پرسمان هر روز از ساعت 10:45 به مدت 15 دقیقه

رادیو گفت و گو

پرسمان

مشاور عالی اقتصادی و برنامه ریزی اتاق اصناف: 90 درصد پوشاک کشور را اصناف تامین می کند

مشاور عالی اقتصادی و برنامه ریزی اتاق اصناف اذعان کرد: در حالی که 90 درصد پوشاک کشور توسط اصناف تولید و تامین می شود اگر قاچاق در حوزه ی پوشاک ادامه پیدا کند بیشترین ضرر متوجه اصناف خواهد بود.

1396/07/06
|
13:28

دکتر محمد باقر مجتبایی،مشاور عالی اقتصادی و برنامه ریزی اتاق اصناف کشور در گفتگوی برنامه ی پرسمان رادیو گفت و گو پیرامون موضوع اقتصاد مقاومتی در حوزه ی اصناف و نقش خودباوری و حمایت مردمی در آن،اقتصاد مقاومتی را در برهه ی فعلی اساس حیات کشور عنوان کرد و بیان داشت: حیات کشور در حال حاضر به فرامین 24 گانه ی ایشان و استراتژی مهم اقتصاد مقاومتی وابسته است و به جد میتوان گفت راه نجات کشور و دستیابی به توسعه ی پایدار برای آن در اقتصاد مقاومتی نهفته است.

وی خاطر نشان کرد: ما در خصوص پیاده سازی اقتصاد مقاومتی با همکاری 3 اتاق اصناف،بازرگانی و تعاون به اقتضای منابع،به 9 راهکار ویژه دست یافته ایم که از میان این راهکارهای 9 گانه مبارزه با قاچاق در اولویت قرار دارد.

مشاور عالی اقتصادی و برنامه ریزی اتاق اصناف کشور اذعان کرد: از نظر ما مبارزه با پدیده ی قاچاق در هر سه جزء آن یعنی مبادی ورودی،حمل و نقل،انبار و شبکه ی توزیع آن حائز اهمیت است این در حالی است که 90 درصد پوشاک کشور از طریق اصناف تولید و تامین می گردد لذا اگر جلوی قاچاق در این حوزه گرفته نشود بیشترین ضرر و زیان متوجه اصناف کشور خواهد بود.

دکتر مجتبایی با اذعان به اینکه واحدهای بازرسی ما کرّارا در حال بازرسی هستند افزود: با این حال در کشور قریب 700 هزار واحد بدون پروانه ی کسب وجود دارد که اکثر تخلّفات از سوی همین واحدهای بدون پروانه صورت می گیرد که به سادگی نمیتوان با این رقم برخورد کرد.

وی تصریح کرد: در حالی که مصرف سالانه ی پوشاک کشورمان 14 میلیارد دلار است تنها حدود 7 الی 8 میلیارد دلار آن تولید،مقدار کمی از آن از طریق قانونی وارد کشور و بقیه اش قاچاق می شود.

مشاور عالی اقتصادی و برنامه ریزی اتاق اصناف در پاسخ به این پرسش که اصلاح قانون اصناف تا چه حد توانسته دست اصناف را در جهت نگاه بهینه به تولید و توزیع کشور باز نگه دارد؟تصریح کرد: این قانون در سال 1392 موارد اصلاحی خوبی داشت اما به دلیل اینکه ابزار لازم را در اختیار اصناف قرار نداد و بعبارت دیگر فاقد فرصت های حمایتی ویژه بود دارای ضعف های عدیده ای است لذا بر همین اساس با همکاری وزارت صنعت،معدن و تجارت در حال تدوین پیش نویس لایحه ی بعدی اش در جهت رفع ضعف های موجود در آن هستیم.

مجتبایی در تکمیل پاسخ خود افزود: اگر قرار است با موضوعی اقتصادی برخورد شود باید پای ابزارهای اقتصادی در میان باشد لذا در خصوص پدیده ی قاچاق که یکی از موارد مبارزه اش موضوع فرهنگ سازی است در حال حاضر با همکاری سازمان بسیج انواع فیلم های کوتاه در جهت ترویج فرهنگ کسب و کار حلال،مصرف کالای ایرانی و توزیع کالای ایرانی در بین کسبه را تهیه کرده ایم.

وی افزایش تولید در حوزه ی پوشاک را اساس مبارزه با قاچاق خواند و اظهار داشت: مبارزه با قاچاق محقق نشده است زیرا تولید باید افزایش پیدا کند ضمن اینکه ما با در اختیار داشتن 660 هزار واحد صنفی در بیش از 400 رسته ی مختلف با حمایت از تولید در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی می توانیم گام برداریم.

همچنین دکتر فرشاد عالی،معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان بسیج کشور در خصوص ایجاد مشاغل خانگی کوچک در راستای مردمی کردن اقتصاد با تصریح این مطلب که بیش از 1400 میلیارد تومان نقدینگی در کشور وجود دارد اذعان کرد: احتمال ریسک ورود این رقم به اقتصاد کشور خیلی کم است و علت اصلی آن عدم اطمینان به شغل های ناشناخته است زیرا در کشور ما محدودیت شناخت مشاغل مختلف وجود دارد لذا یکی از مهم ترین رسالت های ما در حوزه ی بسیج فرهنگ سازی در جهت شناخت اینگونه مشاغل است تا مردم را از وجود این مشاغل و سرمایه گذاری در آنها آگاه کنیم.

برنامه ی پرسمان هر روز ساعت 10:45 از شبکه ی رادیویی گفت و گو پخش خواهد شد.

فایل صوتی این برنامه را می توانید از تارنمای رادیو گفت و گو دانلود فرمایید.

دسترسی سریع
پرسمان