زمین 360 درجه پنجشنبه ها از ساعت 10:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

زمين 360 درجه

دبیر پایگاه اطلاع رسانی بیوتكنولوژی ایران اعلام كرد: بذر پنبه و برنج تراریخته آماده کشت در ایران

حاجت پور با اظهار اینکه بذر پنبه و برنج تراریخته در ایران آماده ی تولید هستند، گفت: ارزیابی های ایمنی زیستی پنبه انجام شده و مجوز تولید پنبه تراریخته در داخل با تأیید وزارت بهداشت صادر خواهدشد.

1398/02/21
|
10:30

برنامه "زمین 360 درجه" با موضوع اینکه پیوستن ایران به کنوانسیون UPOV راهگشاست یا چالش آفرین؟با حضور زهرا حاجت پور کارشناس کشاورزی و دبیر پایگاه اطلاع رسانی بیوتکنولوژی ایران از شبکه رادیویی گفت و گو روانه آنتن شد.

حاجت پور در مصاحبه با رادیو گفت و گو با اشاره به امتیازات پیوستن به کنوانسیون UPOV گفت: کنوانسیون UPOV در جهت حمایت از حقوق به نژادگر طراحی شده و پیوستن به آن در صورت تولید ارقام جدید گیاهی به نفع ما خواهد بود.

وی با بیان اینکه تولید ارقام بیشتر و پیوستن به این کنوانسیون، صادرات را افزایش خواهد داد افزود: در حال حاضر ما در بذور کشاورزی وابستگی داریم و پیوستن به این کنوانسیون عملاً به نفع ما تمام نخواهد شد.

این کارشناس کشاورزی یادآور شد: بخش عمده ای از بذرهای سبزی و صیفی جات در کشور ما وارداتی اند و در صورت ملحق به این کنوانسیون، ملزم به پرداخت هزینه های بیشتر خواهیم شد البته در آینده و در صورت معرفی ارقام جدیدتر و افزایش صادرات در سطح ملی و بین الملل، پیوستن به این کنواسیون به نفع ما خواهد بود.

دبیر پایگاه اطلاع رسانی بیوتکنولوژی ایران مطرح کرد: محصولات تراریخته محصولاتی اند که با پیشرفته ترین فناوری های روز تولید شده و به دقت مورد نظارت و ارزیابی قرار می گیرند. بنابراین محصولات تراریخته در بازار سالم و ایمن هستند زیرا در داخل کشور ما توسط سازمان غذا و دارو مورد ارزیابی قرار گرفته و با تایید این سازمان وارد بازار می شوند ضمن اینکه تا به الان گزارشی مبنی بر ناسالم بودن محصولات تراریخته گزارشی نشده است.

وی با اشاره به منافع پیوستن به کنوانسیون UPOV گفت: اگر ما موفق به تولید بیشتری از ارقام جدید، که ممکن است شامل ارقام تراریخته نیز شود، شویم امکان مصرف داخلی و صادارت آن به خارج از کشور وجود دارد و با ورود به این کنوانسیون هر تعهدی که برای به نژادگر کشور ما در نظر بگیرد ما نیز از منافع آن بهره مند خواهیم شد اما در حال حاضر واردات ما بیشتراز ارقام تولیدی است و با پیوستن به این کنوانسیون عملاً ارز را از کشور خارج خواهیم کرد و مقرون به صرفه نیست.

حاجت پور در ادامه با اظهار اینکه هیچ بذر تراریخته ای از مبادی قانونی کشور وارد نمی شود و ایران واردکننده و مصرف کننده بذر تراریخته به صورت رسمی نیست گفت: ما محصولات تراریخته را به شکل خوراک انسان، دام و برای فراوری وارد می کنیم اما وارد کننده بذر آن نیستم.

وی با اظهار اینکه بذر پنبه و برنج تراریخته در ایران آماده ی تولید هستند، گفت: به تازگی ارزیابی های ایمنی زیستی پنبه توسط سازمان حفاظت از محیط زیست و وزارت جهاد کشاورزی انجام شده و وزارت بهداشت نیز باید بخشی از این ارزیابی ها را تأیید کند تا مجوز تولید این رقم تراریخته در داخل کشور صادر شود. ارزیابی برنج نیز در مراحل عقب تری قرار دارد.

کارشناس کشاورزی در پایان برنامه "زمین 360 درجه" رادیو گفت و گو، متذکر شد: این کنوانسیون برای حمایت از حقوق به نژادگر تعریف شده اما روش های دیگری نیز برای حمایت از به نژادگران وجود دارد. اگر ما به پژوهشگران داخلی برای تولید ارقام جدید انگیزه دهیم آنها هم وقت و دانش خود را برای تبدیل علم به فناوری صرف خواهند کرد.

دسترسی سریع
زمین 360 درجه