پرسمان هر روز از ساعت 10:45 به مدت 15 دقیقه

رادیو گفت و گو

پرسمان

ریاست سازمان خصوصی سازی كشور: عدم فروش سهام عدالت باید فرهنگ سازی شود

ریاست سازمان خصوصی سازی کشور اذعان کرد: یکی از الزامات و گام های بعدی ما تشویق به داشتن سهام عدالت،پرداخت سود و جلوگیری از فروش سهام توسط مردم است که باید تلاش کنیم این موضوع فرهنگ سازی شود.

1396/06/30
|
13:00
|

دکتر میر علی اشرف عبدالله پوری حسینی، ریاست سازمان خصوصی سازی کشور در گفت‌وگوی برنامه ی پرسمان رادیو گفت و گو پیرامون موضوع بررسی و سرانجام سهام عدالت و در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چگونه میتوان سهام عدالت در دست مردم را به ارزش افزوده ای در خور تبدیل کرد؟اظهار داشت: شاید یکی از الزامات تحقق چنین هدفی این باشد که ما شیرینی و حلاوت سهام دار بودن را به اقشار مردم بچشانیم و بعبارت دیگر ما سود سهام را به آنها پرداخت کرده و مردم از سهام دار بودن خود منفعتی عینی و عملی را احساس کنند.

وی در ادامه افزود: اگر ما قبل از پرداخت سود سهام،عین سهام را به مردم ارائه کنیم قطعا با تحقق هدف مذکور(تبدیل به ارزش افزوده ی بالا) مغایرت خواهد داشت بطوریکه بلافاصله مردم به سمت فروش سهام خود پیش خواهند رفت اما اگر 2 سال اول لذت سهام دار بودن و اخذ سود سهام را بچشند قطعا عطش فروش سهام فروکش خواهد کرد.

ریاست سازمان خصوصی سازی کشور اذعان کرد: یکی دیگر از الزامات و گام های بعدی ما در سازمان خصوصی سازی کشور تشویق مردم به داشتن سهام عدالت و نیز جلوگیری از فروش سهام توسط مردم است.

پوری حسینی در پاسخ به این سوال که آیا در خصوص جلوگیری از فروش سهام از جانب مردم ساز و کار خاصی اندیشیده شده است؟خاطر نشان کرد: در حال حاضر خیر،اما تا به امروز ما تلاش کرده ایم که مسئله ی جلوگیری از فروش سهام،فرهنگ سازی شود و بعبارت دیگر مردم را به داشتن سهام تشویق کنیم نه اینکه فروش سهام را منع نماییم.

وی با تصریح این مطلب که عملا ساز و کار آزادسازی سهام به طول انجامیده است افزود: احتمال اینکه امسال و سال آتی،فروش سهام توسط مردم میسور نباشد خیلی زیاد است لذا اینکه چنین کاری جلوه ی تشویقی،مقرراتی یا محدودیتی در بر دارد یا خیر؟موضوعی نیست که در حال حاضر بتوان راجع به آن اظهار نظر کرد.

ریاست سازمان خصوصی سازی کشورمان در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص میزان شفافیت شرکت های استانی فعال در سهام عدالت اظهار داشت: شرکت های سهامی استانی و نیز شرکت های تعاونی شهرستانها به منظور یاری رساندن به سازمان خصوصی سازی و دولت در اجرای منویّات خود در راستای سهام عدالت همواره در کنار ما بوده اند بطوریکه در گذشته از آنها استفاده کرده و در آینده نیز از آنها بهره خواهیم جست اما اینکه ورقه ی سهامی که به مردم اعطا می شود ورقه ی سهم شرکت های سرمایه گذاری استانی باشد از نظر ما امری محال و غیر ممکن است.

دکتر پوری حسینی در تکمیل پاسخ خود افزود: ما از شرکت های سرمایه گذاری استانی و تعاونی های شهرستانها همواره بعنوان کارگزاران خود یاد و استفاده کرده ایم اما اگر قرار است سهامی به مردم اعطا کنیم باید مطابق لایحه ی اصلاح فصل ششم قانون اصل 44 باشد که به دولت محترم ارائه کرده ایم.

وی تاسیس صندوق های قابل معامله در بورس(ETF) را جزء لایحه ی اصلاح فصل ششم قانون اصل 44 عنوان و خاطر نشان کرد: این صندوق ها به دلیل اینکه ارزش ذاتی خودشان معادل ارزش سهامی است که در درون همین صندوق هاست و ارزش این شرکتها هر 2 دقیقه یکبار بروز رسانی می شود از شفاف ترین صندوق ها و شفاف ترین شخصیت های حقوقی خواهند بود.

ریاست سازمان خصوصی سازی کشور،عدم شفافیت در شرکت های سرمایه گذاری استانی را به دلیل بورسی نبودن آنها رد و اذعان کرد: عدم شفافیت اینگونه شرکت ها به دلیل وجود مسائلی دیگر است که نمی خواهم به آن ورود کنم لذا بکارگیری اینگونه شرکت ها غیر از آنچه که بدان اشاره کردم از زنجیره ی فعالیت ما خارج است.


برنامه ی پرسمان هر روز ساعت 10:45 از شبکه ی رادیویی گفت و گو پخش خواهد شد.

فایل صوتی این برنامه را می توانید از تارنمای رادیو گفت و گو دانلود فرمایید.

دسترسی سریع
پرسمان