زمین 360 درجه پنجشنبه ها از ساعت 10:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

زمين 360 درجه

در مصاحبه با یك مشاور صنایع غذایی بررسی شد؛ اثرات مخرب هجوم ملخ ها بر بازار صنایع غذایی

فرخ سرشت اثرات مخرب هجوم ملخ ها به بازار صنایع غذایی را از دو منظر اثرات مالی و اثرات بر کمیت وجود محصولات و دانه های کشاورزی مورد بررسی قرار داد.

1398/04/01
|
09:08

برنامه "زمین 360 درجه" با موضوع هجوم ملخ ها به ایران و آثار مخرب آن و با حضور فرحزاد فرخ سرشت مشاور صنایع غذایی و مدرس دانشگاه علم و صنعت از شبکه رادیویی گفت و گو پخش شد.

فرخ سرشت در مصاحبه با رادیو گفت و گو، با اشاره به اثرات مخرب هجوم ملخ ها به بازار صنایع غذایی گفت: این موضوع از دو منظر اثرات مالی و اثرات بر کمیت وجود محصولات و دانه های کشاورزی قابل بررسی است.

مشاور صنایع غذایی افزود: کشور ما یکی از واردکنندگان غلات و دانه ها از جمله جو، ذرت دامی، برنج و گندم است و هجوم چنین آفت هایی علاوه بر کاهش برداشت این محصولات موجب افزایش واردات و وابستگی کشور نیز خواهد شد.

وی ضمن بیان اینکه ما ملزم به واردات جو و ذرت تمامی دامداری ها و مواد اولیه مورد نیاز کارخانجات صنایع غذایی هستیم، به چرایی این مطلب اشاره کرد و افزود: کاهش ورود مواد اولیه موجب افزایش قیمت تمام شده محصولات صنایع غذایی می شود و این موضوع باعث از دست دادن توانایی رقابت ایران از نظر قیمت تمام شده و قیمت بازار با سایر رقبای خارجی خواهد شد.

مدرس دانشگاه علم و صنعت در رابطه با اثرات نامطلوب سموم مبارزه با ملخ ها بر محصولات کشاورزی تصریح کرد: کلیه دامداری ها و واحدهای صنایع غذایی از تولید شکلات و کیک گرفته تا صنعت فراورده های نوشیدنی، به نوعی با مواد اولیه کشاورزی سروکار دارند که خوشبختانه با عملیات مطلوب مبارزه با ملخ ها توسط سازمان های ذیربط تنها اثر این موضوع در کارخانجات، کاهش کارایی مواد اولیه بود.

وی با بیان اینکه اثرات مخرب سموم وارد کارخانجات می شود اما وارد صنعت غذایی و محصولات نخواهد شد افزود: مبارزه ابتدایی و کنترل های دوره ای و افزایش کیفیت فرآیند در کارخانجات اثرات مخرب هجوم این ملخ ها را کاهش می دهد و تنها اثر، افزایش قیمت تمام شده و تنگ تر شدن حد کنترل کیفی است.

فرخ سرشت در مصاحبه با رادیو گفت و گو عنوان کرد: اطلاع رسانی های به موقع موجب آمادگی فعالان صنعت غذا و افزایش کنترل کیفیت ها شد اما فقط کار کارخانجات بیشتر شد و راندمان آن ها نیز کاهش یافت. امیدواریم سالهای آینده شاهد واردات بی رویه محصولات غذایی نباشیم و از محصولات داخلی کشورمان استفاده کنیم.

مدرس دانشگاه علم و صنعت در پایان خاطرنشان کرد: صنعت غذایی با سلامت مردم در ارتباط است لذا کوچکترین نوسانات در کیفیت مواد اولیه ورودی باعث تسری آن به محصولات خروجی خواهد شد اما باید نهایت قدردانی را از سازمان حفظ نباتات بابت تلاش های وسیع داشت.

دسترسی سریع
زمین 360 درجه