صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا جمعه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

منتقد سینما گفت: جایزه ها نسبتاً خوب و به درستی تعلق گرفت اما نادیده گرفتن فیلم "آتابای" نیکی کریمی خیلی خیلی عجیب بود.

ویژه برنامه "سودای سیمرغ" رادیو گفت و گو با موضوع بررسی فیلم های جشنواره فیلم فجر و با حضور بهنام شریفی منتقد و کارشناس سینمای ایران روانه آنتن شد.

شریفی در رابطه با بزرگداشت فریدون جیرانی در آئین اختتامیه جشنواره فجر گفت: بزرگداشت جیرانی گرچه خیلی دیر اما باز هم جای شکر دارد، حتماً فریدون جیرانی باید بیمار می شد تا این بزرگداشت برگزار شود؟!

وی افزود: ما فریدون جیرانی را قبل از فیلمساز باید به عنوان یک ژورنالیست بزرگ پس از انقلاب بدانیم، او از دهه پنجاه کارش را شروع کرد و نزدیک به چهار دهه است که در حوزه ژورنالیسم ایران تلاش می کند.

این کارشناس سینمایی بیان کرد: متاسفانه جریان غالب در سینما عموماً یا باید خیلی روشن فکرانه یا عامه پسند باشد اما فریدون جیرانی همیشه یک سینمای بدنه سالم دارد که مخاطب را در نظر می گیرد و در تمام این سالها فیلم های پرفروشی ساخته و نظر صاحب نظران را به خود جلب کرده است.

شریفی درخصوص اسامی نامزدها و صدر نشینی فیلم "شنای پروانه" با 12 مورد اظهار داشت: "شنای پروانه" اجراهای اغراق شده ای دارد و جشنواره هم معمولاً به این نوع فیلم ها توجه زیادی می کند. گرچه فیلم تمیزی است و مخاطبان زیادی را در سال آینده جذب خواهد کرد اما به نظرم چندان اورجینال هم نیست و به نوعی تقلید از کارهای هومن سیدی و سعید روستایی است.

این کارشناس سینمایی در رابطه با فیلم "آبادان یازده 60 " گفت: این فیلم بی نقص نیست اما کارگردان در یک فضای بسته لحن و فضای گرمی ایجاد کرده و مخاطب تا پایان می تواند با شخصیت ها همراه شود.

وی در رابطه با عدم حضور عوامل فیلم "روز صفر" در آئین اختتامیه جشنواره گفت: معمولاً خبرهای درِ گوشی در جشنواره قبل از جایزه دادن خیلی سریع پخش می شود. ای کاش فرهنگ کنار هم نشستن و تشویق کردن یکدیگر بین ما جا بیفتد و وقتی خبر می رسد قرار نیست برخی عوامل جایزه بگیرند اما حاضر شوند و همکارانشان را تشویق کنند.

شریفی با بیان اینکه فرامرز قریبیان یکی از بهترین بازی این دوره از جشنواره را داشت افزود: نکته قوت فیلم "خروج" بازی فرامرز قریبیان بود.

وی درباره اهدای جایزه طراحی صحنه و صدا به فیلم "خورشید "گفت: این جایزه به درستی اهدا شد اما درباره صدا، به نظرم کار صدابردار فیلم "پوست" به مراتب سخت تر بود.

این کارشناس سینمایی درباره اهدای جایزه بهترین تدوین به فیلم " شنای پروانه " بیان کرد: شنای پروانه ریتم درستی داشت و از ابتدا تا انتها مخاطب را همراه می کرد و نمی توان گفت این جایزه اشتباه شده است گرچه به نظرم "روز صفر" بهترین تدوین را داشت.

شریفی درخصوص اهدای جایزه بهترین فیلمبرداری به فیلم "تومان" گفت: تکنیکی ترین فیلمبرداری را مرتضی نجفی انجام داد چون کارش بسیار سخت و حرکات و زوایای دوربینش هم واقعاً عجیب بود.

وی درخصوص اهدای جایزه بهترین بازیگر نقش اول زن به نازنین احمدی به خاطر حضورش در فیلم "ابر بارانش گرفته" گفت: این بازیگر سخت ترین و پیچیده ترین بازی در بین بازیگران زن را داشت و نکته جالب جایزه های امسال این است که جایزه ها را خیلی سینمایی می دهند.

این منتقد سینمایی در رابطه با اهدای جایزه بهترین نقش اول مرد به پیمان معادی به خاطر حضورش در فیلم "درخت گردو" گفت: فکر می کنم که پیمان معادی بهترین بازیگر این دوره بود، فیلم به شدت عاطفی و غمبار است و معادی به خاطر بازنمایی این حجم از غم و اندوه کار سختی داشته که از پس آن برآمده و جایزه حق او بود.

شریفی درخصوص اهدای جایزه بهترین فیلم هنر و تجربه به فیلم "پوست" گفت: " پوست " یکی از بهترین فیلم های جشنواره است که توانسته فضای بومی و سنتی آذربایجان و افسانه ها را با ژانر وحشت تلفیق کند و به نظرم باید نام بهمن و بهرام ارگ را به یاد بسپاریم.

وی همچنین درخصوص اهدای جایزه بهترین فیلم به مجید مجیدی برای فیلم "خورشید" بیان کرد: قابل پیش بینی بود و از قبل هم گمانه زنی می شد که جایزه اصلی را "خورشید" بگیرد و همینطور هم شد.

شریفی در پایان درخصوص نحوه اهدای جوایز در این دوره گفت: جایزه ها نسبتاً خوب و درست تعلق گرفت اما نادیده گرفته شدن فیلم "آتابای" نیکی کریمی خیلی خیلی عجیب بود. جشنواره همیشه دوست دارد همه را راضی نگه دارد و واکنشها بعد از اختتامیه تا چند روز آینده ادامه خواهد داشت.

مرتبط با این خبر

  • جشنواره کودک به صورت همزمان در سراسر کشور برگزار می شود

  • تعداد کارگردان های فیلم اولی در کشور بسیار افزایش پیدا کرده است

  • "متری شش و نیم" شاید از جشنواره حذف شود

  • حذف فرش قرمز صدای عکاسان را درآورد

  • موسیقی عنصری فرهنگ ساز است

  • جشنواره تئاتر فتح خرمشهر یک ظرفیت بومی است

  • فقدان قهرمان در فیلم‌ها نگران کننده است

  • سینماگران باید از سواد رسانه ای خوبی برخوردار باشند

  • جدایی جشنواره جهانی از ملی به نفع بازار سینمای ایران است

  • دلیل عدم توفیق جشنواره های ایرانی نداشتن هدف وسیاست گذاری است