صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

پنجشنبه ها از ساعت 10:00 به مدت 60 دقیقه

سرهنگ محبت خانی در مصاحبه با رادیو گفت وگو، به تشریح وضعیت فعلی زیستگاه های حیات وحش در مناطق سیل زده پرداخت.

برنامه " زمین 360 درجه " رادیو گفت و گو با موضوع اثرات مخرب زیست محیطی سیلابهای اخیر و با حضور سرهنگ جمشید محبت خانی فرمانده یگان حفاظت محیط زیست سازمان حفاظت از محیط زیست کشور روانه آنتن شد.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست سازمان محیط زیست بیان کرد: در سفرهای استانی و سرکشی ما از محیط بانان دقیقا پانزده دقیقه قبل از حادثه سیل از دروازه قرآن شیراز عبور کردیم و از محیط بانی مرو دست سرکشی کردیم.

وی افزود: ترافیک سنگینی در این منطقه حاکم بود. سریعاً از طریق فضای مجازی از این حادثه دلخراش مطلع شدیم و بلافاصله عکسی از دروازه قرآن شیراز پخش شد که چند سال قبل در این مکان یک رودخانه ای وجود داشته که آن را آسفالت کرده بودند. طبیعتاً اگر مسیر این رودخانه دستکاری نمی شد این اتفاق هم نمی افتاد. اگر این عکس درست باشد شخص یا اشخاصی که این کار را کردند باید جواب دهند.

محبت خانی گفت: ما در مواقعی که حوادثی رخ می دهد کارشناسی و پیش بینی های خیلی خوبی می کنیم اما این مسائل بعد از مدتی به فراموشی سپرده می شوند. وقتی دستگاه و یا مسئولی قصور می کند باید در حضور مردم و رسانه پاسخگو باشد.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست سازمان حفاظت از محیط زیست کشور یادآور شد: متأسفانه سیستم حاکم بر دستگاه های مسئول کشور ما به گونه ای است که مثلاً در ابتدای کار مجوز ساخت مسکن در حریم رودخانه را می دهند و سپس دستور تخریب آن صادر می شود. این سیستم باید اصلاح و قبل از درمان به پیشگیری توجه شود و اگر در حوزه پیشگیری عمل نکردیم باید پاسخگو باشیم.

این مقام مسئول گفت: ما از سد و پارک ملی "دز" بازدید داشتیم متاسفانه محیط بانی ما یعنی پارک ملی "دز" در سیل اخیر به صورت کامل زیر آب رفت. در کنار پارک ملی دز، سایت گوزن زرد از گونه های گوزن کم یاب نیز وجود داشت. این گوزن ها با تلاش زیاد محیط بانان از دو رأس به بیست رأس افزایش پیدا کرده بود که متأسفانه تنها یک رأس آن زنده گیری شد و مابقی آن ها را به صورت زنده و حتی لاشه مشاهده نکردیم. البته در گذشته هم در این منطقه سیل رخ داده بود و مسئولان باید از این سیل تجربه می کردند و پاسگاه محیط بانی را در منطقه مرتفع تری می ساختند. در حال حاضر صفر تا صد این پاسگاه باید تخریب و مجدداً بازسازی شود.

سرهنگ محبت خانی تصریح کرد: وضعیتی که در استان های مختلف از جمله خوزستان و پل دختر مشاهده کردیم وضعیت خوبی نیست، بسیاری از خانواده ها محل سکونت و وسایل خود را از دست داده اند. هم اکنون وقت آن فرارسیده که همه مسئولان و دستگاه ها دست به دست هم داده و از آلام مردم سیل زده بکاهند.

وی با اشاره به وضعیت فعلی زیستگاه های حیات وحش در استان های مختلف کشور اعلام کرد: در استان لرستان 17 پاسگاه و 11 اداره شهرستانی ما دچار حادثه شدند. 3سه مورد از آبشخورهای استان به طور کامل تخریب شده و راههای دسترسی به پاسگاه های محیط بانی در مناطق چهارگانه استان به اندازه سه کیلومتر از بین رفته که باید بازسازی شود اما تا به الان لاشه ای از حیات وحش تلف شده لرستان در رودخانه ها مشاهده نکرده ایم.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست سازمان محیط زیست ادامه داد: در استان فارس نیز 5 پاسگاه دچار حادثه شده و 20 مورد از آبشخورها آسیب دیده اند ضمن اینکه 200 کیلومتر از راه های دسترسی مناطق چهارگانه استان فارس نیز تخریب شده است.

سرهنگ محبت خانی همچنین با اعلام آمار آسیبهای وارده به حیات وحش گفت: 15 آبشخور و 170 کیلومتر راههای دسترسی مناطق چهارگانه در کرمانشاه تخریب شده اند. در کهگیلویه و بویراحمد 19 پاسگاه و در مازندران 5 پاسگاه و 200 کیلومتر راههای دسترسی به محیط بانی و چهار رأس هم تلفات حیات وحش گزارش شده، در همدان نیز یکی از پاسگاه های ما مورد تخریب قرار گرفته است.

وی به رادیو گفت و گو گفت: طبق آخرین آمار 160 رأس کله بز در "پارک ملی گلستان" از بین رفتند. محیط بانان لاشه های آن ها را پیدا کردند و نمونه برداری هم انجام شده است. به نظر می رسد 90 درصد علت آن وضعیت جوی و سرمای شدید بوده است.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست سازمان محیط زیست ابراز داشت: تعدادی از حیات وحش مناطق شمالی از جمله مار زنده و مرده با سیلاب ها به سمت محل سکونت مردم آمده و در فضای مجازی هم فیلمی پخش شد که مردم این مارها را می کشتند. اگر مردم این مارها را بکشند و با ارگان های مربوطه اطلاع رسانی نکنند مطمئناً فردا گونه ای مانند موش مردم را اذیت خواهد کرد. لذا تقاضا می کنیم در صورت رویت هرگونه موجود زنده و مرده از حیات وحش با سامانه 1540 محیط زیست، 125 و 110 تماس گرفته و موارد را گزارش کنند.

وی در پایان مطلب گفت: امسال به خاطر بارش های خوبی که داشتیم ارتفاع پوشش گیاهی بسیار بالاست لذا باید آمادگی ویزه ای داشته باشیم. اگر دقت نکنیم و مردم هم نکات را رعایت نکنند خطر آتش سوزی مناطق جنگلی در یک تا دو ماه آینده وجود دارد.

مرتبط با این خبر

  • متوسط فرسایش خاک در ایران سه برابر حد مجاز است

  • کدام دستگاه متولی برخورد با آلوده کنندگان خاک است؟

  • لایحه خاک در انتظار تأیید شورای نگهبان/ تاکید لایحه بر ترویج فرهنگ حفاظت از خاک

  • کنوانسیون UPOV ارتباطی با محصولات تراریخته ندارد

  • بذر پنبه و برنج تراریخته آماده کشت در ایران

  • تخلفات اجرایی و نظارتی باران رحمت را به سیل تبدیل کرد

  • ریشه اختلافات اراضی به نحوه اجرای مقررات برمی گردد

  • لزوم توجه قانونگذار به منافع بلند مدت ملی

  • عدم توجه به خسارات سیلاب به محیط زیست

  • "لایحه حفاظت خاک" مجلس هنوز خاک می خورد!