صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

از ساعت به مدت

حسین شیخ الاسلام اظهار داشت: قضیه قدس و فلسطین در ایران علی الخصوص بین علما و مبارزین سابقه طولانی دارد.

ویژه برنامه «قبله گاه امید» رادیو گفت و گو، به مناسبت راهپیمایی روز قدس و با حضور حسین شیخ الاسلام معاون سابق وزارت امور خارجه و سفیر سابق سوریه کارشناس و تحلیلگر مسایل سیاسی به روی آنتن رفت.

حسین شیخ الاسلام با اشاره به اینکه روز قدس از زمان های گذشته و قبل از وقوع انقلاب و دهه چهل دغدغه همه ما ایرانیان بوده است، یادآور شد: حضرت امام خمینی(ره) از شهید مدرس نماینده مجلس در دوره اول مشروطه درس گرفت. ایشان در دوره دوم مجلس شورای ملی ایشان نماینده اول از شهر تهران می شوند.

وی با بیان اینکه مبارزات شهید مدرس، علیه استکبار، استبداد و به ویژه در قضیه فلسطین و قدس نام آور است، گفت: ایشان در مجلسه همه را متوجه قضیه فلسطین کردند و همچنین بازار تهران و همه ایران را تعطیل می کند و متوجه قضیه فلسطین می کند.

تحلیلگر مسایل سیاسی اظهار داشت: از همان اوایلی که استکبار تصمیم می گیرد و شروع می کند با تروریسم و اشغالگری کم کم پایه های حکومت رژیم صهیونیستی را در فلسطین و قدس می ریزد، ملت ایران در صحنه است.

وی با بیان اینکه مواضع حضرت امام خمینی (ره) در سال 1340 در رابطه با فلسطین و ضد اسرائیل بوده است، گفت: ایشان موضع های قوی دارند از جمله اینکه می فرمایند این رژیم مانند غده سرطانی است و باید آن را از بین برد. ایشان می فرمایند اگر هرکدام از ما مسلمان ها یک سطل آب بریزیم، اسرائیل را آب می برد.

شیخ الاسلام روش حضرت امام (ره) در مبارزه با اسرائیل را متفاوت دانست و بیان داشت: رئیس ساواک قم به محضر امام(ره) می رسد و درخواست می کند که در بیانات خود هرچیزی را می خواهید بگویید جز سه مسئله؛ امریکا، شاه و اسرائیل. امام(ره) در تمام سخنرانی های سیاسی شان قبل از پیروی انقلاب، سه موضوع اسرائیل، امریکا و شاه یعنی استبداد، صهونیسم و استکبار را در راس قرار دادند و می گفتند اینها در یک جبهه هستند چنانچه امروز می بینیم که اسرائیل، امریکا و شاهنشاهی سعودی در یک جبهه هستند.

وی با اظهار به اینکه در آیات قرآن در خصوص ظلم و دفاع از مظلم سفارش شده است، بیان کرد: آیات قرآن صریحا آمده است که ما باید مدافع مظلوم باشیم و از ستمدیده دفاع کنیم و ضد ستمگر نباشیم. چندین آیه قرآن به ما دیکته می کند که چرا از کسانی که از خانه و خانواده شان رانده شده اند دفاع نمی کنید. چرا از مستضعفین دفاع نمی کنید.

سفیر سابق سوریه کارشناس تاکید کرد: همه اینها دلیل واضحی است برای پشتیبانی از ملت فلسطین چون که فسلطین سمبل مظلومیت شده است. این یک مسئله سیاسی است بخاطر گستره ای که اسرائیل برای خودش تعریف کرده برای جایگاهی که اسرائیل در ستمگری در جهان و در قاموس استکبار بازی می کند ولی قبل از همه آن ها یک مسئله اعتقادی است.

وی با اظهار به اینکه امام خمینی (ره) دید عمیق و آینده نگر و پیش رویی داشتند، ابراز داشت: برای امام، مسئله قدس، اعتقادی و مبارزه حق بر باطل و ظالم بر مظلوم بود و در فرمایشاتشان این روز را روز اسلام و روز مبازه حق علیه باطل نامیدند.

