فردای روشن نوروز99 از ساعت 09:00 - 16:40 - 23:55 به مدت 10 دقیقه

رادیو گفت و گو

فرداي روشن

عضو بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق(ع): بسیج دانشجویی، اندیشه های انقلاب را به دانشگاه ها تزریق کند

مجردی گفت: بسیج دانشجویی باید اندیشه های انقلاب و اسلام را به درون دانشگاهها تزریق نموده و این آرمان ها را در کنار علومی که تدریس می شود همراه کند؛ حتی اگر آموزش عالی این سازوکار را ندهد.

1397/09/17
|
09:01

برنامه " فردای روشن" رادیو گفت و گو با موضوع بسیج دانشجویی و استکبار ستیزی در دانشگاه ها و با حضور میثم شهبازی عضو بسیج دانشجویی دانشگاه علامه طباطبایی، طوبی مجردی عضو بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق (ع) و سردبیر نشریه دانشجویی میقات و ارتباط تلفنی با دکتر سجاد محمدعلی نژاد رئیس دانشکده فنی دانشگاه قم و معاون راهبردی اسبق سازمان بسیج دانشجویی روانه آنتن شد.

عضو بسیج دانشجویی دانشگاه علامه طباطبایی در ابتدا، استکبارستیزی را یکی از مبارزه های انقلاب اسلامی دانست و گفت: ما در دهه آغازین انقلاب، فعالیت های مشخصی داشتیم و بزرگترین نماد آن تسخیر لانه جاسوسی در سال 1358 بود.

وی در ادامه افزود: به تدریج پس از پایان جنگ و ورود به دوران سازندگی در دهه 70، پلت فرم تعریف شده در بسیج دانشجویی و دیگر نهادها برای استکبارستیزی، خود را به روز نکرد. در نتیجه در بسیاری از موارد برداشتی که از فعالیت ها در قالب استکبارستیزی دارد، برداشت های قدیمی و کم اثر است.

شهبازی، یکی از کاملترین شعارها در انقلاب اسلامی را استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی معرفی کرد و بیان داشت: امروز بسیج دانشجویی باید به این شعار در استکبار ستیزی توجه کند. ما نیازمند بازنگری و بازتعریف نقش ها و وظایف در این عرصه هستیم.

این دانشجوی بسیجی همچنین در ادامه گفت: امروز شاهد مسائل جدیدی از جمله اشرافیت هستیم که در دهه 60 وجود نداشت. بسیج دانشجویی برای امتداد استکبارستیزی در کشور باید به عرصه عدالت خواهی، اشرافیت زدایی و استقلال طلبی در ابعاد مختلف به عنوان یک نهاد تصمیم ساز ورود کند.

شهبازی در این برنامه رادیویی اظهار داشت: اسلامی سازی علوم انسانی نظریه جدیدی است که در سال های اخیر مطرح شده است. قطعاً بسیج می تواند کارگروه هایی را برای بررسی مبانی علوم انسانی فعلی تشکیل دهد و از این طریق فعالیت کند.

وی با اشاره به اهمیت اقتصاد مقاومتی و ضرورت ورود بسیج به این حوزه گفت: ما پتانسیل های بسیار قدرتمندی داریم اما به دلیل عدم تعریف عرصه، دانشجویان فقط در قالب های کلی مانند اردوهای جهادی با رویکرد ساخت و ساز و اردوهای راهیان نور فعالیت می کنند درصورتیکه اگر عرصه های جدیدی تعریف شود دانشجویان می توانند به حوزه اقتصاد مقاومتی و اسلامی سازی علوم انسانی نیز ورود کنند.

شهبازی با تأکید براینکه بسیج باید بین گفتمان اسلامی در حالت کلان و توده های مردم به یک حلقه وصل تبدیل شود افزود: اگر بسیج دانشجویی قدرت گفتمان سازی و ارتباط خود را به دست آوَرد می تواند ارتباط سیستماتیک و نظام مندی را با توده های مختلف برقرار کند و در نتیجه بحث "خودباوری" و "ما می توانیم" را جا بیندازد.

این دانشجوی بسیجی با انتقاد از کمیت گرایی در دانشگاه های کشور ابراز داشت: ارائه سه مقاله ISI برای اساتید دانشگاه هیچ نیازی را از کشور برطرف نمی کند.

در ادامه این برنامه، مجردی گفت: اگر عرصه دانشگاه صرفاً به عرصه علم اندوزی تبدیل شود ثمرات خوبی برای جامعه نخواهد داشت. بنابراین همگام با علم باید فرهنگ و اندیشه انقلابی و اسلامی نیز در دانشگاه ها توسعه پیدا کند.

سردبیر نشریه دانشجویی میقات ادامه داد: دانشگاه امام صادق(ع)، در کنار تدریس علوم پایه، دروس فقهی و دروسی پیرامون انقلاب اسلامی و عقیدتی را نیز تدریس می کند تا دانشجو در همه ابعاد رشد کند.

مجردی عنوان کرد: علوم انسانی که مستقیما با جامعه سروکار دارند نمی توانند از اندیشه های حاکم بر جامعه جدا باشند و در صورت جدایی از آن، این علوم کاربرد خود را در جامعه از دست خواهند داد. اگر ما اندیشه های اسلامی را به دانشجویان علوم تدریس نکنیم قطعاً دچار مشکل می شویم.

وی اظهار داشت: در حال حاضر همه دانشگاه های کشور کشتی انقلاب را در مسیر خود پیش نمی برند و در مسیر اسلام گام برنمی دارند. دلیل این مسئله و همچنین نفوذ فرهنگی در دانشگاه ها، تمرکز صرف دانشجویان بر مبانی تحصیلی است.

مجردی تاکید کرد: بسیج دانشجویی باید اندیشه های انقلاب و اسلام را به درون دانشگاه ها تزریق نموده و آرمان های اسلامی و انقلابی را در کنار علومی که تدریس می شود همراه کند؛ حتی اگر آموزش عالی این ساز و کار را ندهد.

در ادامه، محمدعلی نژاد گفت: جنس دانشجو از نوع عدالت خواهی، استکبارستیزی و آرمان هایی است که هرجایی نمی تواند آن ها را محقق سازد.

وی مدل دانشگاه های فعلی کشور را آموزش محور و تا حدودی کپی شده از نظام آموزشی غربی دانست و افزود: این مدل نظام آموزشی اجازه بروز قابلیت ها و ویژگی های یک جوان را در محیط دانشگاه نمی دهد و این موجب از دست رفتن بخشی از ظرفیت های انسانی او در جامعه خواهد شد.

رئیس دانشکده فنی دانشگاه قم بیان کرد: مجموعه دانشگاه های فعلی کشور سعی دارند جوان را در یک بعد خاص رشد دهند که این امر، حواشی افزایش دهنده قابلیت های انسانی افراد را محدود می کند. وجود بسیج در دانشگاه کمک کننده است و قابلیت هایی را به دانشجو اضافه می کند و امکان بروز ویژگی های شخصیتی را در محیط اثرگذار دانشگاه بر جامعه را فراهم خواهد کرد.

دسترسی سریع
فردای روشن