی توان یک فیلم ترسناک کلاسیک را به آن لقب داد.

این کارشناس و منتقد سینما گفت: به نظرم فیلمساز از اینکه وارد حوزه کلاسیک شود دوری کرده و تجربه سینمای خودش را پی گرفته است.

شرف الدین بیان داشت: الگوی ژانر وحشت بسیار قصه گو است و قرار نیست فاصله گذاری با مخاطب اتفاق بیفتد اما فیلم "پوست" این الگوها را رعایت نکرده و فقط چون در ابتدا ترس و اضطراب را در دل مخاطب ایجاد می کند آن را فیلم ترسناک قلمداد می کنیم.

وی همچنین درباره فیلم "عنکبوت" گفت: تولید این فیلم شخصیت پردازی و هدفگذاری نداشت و فقط از سوژه استفاده می کند و اوج و فرودهای داستانی آن هم دقیقاً همانی است که می توانیم از متن خبری یک روزنامه بخوانیم و هیچ چیزی فراتر از آن ندارد.

شرف الدین بازی محسن تنابنده را معمولی خواند و افزود: شخصیت این فرد جذاب است اما اتفاق قابل ذکری در این فیلم وجود ندارد.

این کارشناس و منتقد سینما درباره فیلم"سینما شهر قصه" بیان کرد: این فیلم پایان خوبی را برای جشنواره رقم می زند و بسیار وامدار خود سینماست و از نوستالژی نیم قرن اخیر کشورمان به خوبی در جهت تعریف قصه استفاده کرده است.

وی فیلم "خورشید" را بازگشتی برای مجید مجیدی به اوج فیلمسازی دانست و گفت: مجید مجیدی این بار هم به سراغ کودکان رفته اما قصه تلخ تری را برگزیده و حتی در انتخاب بازیگر اصلی جسارت و شجاعت هیئت داوران را به چالش خواهد کشید که آیا در سالی که این همه بازیگر مرد توانا در جشنواره داشتیم این فرد را نامزد جشنواره خواهند کرد یا خیر؟

شرف الدین درخصوص فضای جشنواره امسال بیان کرد: من فیلم خیلی خوب و شاخصی در این دوره از جشنواره ندیدم، اکثر فیلم ها از حد متوسط فراتر نرفتند و شاهد سینمای خنثی هستیم که حتی نمی توان واکنش منفی نسبت به فیلم ها ارائه کرد.

دسترسی سریع
سودای سیمرغ