شیخ الاسلام در خصوص نامگذاری روز قدس گفت: در اولین ماه رمضان بعد از پیروزی انقلاب در مرداد ماه سال 1358، امام خمینی (ره) فرمودند، بیاییم و آخرین جمعه ماه مبارک که احتمال دارد از ایام قدر باشد مخالفت خودمان را با اشغال قدس شریف اعلام کنیم.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه قضیه قدس و فلسطین در ایران سابقه طولانی دارد علی الخصوص بین علما و مبارزین، اظهار داشت: روز 22 بهمن تهران هرج و مرج بود ولی مردم ایران همگی حرکت کردند و به سمت سفارت فلسطین کنونی حرکت کردند که در آن زمان سفارت اسرائیل بود. البته آن زمان کارمندان سفارت اسرائیل فرار کرده بودند ولی ملت خودشان بدون اینکه کسی آن ها را راهنمایی کند این محل را تسخیر کردند و پرچم فلسطین را بالا بردند.

معاون سابق وزارت امور خارجه افزود: 10 روز بعد یاسر عرفات به تهران آمد و حاج احمدآقا این محل را تحویل فلسطینی ها دادند و اولین سفارتخانه سازمان آزادی بخش در جهان شد.

وی با اشاره به گسترده شدن روز قدس و مبارزه علیه صهیونیسم، ابراز کرد: اکنون در هر کشوری نه تنها کشورهای اسلامی بلکه در هرکشوری که یک تعدادی مسلمان باشند یا تعدادی آدم آزاده باشند این مراسم به گونه ای در رابطه با روز قدس برگزار می شود.

شیخ الاسلام با اشاره به نقش انگلیس ها در ایجاد اسرائیل و چرایی انتخاب منطقه فلسطین و شعار از نیل تا فرات توسط آنها، گفت: تمام میادین مهم نفت در منطقه از نیل تا فرات است. مهم تر از آن آبراه های مهمی است که این نفت را به مرکز صنعت دنیا منتقل می کند مانند تنگه هرمز، باب المندب و کانال سوئز که در این محدوده هستند.

وی اضافه کرد: هرکسی بر این منطقه حاکمیت داشته باشد بر دنیا حاکمیت دارد بخاطر نقشی که نفت در سرنوشت دنیا دارد. این منطقه با حساب انتخاب شده و قرار بوده که تحقق پیدا کند اگر انقلاب اسلامی پیروز نمی شد.

حسین شیخ الاسلام با بیان اینکه روز قدس امسال با سال های دیگر متفاوت است، توضیح داد: ضعف زیادی بر استکبار جهانی و صهیونیسم غالب شده و خودشان را اینگون می بینند که سال آینده حتما از امسال ضعیف تر خواهند بود پس هرکاری می خواهند امسال بکنند ممکن است سال دیگر نتوانند انجام بدهند و به این دلیل یک فرار رو به جلو کرند و معامله قرن را طرح کردند.

وی در خصوص معامله قرن گفت: این معامله موفق نخواهد شد و سازش ترین عرب و فلسطینی این را قبول نخواهند کرد. ممکن است شاه سعودی که خائن است و ولیعهدش بخاطر اینکه تکیه ای به مردمشان ندارند و باید همانند گاو به آمریکا شیر بدهند در این قضیه همراهی بکنند ولی ملت های اسلامی و عربی و ملت فلسطین نخواهند پذیرفت.

سفیر سابق سوریه تاکید کرد: استکبار و صهیونیسم برای اینکه قضیه فلسطین را نابود کنند و از هویت خودش بیاندازند، یک فرار رو به جلو کرده اند. قضیه فلسطین یک قضیه حاکمیتی و سیاسی است در حالیکه آن ها می خواهند آن را به یک قضیه اقتصادی و اجتماعی تبدیل کنند.

مرتبط با این خبر

  • راهپیمایی روز قدس لرزه به اندام نظام سلطه می اندازد

  • برگزاری مراسم سالگرد ارتحال امام(ره) عصر چهاردهم خرداد در حرم مطهر

  • جایگاه راهپیمایی روز قدس در اندیشه امام خمینی

  • عجز صهیونیستها دربرابر حماس نشان از تضعیف این رژیم است

  • سودای نیل تا فرات بر باد رفت

  • زاد و ولد مسلمانان فلسطین؛ چالشی پیش روی رژیم صهیونیستی

  • خیانت ها و سازش ها باعث شد جریان مقاومت مردم فلسطین، به اهدافش نرسد

  • رژیم صهیونیستی آینده ای طولانی نخواهد داشت

  • جریان مقاومت در فلسطین ، دیگر فریب حربه صلح را نمی‌خورد

  • تهدید موجودیت اسرائیل برابر با محدودیت دخل و تصرف حامیانش در خارومیانه است