صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا جمعه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

شیرمحمد گفت: گرچه معتقدم سیمرغ گرفتن شرط موفقیت فیلم در اکران نیست اما دریافت سیمرغ بهترین از دیدگاه تماشاگران هم نقش مهمی در دیده شدن فیلم ها دارد.

ویژه برنامه "سودای سیمرغ" رادیو گفت و گو با موضوع بررسی فیلم های جشنواره فیلم فجر و با حضور بهمن شیرمحمد منتقد و کارشناس سینمای ایران روانه آنتن شد.

بهمن شیرمحمد درخصوص بزرگداشت فریدون جیرانی در آئین اختتامیه جشنواره فجر گفت: فریدون جیرانی مجموعه برنامه های "هفت" را در این سالها خیلی خوب اجرا کرد و صرف نظر از ژورنالیست بودن او، اشراف خوبی هم بر تاریخ سینمای ایران دارد.

وی افزود: متاسفانه ما وقتی فیلمسازان را از دست می دهیم تازه قدرشان را می دانیم و اتفاقاتی که راجع به مسعود کیمیایی در این جشنواره افتاد نیز گویای همین مطلب است.

شیرمحمد درخصوص اسامی نامزدهای این دوره از جشنواره بیان کرد: بیشترین نامزدها، فیلم های درام اجتماعی اند. "شنای پروانه" به دلیل فرم فیلمنامه، توجه به قصه و استقبال مخاطبان مورد توجه جشنواره امسال قرار گرفته اما عجیب اینکه برای اولین بار فیلم "خروج" حاتمی کیا در هیچ یک از بخش های اصلی کاندید نشده است.

این کارشناس سینمایی در رابطه با فیلم "آبادان یازده 60 " گفت: این فیلم در بین فیلم هایی که سازمان اوج تهیه کرد بهترین بود و جزو آراء مردمی هم قرار داشت.

شیرمحمد مطرح کرد: جایزه ها به هر فیلمی که داده شود باز هم عده ای شاکی می شوند اما به نظرم زمان بهترین قاضی برای فیلمهاست. ما فیلم هایی داشتیم که جوایز را بردند اما نه تنها در فروش موفق نبودند بلکه جایگاه تاریخی و آراء مردمی را نیز کسب نکردند.

وی درباره اهدای جایزه طراحی صحنه و صدا به فیلم "خورشید "گفت: به نظرم "سینما شهر قصه" می توانست جایزه طراحی صحنه را ببرد و طراحی صحنه به قدری خوب بود که به چشم نمی آمد.

کارشناس سینمایی درباره جایزه بهترین تدوین به فیلم " شنای پروانه " بیان کرد: کار تدوین شنای پروانه استاندارد بود و تا آخر یکنواخت و خوب پیش رفت.

وی در رابطه با اهدای جایزه بهترین بازیگر مکمل مرد به امیر آقایی به خاطر حضورش در فیلم " شنای پروانه" بیان داشت: امیر آقایی بازیگر بسیار خوبی است البته در سالهای اخیر نقش آدم های کم حرف و روشنفکر کلیشه را اجرا می کرد اما نقشش در این فیلم کاملاً متفاوت بود گرچه معتقدم بهترین بازی را جواد عزتی در "آتابای" داشت.

شیرمحمد درخصوص اهدای جایزه بهترین بازیگر نقش اول زن به نازنین احمدی گفت: از اهدای این جایزه بسیار خوشحالم.

این منتقد سینمایی در رابطه با اهدای جایزه بهترین نقش اول مرد به پیمان معادی به خاطر حضورش در فیلم "درخت گردو" گفت: بازی پیمان معادی بهترین بازی امسال بود اما بین نامزدها میرسعید مولویان در فیلم "تومان" ارجح تر بود.

وی درخصوص اهدای جایزه بهترین فیلم هنر و تجربه به فیلم "پوست" گفت: " پوست " جزو سه تجربه جشنواره بود و فیلمی است که دوست دارم یک بار دیگر آن را تماشا کنم.

شیرمحمد درباره اهدای جایزه بهترین کارگردانی به محمد حسین مهدویان برای فیلم "درخت گردو" بیان داشت: چطور می شود که یک فیلم بهترین فیلم باشد و کارگردان یک نفر دیگر باشد؟! گرچه مهدویان کارگردان خوبی است و سینمای شخصی اش را درست کرده و کارگردانی این فیلم هم مانند فیلم های قبلی او خیلی خوب بود اما تصور می کردم جایزه به مجید مجیدی تعلق بگیرد.

این منتقد سینمایی مطرح کرد: گرچه معتقدم سیمرغ گرفتن شرط موفقیت فیلم در اکران نیست اما دریافت سیمرغ بهترین از دیدگاه تماشاگران نقش مهمی در دیده شدن فیلم ها دارد.

مرتبط با این خبر

  • جشنواره کودک به صورت همزمان در سراسر کشور برگزار می شود

  • تعداد کارگردان های فیلم اولی در کشور بسیار افزایش پیدا کرده است

  • "متری شش و نیم" شاید از جشنواره حذف شود

  • حذف فرش قرمز صدای عکاسان را درآورد

  • موسیقی عنصری فرهنگ ساز است

  • جشنواره تئاتر فتح خرمشهر یک ظرفیت بومی است

  • فقدان قهرمان در فیلم‌ها نگران کننده است

  • سینماگران باید از سواد رسانه ای خوبی برخوردار باشند

  • جدایی جشنواره جهانی از ملی به نفع بازار سینمای ایران است

  • دلیل عدم توفیق جشنواره های ایرانی نداشتن هدف وسیاست گذاری است