زمین 360 درجه پنجشنبه ها از ساعت 10:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

زمين 360 درجه

توسعه تجدیدپذیرها نیازمند نگاه فراسازمانی است

محمدنژاد توسعه انرژی های تجدیدپذیر را نیازمند نگاه فراسازمانی دانست و گفت: صادرات برق تولیدی از نیروگاه های تجدیدپذیر به عنوان یک دیپلماسی، افزایش قدرت ملی ایران را به دنبال خواهد داشت.

1399/03/24
|
14:45

به گزارش "سرویس اجتماعی" سایت خبری تحلیلی رادیو گفت وگو، جعفر محمدنژاد سیگارودی مدیرکل دفتر روابط عمومی و امور بین الملل سازمان انرژی های تجدیدپذیر و بهره وری انرژی برق (ساتبا) در برنامه "زمین 360 درجه" درباره انرژی های تجدیدپذیر و پاک گفت: ساتبا به عنوان یکی از معاونت های وزارت نیرو عهده دار امور انرژی های تجدیدپذیر و بهره وری انرژی در بخش برق است.
وی افزود: البته این سازمان در دو سال گذشته از ادغام دو سازمان انرژی های نو ایران (سانا) و سازمان بهره وری انرژی (سابا) تشکیل شده که قبلاً زیرمجموعه شرکت توانیر بودند و تقریباً بیش از بیست سال هم قدمت دارند.
این دو سازمان فعالیت خود را با انجام تحقیقات و پژوهش های گسترده و اجرای پروژه های پایلوت آغاز و سپس به حوزه اجرایی نیروگاه های تجدیدپذیر -عمدتاً خورشیدی و بادی- ورود کردند.

*هزینه برق تولیدی از انرژی تجدیدپذیر با انرژی فسیلی برابری می کند

مدیرکل دفتر روابط عمومی و امور بین الملل سازمان انرژی های تجدیدپذیر و بهره وری انرژی برق متذکر شد: از آنجایی که انرژی های تجدیدپذیر در دنیا قدمت خیلی طولانی ندارند هزینه تولید برق از منابع انرژی تجدیدپذیر در مقایسه با انرژی های فسیلی خیلی گران بود اما خوشبختانه با اجرای پایلوت ها و تجاری سازی پروژه ها هم اکنون هزینه برق ناشی از این انرژی ها با انرژی های فسیلی رقابت می کند.
محمدنژاد سیگارودی ادامه داد: در حال حاضر ساتبا عهده دار سیاست گذاری های کلان در حوزه انرژی های تجدیدپذیر و بهره وری انرژی در برق است و اجرای پروژه ها هم مانند دیگر کشورها به بخش خصوصی واگذار شده است.

*انرژی های تجدیدپذیر؛ منبع اصلی تأمین انرژی در دنیا

وی انرژی های تجدیدپذیر را به عنوان یکی از منابع اصلی تأمین انرژی در دنیا برشمرد و گفت: در حال حاضر هم کشورهای دارای منابع فسیلی و هم دیگر کشورهای دنیا که این منابع را در اختیار ندارند مجبور به استفاده از انرژی های تجدیدپذیر شده اند.
این مقام مسئول می گوید: منابع تجدیدپذیر نه تنها می توانند رقابت پذیر شوند بلکه مزایای متعدد دیگری هم به ویژه در کشور ایران دارند که باید آن ها را به کار گرفت.
وی یادآور شد: طبق قانون مصوب مجلس در سال 1395، وزارت نیرو مکلف شد برق تولیدی ناشی از نیروگاه های تجدیدپذیری را که بخش خصوصی احداث می کند با قیمت تشویقی و در قالب قراردادهای خرید تضمینی بلند مدت خریداری کند که در گام نخست باعث احداث 100 مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر توسط بخش خصوصی شد.

*برای سرمایه گذاری در نیروگاه های تجدیدپذیر با مشکل مواجهیم

محمدنژاد سیگارودی از ظرفیت نیروگاه های تجدیدپذیر 824 مگاواتی در قالب 44 درصد انرژی خورشیدی، 34 درصد انرژی بادی و 10 درصد انرژی آبی سخن گفت و افزود: ما در حال حاضر در مورد هزینه سرمایه گذاری در نیروگاه های تجدیدپذیر با مشکلاتی مواجهیم و در تلاشیم که مشارکت بخش خصوصی و مردم را بیشتر کنیم.
مدیرکل دفتر روابط عمومی و امور بین الملل ساتبا همچنین توسعه انرژی های تجدیدپذیر در ایران را یک تأکید موکد خواند و متذکر شد: ایران به لحاظ دسترسی به آب و بارندگی کشور خشکی است و بخش قابل توجهی از نیروگاه های تولید برق از منابع فسیلی هم بدون آب امکان فعالیت ندارند اما در مقابل، نیروگاه های خورشیدی و بادی به عنوان جایگزین نیازی به آب ندارند و لذا ضروری است که از این ظرفیت استفاده کنیم.

*قانون به اندازه کافی داریم

وی با اظهار اینکه قانون برای توسعه نیروگاه های انرژی تجدیدپذیر به اندازه کافی وجود دارد گفت: زیر ساخت های مورد نیاز ایجاد شده و فقط دولت باید زمینه تأمین منابع سرمایه گذاری را برای بخش خصوصی فراهم کند.

*توسعه تجدیدپذیرها در گرو نگاه فراسازمانی

محمدنژاد سیگارودی توسعه انرژی های تجدیدپذیر را نیازمند نگاه فراسازمانی دانست و گفت: ما می توانیم با تولید برق از نیروگاه های تجدیدپذیر به کشورهای نیازمند، برق صادر کنیم و این می تواند به عنوان یک دیپلماسی، افزایش قدرت ملی ایران را به دنبال داشته باشد.
وی از دسترسی به منابع مالی برای سرمایه گذاری در حوزه انرژی تجدید پذیر به عنوان یک گلوگاه مهم یاد کرد و گفت: این موضوع به شدت می تواند کمک کننده باشد اما در حال حاضر با افزایش نرخ ارز، سرمایه گذاری در این حوزه با مشکل مواجه شده است.

دسترسی سریع
زمین 360 درجه