صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

جمعه ها از ساعت 9:00 به مدت 55 دقیقه

فدایی فرد گفت: اگر معضل بیکاری حل نشود نه تنها دریاچه ارومیه بلکه هیچ یک از تالاب های ما نجات پیدا نخواهد کرد.

برنامه " زمین 360 درجه " رادیو گفت و گو با موضوع حق آبه محیط زیست از دریاچه ارومیه با حضور مهندس مصطفی فدایی فرد کارشناس منابع آب و رئیس کمیته ارزیابی سیلاب از کمیته ملی سدهای بزرگ ایران روانه آنتن شد.

رئیس کمیته ارزیابی سیلاب از کمیته ملی سدهای ایران در این برنامه اظهار داشت: هر دریاچه ای، رودخانه هایی دارد که به لحاظ سطحی و یا زیرزمینی از آن ها تغذیه می کند.

وی افزود: دریاچه ارومیه مانند یک کاسه با مساحت حدود 52 هزار کیلومتر مربع بوده که در کف این کاسه دریاچه ای با وسعت 5 هزار کیلومتر مربع تشکیل شده است. بنابراین به دلیل محدودیت فضای این دریاچه هر دستکاری در آن، آثار سوء خود را به دنبال خواهد داشت.

این کارشناس منابع آب با انتقاد از توسعه شدید حوضه های آبریز حوزه دریاچه ارومیه به خاطر احداث سدها و بندهای بسیار زیاد و نیز حفاری چاه ها گفت: به جرأت می توان گفت که در حوزه دریاچه ارومیه هیچ توسعه ای وجود نداشته که اعمال نشده باشد و به اندازه ای در بالادست رودخانه ها برداشت آب انجام شده که آب به پهنه آبی تالاب و یا دریاچه نمی رسد.

مهندس فدایی فرد همچنین در ادامه مطلب خاطرنشان کرد: متاسفانه رشد جمعیت در حوزه دریاچه ارومیه نسبت به سایر نقاط کشور بالاتر است و باید راهکاری برای آن پیدا کرد.

وی بیان داشت: یکی از ایرادات اصلی در مدیریت کلان کشور این است که روی مسائل بنیادی کار نمی شود و اجازه دادیم مردم در هر منطقه ای که تمایل دارند زندگی و فعالیت کنند و مسئولان هم آب و برق و جاده آن ها را تامین کنند درصورتیکه این کار غلط است.

رئیس کمیته ارزیابی سیلاب از کمیته ملی سدهای ایران ادامه داد: در حال حاضر همه کشورهای دنیا بیشترین استفاده را از سواحل می کنند و بیشترین تمرکز جمعیت هم در این مناطق است اما در کشور ما به ویژه سواحل جنوبی این اتفاق نیفتاده و مشوق های لازم ایجاد نشده است.

مهندس فدایی فرد مطرح کرد: به دلیل اینکه مسئولان شغل و درآمدی برای مردم ایجاد نکرده اند مردم هم به صورت مستقیم وارد کار شدند و با حفر چاه و احداث بند زمین هایی را که ارزان است زیرکشت می برند تا امرارمعاش کنند. متاسفانه الان هم به جای ایجاد شغل به دنبال انتقال آب هستیم. اگر معضل بیکاری حل نشود نه تنها دریاچه ارومیه بلکه هیچ یک از تالاب های ما نجات پیدا نخواهد کرد.

کارشناس منابع آب در ادامه این مطلب عنوان کرد: کشور ما دارای پتانسیل های کم نظیری در حوزه گردشگری دنیا است اما از این ظرفیت ها استفاده نمی کنیم.

رئیس کمیته ارزیابی سیلاب از کمیته ملی سدهای بزرگ ایران در پایان ابراز داشت: باید به دنبال رفع موانع گردشگری در کشورمان باشیم. پتانسیل های گردشگری دریاچه ارومیه و بازارچه های مرزی آن بی نظیر است و باید از آن استفاده کرد.

مرتبط با این خبر

  • نابودی یوزپلنگ ایرانی با تغییر اقلیم در کشور/ آینده خوبی در انتظار یوز نیست

  • چگونه یوز ایرانی را تشخیص دهیم؟

  • جاده و سگهای ولگرد دو تهدید اصلی برای یوزپلنگ ایرانی

  • دلیل تغییر رفتار یوزپلنگ ایرانی چیست؟

  • تردد دوچرخه سواران در مسیر BRT مجاز است

  • ترویج فرهنگ دوچرخه سواری، راهکار مقابله با آلودگی هوا

  • شهرداری مسیرهای امن دوچرخه سواری را فراهم کند

  • تردد مدیران با خودروهای لوکس مانع ترویج دوچرخه سواری است

  • توقف پروژه انسداد چاه های غیرمجاز به دلیل کمبود اعتبارات

  • درمان فوری فرونشست زمین با تغذیه سفره های زیرزمینی