از ساعت به مدت

رادیو گفت و گو

صد سال به از اين سالها

یك كارشناس محیط زیست: مردم فروش حیوانات قاچاق را به 1540 گزارش کنند

نبیان با اشاره به فروش حیوانات به صورت غیرقانونی گفت: مردم در صورت مشاهده چنین افرادی، باید با شماره 1540 که یگان حفاظت سازمان محیط زیست است، تماس بگیرند.

1400/01/14
|
11:01
|

برنامه «صد سال به از این سالها» رادیو گفت‌وگو با مهدی نبیان، کارشناس محیط زیست به صورت تلفنی گفتگو کرد.

مهدی نبیان با اشاره به فروش حیوانات به صورت غیرقانونی گفت: مردم در صورت مشاهده چنین افرادی، باید با شماره 1540 که یگان حفاظت سازمان محیط زیست است، تماس بگیرند تا با افراد قاچاقچی و متخلف برخورد قانونی شود.

وی افزود: بسیاری از افراد، حیواناتی که در اسارت قرار دارند را خریداری می کنند و این اقدام آن ها، موجب تشویق قاچاقچیان حیوان می شود زیرا باعث درآمدزایی آن‌ها است. نکته عجیب تر آنکه خریداران، حیواناتی که خریداری کرده ‌اند را در پارک ها رها می کنند و با تهیه یک فیلم، به کار خودشان هم افتخار می کنند! این در حالی است که هر گونه جانوری در زیست گاه خودش به عنوان یکی از حلقه های اکو سیستم نقش بازی می کند.

این کارشناس محیط زیست با تصریح بر اینکه حیوانات در خارج از زیستگاه خود ممکن است به عنوان یک آفت نقش بازی کنند، به سنجاب اشاره و اظهار کرد: زیستگاه اصلی سنجاب ایرانی که به صورت قاچاق در شهرها فروخته می شود، زاگرس در غرب ایران است. متأسفانه در حال حاضر این سنجاب را در البرز جنوبی نیز مشاهده می کنیم و این به دلیل رهاسازی سنجاب ها است. این حیوانات در این مناطق به عنوان آفت عمل می کنند و یکی از تهدیدات این منطقه است.

نبیان با بیان اینکه دوستداران حیات وحش فقط از دیدن حیوانات و حیات وحش لذت می برند، عنوان کرد: لمس کردن حیوانات می تواند تهدیداتی را برای حیوان ایجاد کند، زیرا ممکن است ترس آن حیوان از انسان ها بریزد و هیچ تضمینی نیست که انسان بعدی که او را مشاهده می کند یک انسان مهربان باشد و این احتمال وجود دارد که آن حیوان را شکار کند.

دسترسی سریع
صد سال به از این سالها