صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

پنجشنبه ها از ساعت 10:00 به مدت 60 دقیقه

معاونت دفتر حفاظت منابع طبیعی سازمان جنگلها با بیان اینکه هم اکنون حفاظت از خاک به اشکال مختلف انجام می شود گفت: باید جلوی عوامل تخریب کننده این منبع از جمله قاچاق خاک گرفته شود.

برنامه "زمین 360درجه" رادیو گفت و گو با موضوع قاچاق خاک و با حضور مهندس علی خادم آستانه معاونت دفتر حفاظت و حمایت منابع طبیعی سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری روانه آنتن شد.

خادم آستانه در مصاحبه با رادیو گفت و با تصریح بر اینکه یکی از وظایف اصلی سازمان جنگلها و منابع طبیعی کشور، حفاظت از منابع طبیعی است افزود: این سازمان باید از خاک به عنوان یکی از ارکان اصلی منابع طبیعی در کشور حفاظت کند.

وی با بیان اینکه هم اکنون حفاظت از خاک به اشکال مختلف انجام می شود گفت: باید جلوی عوامل تخریب کننده این منبع از جمله قاچاق خاک گرفته شود.

معاونت دفتر حفاظت و حمایت منابع طبیعی سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری متذکر شد: خاک یک منبع زیستی و پایه است و قطعاً قاچاق آن هم با دیگر کالاها متفاوت است، به همین خاطر باید با چنگ و دندان از آن محافظت نمود.

خادم آستانه با بیان اینکه خاک زارعی با خاک معدنی متفاوت است گفت: طبق بررسی ها، قضیه خاکی که در کارخانه سیمان خبرساز شده یک خاک معدنی است و مجوز خاکهای معدنی هم توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت با استعلام از سازمان منابع طبیعی، صادر می شود. لذا اگر سازمان منابع طبیعی احساس کند که قرار است خاک زراعی نابود و یا به عنوان ماده معدنی برداشت شود قطعاً مجوز صادر نمی کند و یا جلوی آن را خواهد گرفت.

وی ادامه داد: حتی بعد از مجوزهایی که وزارت صنعت، معدن و تجارت در رابطه با فعالیت های معدنی بعد از استعلام و موافقت منابع طبیعی صادر می کند از معدن کاران می خواهد تا خاک حاصلخیز زراعی روی ماده معدنی را تحویل سازمان منابع طبیعی دهند تا برای بازسازی و احیای معدن از آن استفاده شود.

این مقام مسئول همچنین یادآور شد: در پروژه های عمرانی و راهسازی نیز به همین شکل عمل کنیم یعنی خاک سطحی و حاصلخیز باید تحویل منابع طبیعی داده شود و اگر امکان بازگرداندن آن نباشد باید به جای اولیه خود بازگردد. بنابراین امکان ندارد اجازه قاچاق یا صادرات خاک داده شود چراکه قانونگذار هم این موضوع را ممنوع کرده است.

معاونت دفتر حفاظت و حمایت منابع طبیعی سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری، علت رسانه ای شدن این موضوع را عدم تفکیک خاک های معدنی با سایرخاک ها دانست و گفت: متاسفانه در این قضیه معنای عام خاک در نظر گرفته شده و در جامعه شائبه ایجاد کرده است.

خادم آستانه در خاتمه، پیگیری جدی لایحه جامع حفاظت از خاک در مجلس را از مزایای رسانه ای شدن این موضوع برشمرد و افزود: در حال حاضر این لایحه به تصویب مجلس رسیده و انجام مراحل نهایی آن نیز در شورای نگهبان در حال طی شدن است.

مرتبط با این خبر

  • متوسط فرسایش خاک در ایران سه برابر حد مجاز است

  • کدام دستگاه متولی برخورد با آلوده کنندگان خاک است؟

  • لایحه خاک در انتظار تأیید شورای نگهبان/ تاکید لایحه بر ترویج فرهنگ حفاظت از خاک

  • کنوانسیون UPOV ارتباطی با محصولات تراریخته ندارد

  • بذر پنبه و برنج تراریخته آماده کشت در ایران

  • تخلفات اجرایی و نظارتی باران رحمت را به سیل تبدیل کرد

  • ریشه اختلافات اراضی به نحوه اجرای مقررات برمی گردد

  • لزوم توجه قانونگذار به منافع بلند مدت ملی

  • عدم توجه به خسارات سیلاب به محیط زیست

  • آخرین وضعیت زیستگاه حیات وحش در استانهای سیل زده