سودای سیمرغ شنبه تا جمعه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

سوداي سيمرغ

یك كارشناس سینما: " خورشید " انتظارات مخاطبان را برآورده نکرد

شیخ صراف گفت: انتظارت از این فیلم در این مدت بسیار بالا رفته بود اما نهایتاً انتظارات برآورده نشد و به نظرم "خورشید" کار چندان متفاوتی از مجیدی نبود.

1398/11/22
|
12:30

ویژه برنامه "سودای سیمرغ" رادیو گفت و گو با موضوع بررسی فیلم های جشنواره فیلم فجر و با حضور مهدی شیخ صراف و مصطفی وثوقی کیا از کارشناسان و منتقدان سینما از محل پردیس سینمایی ملت روانه آنتن شد.

شیخ صراف در رابطه با فیلم "خورشید" بیان داشت: انتظارت از این فیلم در این مدت بسیار بالا رفته بود اما نهایتاً انتظارات برآورده نشد و به نظرم "خورشید" کار متفاوتی از مجیدی نبود. فیلم خیلی طولانی است درصورتیکه می تواند در عین جذابیت کوتاهتر هم باشد.

وی افزود: فیلم " خورشید " بازیگری و مضمون شاخصی ندارد و در واقع حرف تازه ای برای گفتن ندارد.

این منتقد سینما گفت: پیمان معادی در متنی نوشته که "همه سیاه پوشیم و عزادار، دلهایمان شکسته و من با کدام دل شاد به جشنواره بروم که جشن بگیرم؟ نمی توانم. جشنواره باشد برای روزهای روشن که بتوانیم همه با هم زندگی و عشق را به راستی جشن بگیریم." این بازیگر بعد از این پیام هیچ اظهار نظری نکرده و در نشست خبری هم به زور تلفن آمد.

وی ادامه داد: این بازیگر باید حرفش را پس می گرفت و یا حداقل می گفت منظورم چیز دیگر بود اما اینکه عده ای از مسئولان جشنواره بازیگران را به زور دعوت می کنند در واقع شأن جشنواره را زیر سوال می برند.

شیخ صراف گفت: کسی که به کل جشنواره و حتی عوامل فیلم بی‌احترامی کرده اما بدون هیچ هزینه و تبعاتی حضور پیدا می‌کند این جای تأسف دارد. اگر یک بار قاطعانه برخورد شود دیگر شاهد چنین مسائلی نخواهیم بود.

در ادامه، وثوقی کیا درخصوص فیلم "خورشید" گفت: "خورشید" فیلم مرموزی بود چون جشنواره را تا روز چهارم و پنجم تحت الشعاع قرار داد اما آن چیزی نبود که ما انتظارش را داشتیم.

این منتقد سینما بیان داشت: مشخص نیست خورشید از چه موضوعی می گوید، اگر از کودکان کار است و یا اگر از سوء استفاده از کودکان می گوید باید خط سیر آن مشخص شود اما ما دو ساعت فیلم دیدیم که بدون هیچ منطقی یک تونل می کَند و فیلم در پایان هم خیلی بی منطق تمام شد.

وی افزود: روابط دوستان جشنواره و اسپانسر جشنواره و اسپانسر فیلم مجید مجیدی دست به دست هم دادند که این کارگردان فیلمش را تجربه کند وگرنه فیلم ایشان باید حذف می شد.

وثوقی کیا مطرح کرد: به نظر می‌رسد سیمرغ پیمان معادی قطعی شده و زمینه سازی می‌کنند تا اگر خواستند سیمرغ را به او دهند فضا آرام تر شده باشد.

این منتقد سینما یادآور شد: ما با بازیگری مواجهیم که در سینما بوده و همه هم بازی او را تحسین می کنند اما جشنواره ما فقیر نیست و بازیگران بسیار توانمندی داریم و همه این بازیگران یک تفاوتی با پیمان معادی دارند و آن اینکه به این جشنواره و مخاطبان و سابقه آن احترام گذاشتند.

دسترسی سریع
سودای سیمرغ