زمین 360 درجه پنجشنبه ها از ساعت 10:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

زمين 360 درجه

برخلاف استاندارد جهانی صورت می گیرد؛ برداشت 140 درصدی از ذخایر آب زیرزمینی کشور

عضو هیئت علمی پژوهشکده حفاظت از خاک و آبخیزداری وزارت جهاد کشاورزی از مدل بهره برداری منابع آبی انتقاد و بیان کرد: طبق استاندارد جهانی فقط حق برداشت از 40 درصد از ذخایر آب زیرزمینی را داریم اما به اندازه 140 درصد از منابع استفاده می کنیم.

1400/12/21
|
09:11
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت وگو، دکتر ضیاء الدین شعاعی عضو هیئت علمی پژوهشکده حفاظت از خاک و آبخیزداری وزارت جهاد کشاورزی به مناسبت هفته منابع طبیعی با برنامه «زمین360درجه» درمورد اهمیت آبخیزداری و حفاظت از آب و خاک گفتگوکرد.

شعاعی گفت: ما در این کره خاکی منابعی داریم که جزو ثروت های ذاتی زمین است و وظیفه ما هم حفاظت از منابع موجود در محدوده زندگیمان است.

وی منابع طبیعی کره زمین را به دو دسته تجدیدپذیر و تجدیدناپذیر تقسیم کرد و افزود: ما برای بهره برداری بهینه و حفظ حرمت و حقوق آیندگان موظفیم که از این منابع به درستی استفاده کنیم.

عضو هیئت علمی پژوهشکده حفاظت از خاک و آبخیزداری وزارت جهاد کشاورزی گفت: حوضه ی آبخیز محدوده ای است که بارش ها روی نقطه ای از آن جمع شده و از نقطه دیگر خارج می شوند و نهایتاً به دریا، دریاچه یا اقیانوس می پیوندند.

*وجود 6 ابرحوضه آبخیز در ایران

شعاعی با ارائه آماری از تعداد حوضه های آبخیز در کشورمان اظهارکرد: بر اساس مطالعات جامع منابع آبی، کل کشور به شش ابرحوضه دریای خزر، ارومیه، مرکزی، حوضه غرب و حوضه جنوبی کشور (خلیج فارس) تقسیم بندی می شود که برای حفاظت از منابع، این حوضه ها را به واحدها و رده های کوچک تر تقسیم کردیم.

وی از بی توجهی ها به منابع طبیعی به ویژه خاک انتقاد و خاطرنشان کرد: خاکی که برای تولید آن صدها هزار سال نیاز است متاسفانه به دلیل عدم مدیریت صحیح با یک بارش شدید از بین رفته و وارد دریا می شود.

* هیچ کار اقتصادی مقرون به صرفه تر از کار آبخیزداری نیست

عضو هیئت علمی پژوهشکده حفاظت از خاک و آبخیزداری وزارت جهاد کشاورزی تأکید کرد: هیچ عملیات و هیچ کار عمرانی و کار اقتصادی در این کشور مقرون به صرفه تر از کار آبخیزداری نیست و حتی با استخراج نفت هم برابری نخواهدکرد.

*حق استفاده از ذخایر آبی زیرزمینی 40 درصد است

شعاعی از مدل بهره برداری منابع آبی و استقرار صنایع آب در مناطق خشک کشور انتقاد و بیان کرد: طبق استاندارد جهانی اگر به پایداری منابع آبی فکر می کنیم فقط حق برداشت از 40 درصد از ذخایر آب زیرزمینی را داریم اما متأسفانه ما به اندازه 140 درصد از منابع زیرزمینی استفاده می کنیم.

وی آمایش سرزمینی و عدم فشار به مناطق کم آب را به عنوان راهکاری برای حفظ منابع طبیعی کشور دانست و تأکیدکرد: برای حفاظت از منابع در کنار استفاده از روش های سنتی باید از تکنولوژی های نوین نیز بهره گرفت.

شعاعی با تأکید بر اینکه در هر حوضه آبخیز باید متناسب با ظرفیت، بارگذاری شود گفت: عدم توجه به آمایش سرزمین، منجر به تجاوز مردم به منابع محدودِ تجدیدشونده خواهد شد.


دسترسی سریع
زمین 360 درجه