زمین 360 درجه پنجشنبه ها از ساعت 10:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

زمين 360 درجه

به دلیل افزایش مصرف آب در شرایط كرونایی؛ شاید سال آبی خوبی نداشته باشیم

افتخاری در رابطه با شیوع کرونا در ایران و افزایش مصرف آب اظهارکرد: درصورتیکه در سال آبی آینده وضعیت بارشی خوبی نداشته باشیم و با مردم هم صادق باشیم حتماً مردم همراهی خواهند کرد.

1399/03/17
|
09:30

به گزارش "سرویس اجتماعی" سایت خبری تحلیلی رادیو گفت و گو، دکتر مرتضی افتخاری رئیس موسسه تحقیقات آب درباره وضعیت منابع آبی کشور با برنامه "زمین 360 درجه" گفتگوی تلفنی کرد.

افتخاری اظهار کرد: پیش بینی بارشها عمدتاً در سه نوع کوتاه مدت (بین 24 ساعت تا 10 روز آینده)، میان مدت (بازه‌های چند هفته‌ای، ماهانه و فصلی) و بلند مدت (مربوط به سالهای آینده) انجام می‌شود.

رئیس موسسه تحقیقات آب ادامه داد: ما به هر نسبتی که از زمان فعلی دور شویم و به سمت آینده حرکت کنیم عدم قطعیت پیش بینی‌های بارشی بیشتر می‌شود و بنابراین صحبت کردن از وضعیت بارش‌ها در بیست سال آینده با شرایط فعلی علم و تکنولوژی بسیار سخت و عدم قطعیت آن هم بسیار بالاست.

وی وضعیت بارشی در ایران را با توجه به دو سال آبی اخیر بسیار مطلوب ارزیابی کرد و گفت: این بارش‌ها مردم کشورمان را بسیار خوشحال کرد و فرصتی مناسبی را هم برای ذخیره سازی و برنامه ریزی‌ها فراهم کرد اما باید توجه داشت که ایران در اقلیم خشک و نیمه خشک قرار گرفته و ما فقط یک سوم بارش سالانه دنیا را در کشور دریافت می‌کنیم لذا همواره برای الگوی مصرف آب در بخش کشاورزی، شرب و صنعتی نیازمند برنامه ریزی‌های بسیار دقیقی هستیم.

افتخاری همچنین ایجاد بستر و زیرساخت‌های آبی لازم را برای افزایش جمعیت کشور تا بیست سال آینده بسیار ضروری خواند و گفت: از جمله این بسترها منابع آبی و غذایی هستند که با توجه به شرایط تحریم‌های ظالمانه علیه کشورمان لازم است برنامه ریزی دقیقی درخصوص آب و غذای جمعیت آینده کشورمان انجام دهیم.

رئیس موسسه تحقیقات آب در تعریف اصطلاح "سال آبی" بیان کرد: سال آبی از ابتدای مهر ماه هر سال شروع و به انتهای شهریور ماه سال آینده ختم می‌شود.

این مقام مسئول گفت: ما هم اکنون در سال آبی 98-99 قرار داریم و پیش بینی برای سال آبی 99 در حال حاضر کمی سخت است اما در شهریور ماه سال جاری می‌توان پیش بینی مناسبی از وضعیت بارندگی در مهر، آبان و آذر ماه داشته باشیم.

افتخاری همچنین در رابطه با شیوع کرونا در ایران و افزایش مصرف آب اظهار کرد: قطعاً سلامت مردم در رأس موضوعات وزارت نیرو قرار دارد و مصرف بیشتر آب در شرایط کرونا هم یک نیاز مردم است اما درصورتیکه سال آبی آینده وضعیت بارشی خوبی نداشته باشیم و با مردم هم صادق باشیم حتماً مردم همراهی خواهند کرد.

دسترسی سریع
زمین 360 درجه